Putinovy minusy? Rusové se vyjádřili

Moskva - Výzkumné Centrum Levada rozpracovalo dotazník, který dalo respondentům v celé zemi. Ti se měli vyjadřovat k tomu, co se jim nejméně líbí na prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Nejčastěji prezidentovi lidé vytýkali nezájem o obyčejné lidi. Zprávu uvedla agentura RBC.

Respondentům zadali výzkumníci otevřenou otázku - co se jim nejvíc příčí na prezidentovi Vladimiru Putinovi. Sami adresáti dotazníku navrhovali možnosti odpovědí, které následně sociologové dávali dohromady.

Nejvíce, a to 15% lidí, odpovědělo, že se Putin "nestará" nebo "zapomněl na obyčejné lidi". Každý desátý dotazovaný mu vyčetl, že je obklopen špatnými lidmi a je "měkký ve vztahu k vládním ministrům". Sedm procent lidí si myslí, že Putin nebojuje s korupcí.

Mezi dalšími výtkami vůči prezidentovi byly ubohost, neplnění slibů a lži, autoritářství a také rozvod z manželkou. Pětina lidí si přitom myslí, že Putin žádné nedostatky nemá.

Na otázku, čím oslovuje prezident své občany, uvedla téměř pětina respondentů rozhodnost, tvrdost, mužskost a sebevědomí. Těsně pozadu zůstala s 18% jeho zahraniční politika, 16% lidí přitahuje jeho politická zkušenost a vůdčí schopnosti, 15% rozum. Odpovědi jako smysl pro humor, vzhled, patriotismus nebo navrácení Krymu měly pod 10%.

Sociolog Stěpan Gončarov, který se na výzkumu podílel, poznamenal, že lidé připisují Putinovi "abstraktní kvality, které těžko mohou ve skutečnosti vidět". Vysvětluje si to tím, že v ruské kultuře jsou lidé oblíbení "nikoli díky svým schopnostem, ale díky svému vysokému postavení".

Centrum Levada také poprosil respondenty, jako ostatně každý rok, oznámkovat Putina na desetibodové škále, kde 10 znamená maximum. Od roku 2014 se průměrná známka nemění a zůstává na sedmi bodech. Přitom vzrostl počet lidí, kteří ho viní za problémy, které v Rusku jsou. Zatímco v lednu 2016 si toto myslelo 43% lidí, v říjnu číslo vystoupalo až na 55%.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin ratingy od agentur

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy