Kandidátka na ruskou prezidentku navrhuje nové nezávislé referendum o osudu Krymu

Moskva - Ruská televizní moderátorka Ksenija Sobčaková, která ohlásila záměr kandidovat v březnových prezidentských volbách, dnes navrhla uspořádat nové a především nezávislé referendum na Krymu. Připojení ukrajinského poloostrova k Rusku v březnu 2014 na základě plebiscitu zorganizovaného pod dohledem ruských vojáků svět neuznává.

Moderátorka tvrdá, že Rusko porušilo své mezinárodní závazky. „Na Krymu žijí Rusové a je jich tam hodně. Nemůžeme se k nim chovat jako k předmětu geopolitiky. Politika, která není pro lidi, je špatná. Východisko z krizové a nespravedlivé situace vidím v novém referendu, které bude přihlížet k různým hlediskům," tvrdí pětatřicetiletá Sobčaková.

Podobná vyjádření o Krymu pronesla Sobčaková již dříve, Kreml je ale odmítl jako „nesprávná". Ale jinak úřady nezareagovaly, přestože méně prominentní autory obdobných výroků stíhají za „extremismus" a „separatismus"; podle Pavla Čikova ze spolku na ochranu lidských práv Agora podobnému stíhání čelí dvě desítky lidí.

Zesnulý otec moderátorky Anatolij Sobčak byl jako petrohradský starosta považován za mentora nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina.

V Jekatěrinburgu na Urale, kde se setkala se svými příznivci, Sobčaková také vybídla k pohřbení vůdce bolševické revoluce Vladimíra Iljiče Lenina, jehož nabalzamovanou mrtvolu v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí označila za důkaz, že Rusko se nachází ve „středověku", a ne v 21. století.

Moredátorka doufá, že hlas jí dají ti voliči, kteří by nejraději hlasovali „proti všem", jak dříve bývalo v Rusku možné. „Chci reprezentovat všechny, kdo nesouhlasí s tím, co se v zemi děje. Nemusíte sdílet mé hodnoty, nemusíte mě mít osobně rádi, ale dneska nemáme (na hlasovacím lístku) kolonku 'Proti všem', která by podle mého názoru vystihovala názor spousty lidí," řekla.

Sobčakovou by podle prvního předvolebního průzkumu ruského nezávislého střediska Levada získala v prezidentských volbách méně než jedno procento hlasů. Devět procent lidí přitom připustilo, že o volbě Sobčakové uvažují. Podle dříve zveřejněných průzkumů ji zná přes 90 procent Rusů, více než polovina z nich na ni má negativní názor. Provází ji totiž řada skandálů.

Související

Více souvisejících

Rusko Ksenija Sobčaková Krym

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy