Skandál v ČR. Kauza Čapí hnízdo ohrožuje existenci Babišovy vlády, píše zahraničí

Praha/Londýn - Předseda vlády České republiky Andrej Babiš musí řešit závažný problém. V závěrečné zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodu (OLAF), která se týká Farmy Čapí hnízdo, se totiž mluví o tom, že při žádosti o dotaci farma zatajila informace a že podle vnitřních orgánů by to mohlo být posuzováno jako dotační podvod. Jak se ale na celou situaci dívají zahraniční média?

Britský deník The Guardian píše, že to byla právě kauza Čapího hnízda, kvůli které ostatní politické strany odmítly s Andrejem Babišem a jeho hnutí ANO spolupracovat a sestavit koalici. Sám Babiš dle deníku považuje celý proces za "spiknutí jeho politických oponentů".

The Guardian se domnívá, že po zveřejnění zprávy OLAF (v té době jen její části) se českému premiérovi ještě přitíží. Podle té se totiž Babiš a dalších 10 lidí dopustili dotačního podvodu, když žádali o dotaci pro malé podniky. Podle Guardianu tehdy nikdo nevěděl, že Čapí hnízdo patří Agrofertu.

Deník ve své zprávě tvrdí, že bylo velmi nepravděpodobné, že by Babišova vláda získala důvěru již před zveřejněním zprávy. Nyní Policie ČR vyzývá "poslance, aby ho (Babiše) zbavili imunity".

Ještě před tím, než byla celá zpráva zveřejněna, mnozí tvrdili, že její utajení by bylo naprosto neakceptovatelné. "Je to skandál, je přece v zájmu veřejnosti dozvědět se, jak skončilo vyšetřování OLAF," řekl pro The Guardian český europoslanec Tomáš Zdechovský.

"Je to otázka důvěryhodnosti Evropské unie. Jedním z pilířů EU by měla být transparentnost v ekonomických otázkách a boj proti podvodům a korupci. Jak můžeme očekávat, že Afričané budou řešit korupci, když má členský stát Evropské unie takového premiéra?" doplnil evropský poslanec za KDU-ČSL.

Podle agentury Reuters nabídla ministryně financí Alena Schillerová vzdát se dotace z EU na Čapí hnízdo, jelikož by to poškodilo šance na získání důvěry menšinové vlády.

Server New Europe pro změnu píše, že sám Babiš zprávu OLAF nečetl a že očekává komentář Agrofertu. "Podle mých informací z Agrofertu, mé bývalé společnosti, vyšetřování OLAF se ubíralo velmi nestandardním směrem, proto byla podána stížnost evropskému ombudsmanovi, který potvrdil, že se tím bude zabývat. Současně byla podána žaloba k Evropskému soudu v souvislosti s vyšetřováním OLAF," řekl Babiš podle serveru.

Zároveň podle New Europe obvinil představitele středočeského Regionálního operačního programu, který dotaci na Čapí hnízdo dovolil. "Bylo by dobré, kdyby se někdo konečně zeptal ROP, proč tu dotaci schválili," řekl Babiš odmítaje obvinění, že dotace byla ukradena.

Připomeňme, že zpráva OLAF o vyšetřování dotace na Farmu Čapí hnízdo byla včera zveřejněna. "Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili," stojí v úvodu zprávy, kterou sepsal OLAF.

"Tyto činy můžou být stíhány národními soudními orgány jako porušení paragrafů 212 (Dotační podvod) a 260 (Poškození finančních zájmů Evropské unie) českého trestního zákoníku. Národní soudní orgány můžou vzít při svém postupu v úvahu informace získané během vyšetřování OLAF," poukázala instituce na skutečnost, že podle českého trestního zákoníku mohl být spáchán dotační podvod.

Související

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

Více souvisejících

Andrej Babiš The Guardian Čapí hnízdo podvod dotace Agrofert

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 51 minutami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 1 hodinou

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy