Amsterdam - Před třemi lety byl nad oblastí Donbasu sestřelen dopravní letoun Boeing-777 společnosti Malaysia Airlines, který letěl z Amsterdamu. Dnes to konečně vypadá, že nizozemští vyšetřovatelé zjistili, kdo byl za tragédii zodpovědný. Podle internetového portálu Echo Moskvy bychom se jména obviněných měli dozvědět v následujících hodinách.
Nizozemsko by mělo dnes, v úterý 2. ledna 2018 zveřejnit jména, která byla zapletena do katastrofy malajského Boeingu, který byl sestřelen nad Doněckou oblastí, jež je okupována proruskými separatisty.
"Vyšetřování stanovilo jména 120 osob, kteří se podíleli na organizaci a provedení teroristického útoku na členy posádky a pasažéry tohoto letu," cituje agentura Unian Echo Moskvy.
Agentura rovněž připomněla, že Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines byl sestřelen při letu nad Doněckem 17. července 2014. Letadlo mělo namířeno z Amsterdamu do malajské metropole Kuala Lumpur. Tragédii nepřežil ani jeden z 298 lidí na palubě.
Mezinárodní tým, který vyšetřoval havárii letadla, dospěl k závěru, že dopravní letoun byl sestřelen raketou, která byla vypálena z raketometu "Buk". Tento raketomet byl podle vyšetřování vyrobený v Rusku.
Fotografii Buku, který měl podle všeho sestřelit letadlo mířící do Malajsie, vydalo na svých stránkách britské investigativní médium bellingcat. Fotografie pocházela z ruského Kursku z roku 2013 a měla být důkazem o zapojení Ruska do této tragédie.
Představitelé Ruské federace v reakci na článek britského serveru prohlásil, že "vyšetřování bellingcatu se nedá věřit".
Připomeňme, že Malajsie vyslovila v říjnu minulého roku přání, aby se podezřelí z organizace teroristického útoku odhalili do konce minulého roku.
Nizozemská strana si vzala na starosti vyšetřování katastrofy poté, co ji Ukrajina pověřila, aby celou záležitost prozkoumala. Nizozemsko muselo kvůli možnosti vynesení rozsudku změnit své právní předpisy.
Související

Proč čelí Ukrajina nejtvrdším útokům od začátku války. Není to jen odplata, Rusko posílá vzkaz

Největší noční útok války: Rusko zasáhlo západní Ukrajinu, Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky
Ukrajina , Rusko , Malajsie , Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) , Boeing 777 , Nizozemí
Aktuálně se děje
před 19 minutami

USA a spojenci pomáhali s odražením íránských raket. Izrael chystá masivní odvetu
před 49 minutami

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket
před 1 hodinou

Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Izrael spustil novou vlnu útoků na Írán, exploze otřásly Teheránem
před 4 hodinami

Spekulace o příčině havárie letadla Air India se množí. Může to napáchat víc škody než užitku, varuje expertka
před 5 hodinami

Proč Izrael obešel Trumpa a riskuje válku s Íránem?
před 6 hodinami

Hnutí MAGA bije na poplach. Bojí se, že Trump zatáhne USA do války
před 6 hodinami

Po útocích je v Íránu téměř 80 mrtvých a 330 zraněných. Izraelci se chystají na protiúder, ve velkém skupují zásoby
před 7 hodinami

Mossad před údery propašoval zbraně na íránské území. Netanjahu bude dnes mluvit s Trumpem
před 7 hodinami

Trump dal Íránu potají ultimátum. Izraelské útoky přišly po jeho vypršení
před 8 hodinami

Není to jednorázová akce. Izrael bude bombardovat Írán, dokud nedosáhne svého
před 9 hodinami

Mimořádná zpráva Izrael znovu zaútočil na Írán. Opět zasáhl klíčový jaderný komplex
před 9 hodinami

Netanjahu si desítky let přál střet s Íránem. Teď ho má, a Blízký východ dostal na pokraj války
před 10 hodinami

Trump hrozí Íránu: Pokud nepřistoupíte na jadernou dohodu, budete čelit něčemu ještě horšímu
před 10 hodinami

Při útoku byl zraněn vysoký poradce vůdce Chameneího. Írán to považuje za vyhlášení války
před 11 hodinami

Nedělejte si z nás bojiště, vzkazuje Jordánsko po sestřelení raket a dronů. Uzavřelo vzdušný prostor
před 11 hodinami

Útok na Írán se okamžitě promítl do cen ropy. Teherán chce svolat RB OSN
před 12 hodinami

Svět se bojí další války. Izrael i Írán vyzývá ke zdrženlivosti
před 12 hodinami
Izrael označil útok za rozhodující moment v dějinách: Jaderné zbraně Íránu ohrožují naši existenci
Blízký východ se ocitá na pokraji hlubšího konfliktu. Po masivních izraelských leteckých útocích na Írán a vypuštění 100 dronů směrem k Izraeli je podle analytiků téměř jisté, že Teherán podnikne odvetné kroky – otázkou zůstává kdy a v jaké podobě.
Zdroj: Libor Novák