Skandál v ČR. Kauza Čapí hnízdo ohrožuje existenci Babišovy vlády, píše zahraničí

Praha/Londýn - Předseda vlády České republiky Andrej Babiš musí řešit závažný problém. V závěrečné zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodu (OLAF), která se týká Farmy Čapí hnízdo, se totiž mluví o tom, že při žádosti o dotaci farma zatajila informace a že podle vnitřních orgánů by to mohlo být posuzováno jako dotační podvod. Jak se ale na celou situaci dívají zahraniční média?

Britský deník The Guardian píše, že to byla právě kauza Čapího hnízda, kvůli které ostatní politické strany odmítly s Andrejem Babišem a jeho hnutí ANO spolupracovat a sestavit koalici. Sám Babiš dle deníku považuje celý proces za "spiknutí jeho politických oponentů".

The Guardian se domnívá, že po zveřejnění zprávy OLAF (v té době jen její části) se českému premiérovi ještě přitíží. Podle té se totiž Babiš a dalších 10 lidí dopustili dotačního podvodu, když žádali o dotaci pro malé podniky. Podle Guardianu tehdy nikdo nevěděl, že Čapí hnízdo patří Agrofertu.

Deník ve své zprávě tvrdí, že bylo velmi nepravděpodobné, že by Babišova vláda získala důvěru již před zveřejněním zprávy. Nyní Policie ČR vyzývá "poslance, aby ho (Babiše) zbavili imunity".

Ještě před tím, než byla celá zpráva zveřejněna, mnozí tvrdili, že její utajení by bylo naprosto neakceptovatelné. "Je to skandál, je přece v zájmu veřejnosti dozvědět se, jak skončilo vyšetřování OLAF," řekl pro The Guardian český europoslanec Tomáš Zdechovský.

"Je to otázka důvěryhodnosti Evropské unie. Jedním z pilířů EU by měla být transparentnost v ekonomických otázkách a boj proti podvodům a korupci. Jak můžeme očekávat, že Afričané budou řešit korupci, když má členský stát Evropské unie takového premiéra?" doplnil evropský poslanec za KDU-ČSL.

Podle agentury Reuters nabídla ministryně financí Alena Schillerová vzdát se dotace z EU na Čapí hnízdo, jelikož by to poškodilo šance na získání důvěry menšinové vlády.

Server New Europe pro změnu píše, že sám Babiš zprávu OLAF nečetl a že očekává komentář Agrofertu. "Podle mých informací z Agrofertu, mé bývalé společnosti, vyšetřování OLAF se ubíralo velmi nestandardním směrem, proto byla podána stížnost evropskému ombudsmanovi, který potvrdil, že se tím bude zabývat. Současně byla podána žaloba k Evropskému soudu v souvislosti s vyšetřováním OLAF," řekl Babiš podle serveru.

Zároveň podle New Europe obvinil představitele středočeského Regionálního operačního programu, který dotaci na Čapí hnízdo dovolil. "Bylo by dobré, kdyby se někdo konečně zeptal ROP, proč tu dotaci schválili," řekl Babiš odmítaje obvinění, že dotace byla ukradena.

Připomeňme, že zpráva OLAF o vyšetřování dotace na Farmu Čapí hnízdo byla včera zveřejněna. "Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili," stojí v úvodu zprávy, kterou sepsal OLAF.

"Tyto činy můžou být stíhány národními soudními orgány jako porušení paragrafů 212 (Dotační podvod) a 260 (Poškození finančních zájmů Evropské unie) českého trestního zákoníku. Národní soudní orgány můžou vzít při svém postupu v úvahu informace získané během vyšetřování OLAF," poukázala instituce na skutečnost, že podle českého trestního zákoníku mohl být spáchán dotační podvod.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš The Guardian Čapí hnízdo podvod dotace Agrofert

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy