Konec Putinova impéria se blíží? Rusko začíná hořet, varuje expert

NÁZOR - Zatčení Alexeje Uljukajeva vyvolalo otřesy v ruské elitě, uvádí historik a politolog Mark Galeotti. Expert na Rusko působící v pražském Institutu mezinárodních vztahů v komentáři pro server Moscow Times konstatuje, že poprvé od Stalinových dob byl zatčen sloužící ministr a celý případ demonstruje, že putinismus dosáhl podoby antického režimu - je zahleděný do sebe, je mstivý a jeho osud je zpečetěn.

Okázale krvavá vražda

Uljukajevův osmiletý trest udělaný za sporná obvinění poté, co klíčový svědek Igor Sečin vystupoval vůči soudu s otevřeným pohrdáním, vyslal doslova šokovou vlnu, píše odborník. Připomíná, že Uljukajev byl obviněn z vynucování si úplatku v hodnotě 2 miliony dolarů od Sečina výměnou za posvěcení převzetí ropné společnosti Bašnefť státním petrochemickým gigantem Rosnefť.

"Nepravděpodobnost, že by středně-postavený ministr chtěl od mocného předsedy Rosněftu - blízkého spojence Vladimira Putina - výkupné, nic neznamenala. Že předložené důkazy byly chabé a zpochybnitelné, (znamenalo) ještě méně," pokračuje Galeotti. Podotýká, že soud nebral v potaz ani Sečinovo opakované odmítnutí křížového výslechu s odkazem na jeho údajnou zaneprázdněnost.  

Není zcela vyloučené, že Uljukajev očekával nějakou odměnu, připouští expert. Podotýká, že Rusko je sice kleptokracií a úřady obohacují své držitele, ale obvinění z vydírání je sporné a spíše má co do činění se samotným Sečinem a politickou dynamikou pozdního putinismu.

Notoricky neefektivní Rosnefť v mnoha ohledech funguje na pyramidovém principu a Sečin je jedním z "velkých zvířat" v ruském byznysu a politických kruzích, přičemž dokázal zajistit, že mnoho výdělečných společností - jako Bašnefť - bylo Rosnefťem pohlceno, aby odvrátily důsledky jeho špatného hospodaření, vysvětluje Galeotti. Tuto strategii nepovažuje za způsob nápravy věcí, ale za kanibalismus.  

"Nyní je však kořist méně hojná a ekonomika tenčí, tudíž se Sečinova taktika stává stále více kontroverzní," tvrdí politolog. Přiznává, že mezi Sečinem a Uljukajevem může existovat jisté nepřátelství, které je však primárně podněcováno potřebou prvně jmenovaného obnovit svou autoritu - k tomu nestačilo Uljukajeva zničit, ale bylo třeba to učinit nevybíravým, urážlivě očividným způsobem.

V mafiánském žargonu se toto nazývá "kovbojství", tedy okázale krvavá vražda, která má zajistit, že její poselství bude každému zřejmé, uvádí Galeotti. Domnívá se však, že navzdory Sečinově moci šlo o risk, jelikož záměrně a jednoznačně zpochybnil etiketu "vysokého putinismu", která předpokládala tlumení sporů mezi příslušníky elity, v rámci něhož Putin zaujal roli soudce a zprostředkovatele.

Putin si hraje, Rusko hoří  

Otázka podle odborníka zní, zda to nebude Kreml považovat za překročení meze. V minulosti ostatně Putin nechával své oblíbence padnout, pokud se stali postradatelnými či vystupovali s nedostatečnou uctivostí, ale záměrně se odmítal angažovat, poukazuje expert. Vysvětluje, že nejprve někteří lidé soudili, že Uljukajev začal být považován za postradatelného - podobně jako ředitel železnic Vladimir Jakunin -, případně se mu má dostat lekce, avšak poté ho soud shledal vinným a vyměřil mu nikoliv důtku či podmínečný trest, ale poslal ho na dlouho dobu do vězení.

"To značí skutečný začátek režimu antického putinismu," varuje politolog. Konstatuje, že navzdory všem svým chybám v sobě putinismus nesl jisté kleptokratické rovnostářství, kdy prezident měl jasné oblíbence, ale existovalo mnoho příležitostí pro ostatní, aby rostli a profitovali, alespoň dokud vykazovali loajalitu a relativní efektivitu. Putinovi oblíbenci mohli zmizet, pokud příliš zabředli do korupce a jejich kompetentnost poklesla, přičemž se tak ale nedělo současně a na úkor systému jako celku, vysvětluje Galeotti. Dodává, že toto již neplatí.

Nejde o problém dominance tzv. siloviků napojených na bezpečnostní složky nad liberály, ale spíše se jedná o přirozený, byť depresivní proces stárnutí režimu, míní expert. Domnívá se, že původní energičnost a meritokratické impulsy ustoupily odhodlanosti nejmocnějších chránit své zájmy před těmi, kteří nemají nic, případně tolik. Kompetentnost, znalost situace ve vztazích mezi elitou  a dlouhodobé systematické působení již znamená méně než bratrství a Putinova touha po klidu, uvádí odborník. Podotýká, že dnes Putin vykazuje jen malý entusiasmus ze své práce.     

"To je úpadek, který předchází koncům říší," deklaruje politolog. Ač to podle něj nemusí být zřetelné a bezprostřední, ale Putin si hraje, zatímco Rusko, které se zavázal vytvořit, začíná hořet.

Související

Více souvisejících

Rusko Alexej Uljakajev Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy