Rusko se přiznalo k radioaktivnímu mraku nad Evropou. Pochází z místa třetí největší jaderné havárie na světě

Moskva - Ruská meteorologická agentura Rosgidromet přiznala, že neobvykle vysoké koncentrace radioaktivního Ruthenia-106, které byly naměřeny koncem září, mohou pocházet z Ruska. Zprávu uvedl britský deník The Guardian.

Podle Rosgidrometu byla nejvyšší koncentrace radioaktivního izotopu naměřena ve městě Argajaš na jihu pohoří Ural, jen 30 kilometrů od kombinátu Majak, kde se zpracovává radioaktivní materiál.

V tomto místě došlo před 60 lety ke třetí největší radiační havárii, když zde vybuchla nádrž, ve které se skladovala směs radioaktivního odpadu. Pouze havárie v Černobylu a ve Fukušimě byly silnější.

"Radioizotop Ruthenium-106 byl naměřen na pozorovacích stanicích Argajaš a Novogornij, a to v období od 25. září do 1. listopadu," uvedla v oznámení ruská agentura a dodala, že koncentrace v Argajaši byly extrémně vysoké - převyšovaly 986x úroveň z předchozích měsíců.

Tyto dvě stanice se nacházejí nedaleko města Čeljabinsk, kde žije přes milion obyvatel, a také blízko kazašských hranic.

Agentura Rosgidromet upřesnila, že po naměření v Argajaši se radioaktivní mrak přesunul nad Tatarstán, odtud dále na jih Ruska. O tři dny později byl evidován ve všech evropských zemích.

Ruská odnož skupiny Greenpeace vyzvala společnost Rosatom, federální orgán, který stojí v čele jaderného průmyslu, aby situaci důkladně vyšetřila a přišla s oznámením, co se v kombinátu Majak odehrálo.

Hodnoty naměřené v Evropě nejsou nijak nebezpečné pro život. "Naměřené hodnoty v tomto množství v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší," uvedla Státní úřad pro jadernou bezpečnost na svém webu pár dní po incidentu.

Související

Houby

Němci zjistili, že i 35 let po Černobylu jsou v houbách radioaktivní látky

Pětatřicet let po havárii ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl jsou houby rostoucí v přírodě kontaminované radioaktivními látkami. V množství nepřekračujícím povolené limity se nacházely v 95 procentech vzorků nasbíraných v Německu v posledních šesti letech. Podle agentury Reuters o tom informoval německý Spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin (BVL).

Více souvisejících

radioaktivita Správa úložišť radioaktivních odpadů radiace Mraky Rusko

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy