Rusko se přiznalo k radioaktivnímu mraku nad Evropou. Pochází z místa třetí největší jaderné havárie na světě

Moskva - Ruská meteorologická agentura Rosgidromet přiznala, že neobvykle vysoké koncentrace radioaktivního Ruthenia-106, které byly naměřeny koncem září, mohou pocházet z Ruska. Zprávu uvedl britský deník The Guardian.

Podle Rosgidrometu byla nejvyšší koncentrace radioaktivního izotopu naměřena ve městě Argajaš na jihu pohoří Ural, jen 30 kilometrů od kombinátu Majak, kde se zpracovává radioaktivní materiál.

V tomto místě došlo před 60 lety ke třetí největší radiační havárii, když zde vybuchla nádrž, ve které se skladovala směs radioaktivního odpadu. Pouze havárie v Černobylu a ve Fukušimě byly silnější.

"Radioizotop Ruthenium-106 byl naměřen na pozorovacích stanicích Argajaš a Novogornij, a to v období od 25. září do 1. listopadu," uvedla v oznámení ruská agentura a dodala, že koncentrace v Argajaši byly extrémně vysoké - převyšovaly 986x úroveň z předchozích měsíců.

Tyto dvě stanice se nacházejí nedaleko města Čeljabinsk, kde žije přes milion obyvatel, a také blízko kazašských hranic.

Agentura Rosgidromet upřesnila, že po naměření v Argajaši se radioaktivní mrak přesunul nad Tatarstán, odtud dále na jih Ruska. O tři dny později byl evidován ve všech evropských zemích.

Ruská odnož skupiny Greenpeace vyzvala společnost Rosatom, federální orgán, který stojí v čele jaderného průmyslu, aby situaci důkladně vyšetřila a přišla s oznámením, co se v kombinátu Majak odehrálo.

Hodnoty naměřené v Evropě nejsou nijak nebezpečné pro život. "Naměřené hodnoty v tomto množství v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší," uvedla Státní úřad pro jadernou bezpečnost na svém webu pár dní po incidentu.

Související

Houby

Němci zjistili, že i 35 let po Černobylu jsou v houbách radioaktivní látky

Pětatřicet let po havárii ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl jsou houby rostoucí v přírodě kontaminované radioaktivními látkami. V množství nepřekračujícím povolené limity se nacházely v 95 procentech vzorků nasbíraných v Německu v posledních šesti letech. Podle agentury Reuters o tom informoval německý Spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin (BVL).

Více souvisejících

radioaktivita Správa úložišť radioaktivních odpadů radiace Mraky Rusko

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat

Milovníci astronomie se o víkendu mají na co těšit. V sobotu se totiž odehraje zatmění Slunce, které bude možné pozorovat ze střední Evropy. Na jev upozornila například Česká astronomická společnost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy