NÁZOR - Zatčení Alexeje Uljukajeva vyvolalo otřesy v ruské elitě, uvádí historik a politolog Mark Galeotti. Expert na Rusko působící v pražském Institutu mezinárodních vztahů v komentáři pro server Moscow Times konstatuje, že poprvé od Stalinových dob byl zatčen sloužící ministr a celý případ demonstruje, že putinismus dosáhl podoby antického režimu - je zahleděný do sebe, je mstivý a jeho osud je zpečetěn.
Okázale krvavá vražda
Uljukajevův osmiletý trest udělaný za sporná obvinění poté, co klíčový svědek Igor Sečin vystupoval vůči soudu s otevřeným pohrdáním, vyslal doslova šokovou vlnu, píše odborník. Připomíná, že Uljukajev byl obviněn z vynucování si úplatku v hodnotě 2 miliony dolarů od Sečina výměnou za posvěcení převzetí ropné společnosti Bašnefť státním petrochemickým gigantem Rosnefť.
"Nepravděpodobnost, že by středně-postavený ministr chtěl od mocného předsedy Rosněftu - blízkého spojence Vladimira Putina - výkupné, nic neznamenala. Že předložené důkazy byly chabé a zpochybnitelné, (znamenalo) ještě méně," pokračuje Galeotti. Podotýká, že soud nebral v potaz ani Sečinovo opakované odmítnutí křížového výslechu s odkazem na jeho údajnou zaneprázdněnost.
Není zcela vyloučené, že Uljukajev očekával nějakou odměnu, připouští expert. Podotýká, že Rusko je sice kleptokracií a úřady obohacují své držitele, ale obvinění z vydírání je sporné a spíše má co do činění se samotným Sečinem a politickou dynamikou pozdního putinismu.
Notoricky neefektivní Rosnefť v mnoha ohledech funguje na pyramidovém principu a Sečin je jedním z "velkých zvířat" v ruském byznysu a politických kruzích, přičemž dokázal zajistit, že mnoho výdělečných společností - jako Bašnefť - bylo Rosnefťem pohlceno, aby odvrátily důsledky jeho špatného hospodaření, vysvětluje Galeotti. Tuto strategii nepovažuje za způsob nápravy věcí, ale za kanibalismus.
"Nyní je však kořist méně hojná a ekonomika tenčí, tudíž se Sečinova taktika stává stále více kontroverzní," tvrdí politolog. Přiznává, že mezi Sečinem a Uljukajevem může existovat jisté nepřátelství, které je však primárně podněcováno potřebou prvně jmenovaného obnovit svou autoritu - k tomu nestačilo Uljukajeva zničit, ale bylo třeba to učinit nevybíravým, urážlivě očividným způsobem.
V mafiánském žargonu se toto nazývá "kovbojství", tedy okázale krvavá vražda, která má zajistit, že její poselství bude každému zřejmé, uvádí Galeotti. Domnívá se však, že navzdory Sečinově moci šlo o risk, jelikož záměrně a jednoznačně zpochybnil etiketu "vysokého putinismu", která předpokládala tlumení sporů mezi příslušníky elity, v rámci něhož Putin zaujal roli soudce a zprostředkovatele.
Putin si hraje, Rusko hoří
Otázka podle odborníka zní, zda to nebude Kreml považovat za překročení meze. V minulosti ostatně Putin nechával své oblíbence padnout, pokud se stali postradatelnými či vystupovali s nedostatečnou uctivostí, ale záměrně se odmítal angažovat, poukazuje expert. Vysvětluje, že nejprve někteří lidé soudili, že Uljukajev začal být považován za postradatelného - podobně jako ředitel železnic Vladimir Jakunin -, případně se mu má dostat lekce, avšak poté ho soud shledal vinným a vyměřil mu nikoliv důtku či podmínečný trest, ale poslal ho na dlouho dobu do vězení.
"To značí skutečný začátek režimu antického putinismu," varuje politolog. Konstatuje, že navzdory všem svým chybám v sobě putinismus nesl jisté kleptokratické rovnostářství, kdy prezident měl jasné oblíbence, ale existovalo mnoho příležitostí pro ostatní, aby rostli a profitovali, alespoň dokud vykazovali loajalitu a relativní efektivitu. Putinovi oblíbenci mohli zmizet, pokud příliš zabředli do korupce a jejich kompetentnost poklesla, přičemž se tak ale nedělo současně a na úkor systému jako celku, vysvětluje Galeotti. Dodává, že toto již neplatí.
Nejde o problém dominance tzv. siloviků napojených na bezpečnostní složky nad liberály, ale spíše se jedná o přirozený, byť depresivní proces stárnutí režimu, míní expert. Domnívá se, že původní energičnost a meritokratické impulsy ustoupily odhodlanosti nejmocnějších chránit své zájmy před těmi, kteří nemají nic, případně tolik. Kompetentnost, znalost situace ve vztazích mezi elitou a dlouhodobé systematické působení již znamená méně než bratrství a Putinova touha po klidu, uvádí odborník. Podotýká, že dnes Putin vykazuje jen malý entusiasmus ze své práce.
"To je úpadek, který předchází koncům říší," deklaruje politolog. Ač to podle něj nemusí být zřetelné a bezprostřední, ale Putin si hraje, zatímco Rusko, které se zavázal vytvořit, začíná hořet.
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Rusko , Alexej Uljakajev , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě