MOV byla dotlačena k tomu, aby nás vyloučila, hřímají Rusové. Jak snášejí svoje vyloučení z OH?

Moskva - Před týdnem došlo k historické události. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) poprvé v dějinách vyloučil z Olympijských her nějakou zemi za státem řízený doping sportovců. Rusové byli po tomto rozhodnutí zlostí bez sebe, padala ostrá slova, mimo jiné o tom, že s Ruskem si není radno zahrávat, protože má jaderné zbraně. Jak se na situaci dívají ruská média s odstupem, když se emoce uklidnily? Změnilo se něco?

Pokud se něco změnilo, pak jedna drobnost, která Rusy nejspíš potěší, ale z praktického hlediska to nebude žádný velký rozdíl oproti původnímu verdiktu. Tou drobností byla laskavost od předsedy organizačního výboru ZOH 2018 I Hi-boma, který povolil ruským sportovcům start pod svojí vlajkou alespoň na závěrečném ceremoniálu.

"I když ruští sportovci nesmějí startovat pod vlajkou své země v jednotlivých soutěžích, mohou ji nést při závěrečném ceremoniálu, který hry ukončí," uvedl podle ruské agentury Lenta I Hi-bom.

Pomalu se s rozsudkem smířili i oficiální ruští představitelé. Ti včera rozhodli, že Rusko vyšle své "čisté" sportovce na olympiádu do Pchjongčchangu pod olympijskou vlajkou. Pro sportovní server "championat.com" to řekl mluvčí Ruského olympijského výboru Konstantin Vybornov.

"Samozřejmě, že podpoříme všechny ty sportovce, kteří mohou a budou se chtít zúčastnit Olympijských her, ale vyzýváme k tomu, aby se lidé zachovali s respektem i k těm, kteří se rozhodli nejet. Náš výbor finančně podpoří jak první, tak druhou skupinu," uvedl v prohlášení Vybornov.

Tímto rozhodnutím Rusko vyslyšelo přání velké části svých sportovců. Ti v pondělí vystoupili se společných prohlášením, ve které nazvali účast na hrách svým snem. Zároveň podle agentury Lenta slíbili, že každé vítězství "věnují Rusku, kde budou s hrdostí reprezentovat".

Fakt, že Rusové přijali trest, ještě neznamená, že tak učinili s klidem. Agentura Lenta informuje o tom, že "verdikt vyřazení Ruska z Olympijských her byl přijatý MOV pod nátlakem". Tak to alespoň sdělil státní televizi Rossija předseda Ruského olympijského výboru Aleksandr Žukov.

"Rozumím tomu, že nátlak na MOV byl ze strany našich soupeřů a protivníků kolosální. Mohu potvrdit, že takový tlak byl už před OH v Riu od celkem 19 států. Dnes už téměř všichni sportovci, experti, novináři ze všech koutů světa vyvíjejí neskutečný tlak na rozhodnutí MOV," řekl pro televizi.

Podle názoru hlavy Ruského olympijského výboru čelí Rusko nespravedlivé situaci. Dokládá to na příkladu mladých závodnic. "Tak například osmnáctiletá krasobruslařka Jevgenija Medvěděvová nebo patnáctiletá Alina Zagitovová byly ještě děti, když dělal Rodčenkov (chemik, bývalý šéf moskevské části Ruské antidopingové agentura - pozn. red.) ty věci. Proč zrovna ony mají nést odpovědnost za cizí chyby?"

Žukov také nezapomněl postavit Rusko do role oběti. Agentura TASS píše, že "Olympijský výbor Ruska přijal direkt na sebe, aby se sportovci mohli zúčastnit her". 

"Ruský olympijský výbor nebyl nijak zapojen v tom (dopingovém - pozn. red.) systému a v jeho machinacích. Ruská antidopingová agentura měla bojovat s dopingem a místo toho porušovala pravidla. Ano, vzali jsme odpovědnost na sebe, ale jen proto, aby naši atleti mohli na OH startovat," uvedl Žukov pro TASS.

Předseda výboru zároveň nazval Grigorije Rodčenkova a všechny, kteří s ním spolupracovali v rámci antidopingové organizace RUSADA, "dvojitými agenty". "Způsobili kolosální škody ruskému a mezinárodnímu olympijskému hnutí," zlobil se.

Nynější situace s dopingem okolo Ruska se však nemusí odrazit jen na Olympijských hrách. Pod velkou drobnohledem budou i ruští fotbalisté na nadcházejícím světovém šampionátu, kdy budou hrát na domácí půdě. Dopingová aféra může podle ruského ministra sportu Pavla Kolobkova vést k provokacím.

Ten pro server RIA Novosti komentoval přípravu ruských fotbalistů. "Všichni naši sportovci budou podstupovat dopingové zkoušky. Úředníci, kteří toto mají na starosti, už jsou připraveni pracovat. Je jasné, že na MS dojde k provokacím ohledně dopingu. Je však důležité na ně reagovat v klidu - diplomaticky a v souladu s právem. Nejdůležitější bude, abychom nedávali soupeřům k provokacím ještě větší důvod," řekl Kolobkov.

Související

Češi vítají na Staroměstském náměstí naše olympioniky

Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou

Praha - Úspěšní čeští sportovci ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu stále nedostali odměny za medaile, i když jim premiér v demisi Andrej Babiš 23. dubna předal symbolické šeky. Peníze by měli obdržet zhruba v červenci. Ve vyjádření pro ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga. Zpoždění souvisí s tím, že odměny poprvé vyplácí přímo ministerstvo místo Českého olympijského výboru (ČOV). Musí se kvůli tomu schválit nové nařízení vlády.

Více souvisejících

Olympijské hry 2018 Rusko doping chemie olympiáda

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy