NÁZOR - Zatčení Alexeje Uljukajeva vyvolalo otřesy v ruské elitě, uvádí historik a politolog Mark Galeotti. Expert na Rusko působící v pražském Institutu mezinárodních vztahů v komentáři pro server Moscow Times konstatuje, že poprvé od Stalinových dob byl zatčen sloužící ministr a celý případ demonstruje, že putinismus dosáhl podoby antického režimu - je zahleděný do sebe, je mstivý a jeho osud je zpečetěn.
Okázale krvavá vražda
Uljukajevův osmiletý trest udělaný za sporná obvinění poté, co klíčový svědek Igor Sečin vystupoval vůči soudu s otevřeným pohrdáním, vyslal doslova šokovou vlnu, píše odborník. Připomíná, že Uljukajev byl obviněn z vynucování si úplatku v hodnotě 2 miliony dolarů od Sečina výměnou za posvěcení převzetí ropné společnosti Bašnefť státním petrochemickým gigantem Rosnefť.
"Nepravděpodobnost, že by středně-postavený ministr chtěl od mocného předsedy Rosněftu - blízkého spojence Vladimira Putina - výkupné, nic neznamenala. Že předložené důkazy byly chabé a zpochybnitelné, (znamenalo) ještě méně," pokračuje Galeotti. Podotýká, že soud nebral v potaz ani Sečinovo opakované odmítnutí křížového výslechu s odkazem na jeho údajnou zaneprázdněnost.
Není zcela vyloučené, že Uljukajev očekával nějakou odměnu, připouští expert. Podotýká, že Rusko je sice kleptokracií a úřady obohacují své držitele, ale obvinění z vydírání je sporné a spíše má co do činění se samotným Sečinem a politickou dynamikou pozdního putinismu.
Notoricky neefektivní Rosnefť v mnoha ohledech funguje na pyramidovém principu a Sečin je jedním z "velkých zvířat" v ruském byznysu a politických kruzích, přičemž dokázal zajistit, že mnoho výdělečných společností - jako Bašnefť - bylo Rosnefťem pohlceno, aby odvrátily důsledky jeho špatného hospodaření, vysvětluje Galeotti. Tuto strategii nepovažuje za způsob nápravy věcí, ale za kanibalismus.
"Nyní je však kořist méně hojná a ekonomika tenčí, tudíž se Sečinova taktika stává stále více kontroverzní," tvrdí politolog. Přiznává, že mezi Sečinem a Uljukajevem může existovat jisté nepřátelství, které je však primárně podněcováno potřebou prvně jmenovaného obnovit svou autoritu - k tomu nestačilo Uljukajeva zničit, ale bylo třeba to učinit nevybíravým, urážlivě očividným způsobem.
V mafiánském žargonu se toto nazývá "kovbojství", tedy okázale krvavá vražda, která má zajistit, že její poselství bude každému zřejmé, uvádí Galeotti. Domnívá se však, že navzdory Sečinově moci šlo o risk, jelikož záměrně a jednoznačně zpochybnil etiketu "vysokého putinismu", která předpokládala tlumení sporů mezi příslušníky elity, v rámci něhož Putin zaujal roli soudce a zprostředkovatele.
Putin si hraje, Rusko hoří
Otázka podle odborníka zní, zda to nebude Kreml považovat za překročení meze. V minulosti ostatně Putin nechával své oblíbence padnout, pokud se stali postradatelnými či vystupovali s nedostatečnou uctivostí, ale záměrně se odmítal angažovat, poukazuje expert. Vysvětluje, že nejprve někteří lidé soudili, že Uljukajev začal být považován za postradatelného - podobně jako ředitel železnic Vladimir Jakunin -, případně se mu má dostat lekce, avšak poté ho soud shledal vinným a vyměřil mu nikoliv důtku či podmínečný trest, ale poslal ho na dlouho dobu do vězení.
"To značí skutečný začátek režimu antického putinismu," varuje politolog. Konstatuje, že navzdory všem svým chybám v sobě putinismus nesl jisté kleptokratické rovnostářství, kdy prezident měl jasné oblíbence, ale existovalo mnoho příležitostí pro ostatní, aby rostli a profitovali, alespoň dokud vykazovali loajalitu a relativní efektivitu. Putinovi oblíbenci mohli zmizet, pokud příliš zabředli do korupce a jejich kompetentnost poklesla, přičemž se tak ale nedělo současně a na úkor systému jako celku, vysvětluje Galeotti. Dodává, že toto již neplatí.
Nejde o problém dominance tzv. siloviků napojených na bezpečnostní složky nad liberály, ale spíše se jedná o přirozený, byť depresivní proces stárnutí režimu, míní expert. Domnívá se, že původní energičnost a meritokratické impulsy ustoupily odhodlanosti nejmocnějších chránit své zájmy před těmi, kteří nemají nic, případně tolik. Kompetentnost, znalost situace ve vztazích mezi elitou a dlouhodobé systematické působení již znamená méně než bratrství a Putinova touha po klidu, uvádí odborník. Podotýká, že dnes Putin vykazuje jen malý entusiasmus ze své práce.
"To je úpadek, který předchází koncům říší," deklaruje politolog. Ač to podle něj nemusí být zřetelné a bezprostřední, ale Putin si hraje, zatímco Rusko, které se zavázal vytvořit, začíná hořet.
Související

Válka s NATO už brzy? Bundeswehr označil Rusko za "existenční hrozbu" pro Německo a i celou Evropu

NATO chystá revoluční změnu: Pokud Rusko zaútočí, válčit se bude na jeho území
Rusko , Alexej Uljakajev , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Izrael porušuje lidská práva, zjistila EU. Je jí to k něčemu a má možnost to zastavit?
před 1 hodinou

Herečka Jiřina Bohdalová je v nemocnici, podstoupila operaci
před 2 hodinami

Izrael zvažuje útok na íránského vůdce, podle expertů tím vyvolá katastrofu
před 3 hodinami

EU se obrací proti Izraeli: Porušil dohodu, zaplatí za to
před 4 hodinami

Von der Leyenová čelí zásadní politické krizi
před 5 hodinami

Izrael zahájil novou vlnu útoků na Írán, cílem byla jaderná zařízení v Isfahánu
před 6 hodinami

Nastal čas letního počasí. Víkend v tomto ohledu nezklame
před 6 hodinami

Válka s NATO už brzy? Bundeswehr označil Rusko za "existenční hrozbu" pro Německo a i celou Evropu
Aktualizováno před 7 hodinami

Ticho před bouří: USA váhá s úderem na Írán, Evropané jednali v Ženevě
před 7 hodinami

Průzkum SANEP: Fico ztrácí popularitu? Progresivci předběhli Smer, krajní pravice dorovnala vládní Hlas
včera

Martina Navrátilová promluvila o emigraci. Kvůli Trumpovi by volila jinak
včera

Tragédie na příbramské střelnici. Žena obrátila zbraň proti sobě
včera

Lukašenkův režim útočí i v zahraničí. Běloruským disidentům se škodí mnoha způsoby
včera

Bývalý fotbalový reprezentant Čelůstka ukončil kvůli zdravotním problémům kariéru
včera

Speciální předpověď počasí pro vodáky. Kolik je vody v řekách?
včera

Zemřel uznávaný divadelní herec Stanislav Šárský
včera

NATO chystá revoluční změnu: Pokud Rusko zaútočí, válčit se bude na jeho území
včera

Írán není Irák. Trump má před sebou nemožné rozhodnutí
včera

Ruská ekonomika se hroutí, přiznává tamní centrální banka
včera
Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech
Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Zdroj: Jakub Jurek