Konec Putina se blíží? V Rusku se děje cosi mimořádného, tvrdí analytik

NÁZOR - Přestože znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem v březnu zaplní titulky světových médií, největším úspěchem voleb budou obří kroky, které ruská společnost podniká navzdory vládní snaze odrazit jakoukoliv formu nesouhlasu, konstatuje Vitalij Škljarov v komentáři pro server CNN. Politický analytik a konsultant, který momentálně působí jako poradce Putinovy protikandidátky Xenie Sobčakové tvrdí, že spolu s novými kandidáty v nadcházejících volbách se mění také diskurs v Rusku.

Kritici Putina se ozývají

Pozornost se opětovně více zaměřuje na domácí agendu a vede se vážná debata o otázkách patronace, která udržuje systém, z něhož profituje jen málo bohatých, deklaruje konsultant. Skutečnost, že protesty Alexeje Navalného přivedly do ulic po celé zemi tisíce lidí, není podle něj náhodná a Rusové si chtějí vyslechnout tohoto protikorupčního bloggera a právníka, který měl být nejvážnějším vyzyvatelem Putina v nadcházejících volbách, dokud mu nebylo zakázáno kandidovat kvůli usvědčení z finančního podvodu.

I Navalného kritici věří, že šlo o politicky motivovaný rozsudek a sám blogger se odvolal, připomíná Škljarov. Dodává, že ačkoliv je Navalnij zřejmě nejznámějším opozičníkem vůči Putinovi - a zřejmě jediným, kterého Kreml považuje za hrozbu -, ve volbách kandiduje mnoho dalších  kritiků současného prezidenta a dávají o sobě vědět.      

Jako příklad uvádí analytik kandidáta Grigorije Javlinského, lídra liberální strany Jabloko, kterému úřady zakázaly zúčastnit se volebního klání v roce 2012 navzdory 2 milionům nominačních podpisů. "A přesto se Javlinskij nedávno objevil na Kremlem ovládaných federálních televizních kanálech NTV a Rossija 1, poprvé za dlouhé roky, a nemluvil o nezaměstnanosti v Americe, kyjevské juntě, zákazu ruské účasti na olympijských hrách či losu mistrovství světa ve fotbale," píše Škljarov. Dodává, že politik hovořil o ruských ekonomických a sociálních problémech, potřebě změn a řešení chudoby a korupce v Moskvě.

Konzultant rovněž odkazuje na poslední díl Nedělního večera s Vladimirem Solovjovem, jednoho z deseti nesledovanějších pořadu na kanálu Rossija 1. Poukazuje, že moderátor populární politické debaty Solovjov je znám jako kremelský propagandista a agresivní diskutant, ale navzdory své reputaci udělal rozhovor s šestatřicetiletou Xenií Sobčakovou, která také kandiduje v nadcházejících prezidentských volbách a dle svých slov není jen oponentkou Putina, ale také všech ostatních kandidátů. Sobčaková, které Škljarov radí, pak v rozhovoru vyzvala k volbě proti zažitému politickému systému a narušení statutu quo.

"Jen si to představte: zkušený opoziční politik Javlinskij a nejmladší ruská prezidentská kandidátka Sobčaková dostali šanci svobodně promluvit v Kremlem vlastněné státní televizi o vnitřních problémech Ruska a svých myšlenkách jak napravit zakořeněný systém korupce," zdůrazňuje Škljarov. Připomíná, že kremelské vysílání ne vždy poskytovalo takový prostor opozičním kandidátům a ještě před dvěma lety během kampaně k volbám do Státní dumy dostali opoziční kandidáti sotva dvě minuty vysílacího času v lokální moskevské televizi, aby představili své programy a kampaň.

Budoucnost Putina není růžová   

Dnes se političtí kandidáti objevují v televizním programu častěji a mohou toho říct poměrně dost, uvádí konzultant. Podotýká, že Sobčaková v rozhovoru v hlavním vysílacím čase prohlásila, že Krym patří Ukrajině, přičemž za takovou poznámku by ji Kreml před pár lety tvrdě potrestal.

Škljarov pokládá otázku, proč Kreml poskytuje svobodu slova opozičním kandidátům na státních kanálech, které jsou dostupné téměř celé populaci. Spekuluje, že ruská vláda možná konečně pochopila, že je sice možné vyřadit Navalného z prezidentských voleb, ale síly, které ho vynesly vzhůru, nelze dále ignorovat a systémová nerovnost, bující patronace v Kremlu a plahočící se ekonomika nejsou již přijatelné.  

"Nebo se Kremlu může bát nižší volební účasti - ukazatele voličské apatie a snižující se legitimity vlády," přemýšlí analytik. Soudí, že navozením zdání větší soutěže může Kreml doufat v přilákání většího počtu voličů k urnám v den voleb.

Putin se mezitím snaží mezinárodnímu společenství namluvit, že Rusko není oligarchií, jak je často líčeno, přičemž televizní prostor pro opoziční kandidáty může být strategií ruského prezidenta, která má  ukázat Rusko coby demokracii nechávající znít opoziční hlasy a garantující svobodu slova, přemítá Škljarov. Dodává, že Kreml může takovou svobodu poskytovat, jelikož možná nevnímá žádného opozičního kandidáta jako vážného soupeře.

Bylo by nicméně chybou činit takové předpoklady, konstatuje konzultant. Deklaruje, že Putin zřejmě v březnu zvítězí, ale slabá ekonomika, vysoká nezaměstnanost a rostoucí pocit frustrace ze zaběhnuté politiky nevěstí Kremlu zdaleka tak růžovou budoucnost, jak si sám namlouvá.

Související

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Ksenija Sobčaková

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy