Promigrační Brusel? Ne tak docela

Brusel - Uprchlíci se v Bruselu neřeší pouze na abstraktní, symbolické rovině, ale jsou předmětem každodenního života. Migranti jsou stále častěji vidět kolem bruselských vlakových nádraží, na veřejných náměstích a parcích, někdy spí na ulicích. Jejich přítomnost představuje velkou výzvu pro bruselskou vládu, která na jednu stranu chce dostát humanitárním závazkům a principům, na druhou obhajuje tvrdší postoj k migraci, píší respektované noviny New York Times.

Podle Mehdiho Kassoua, organizátora dobrovolnické skupiny poskytující přístřeší pro asi 500 migrantů, je okolo 45% z nich z Súdánu. Málokdo z nich chce v Bruselu zůstat. Mnozí súdánští migranti plánují odjet do Británie, jelikož zde žije poměrně značná populace Súdánců díky tomu, že Súdán je bývalá britská kolonie.

„Bojím se tady," říká jeden z súdánských migrantů, Hamza Khater, "protože nemám vzdělání, nemám peníze, nemluvím francouzsky." Belgie podle něj nerozumí politice Súdánu a má strach, že pokud by zde zažádal o azyl, mohlo by se stát, že by byl hned poslán zpátky do Itálie, případně do Chartúmu, hlavního města Súdánu. V zemi probíhá drsný ozbrojený konflikt, který vyhnal statisíce lidí. Pozorovatelé hovoří o genocidě páchané ze strany vládních jednotek na lidech v oblasti západního Súdánu.

Podle právních ustanovení EU musí přistěhovalci žádat o pobyt nebo o azyl v první zemi, které dosáhlo. V posledních třech letech desítky tisíc Sudánců překročily Středozemní moře a připluly do Itálie, Řecka nebo Španělska. Většina z nich zažádala o azyl, jen několik stovek bylo deportováno zpět, podle Mezinárodní organizace pro migraci. Někteří se však vydali bez dokladů a tajně do Británie.

Belgický státní tajemník pro azylovou politiku a migraci Theo Francken tvrdí, že stát nemůže převzít odpovědnost za ty, kteří neuplatňují azyl. Má za to, že pokud by Belgie dovolila několika lidem na svém území pobývat nelegálně, mohlo by to přilákat miliony dalších, což by potenciálně mohlo zničit štědrý belgický systém sociálního zabezpečení.

Tvrdá politika vůči migrantům

Belgické úřady během posledního léta nechaly provést několik razií na neformální tábory a bezdomovce. Spolu s klesajícími teplotami tyto razie do značné míry uspěly v rozbití táborů ve veřejných parcích a získaly si širokou podporu mezi veřejností. Minulý měsíc navrhla vláda policejní razie i na domovy těch belgických občanů, kteří jsou podezíráni z poskytování  přístřeší nelegálním migrantům.

Tato politika byla předmětem několika demonstrací. Koncem minulého měsíce asi 3 000 lidí vytvořilo kolem belgického severního nádrží lidský řetězec, aby zabránily policejnímu útoku. Kritiku si vysloužilo i pozvání súdánských úředníků, majících pomoci identifikovat a vykázat lidi, kteří nežádají o azyl a pobývají v zemi nelegálně. Deset Súdanců bylo následně posláno do Chartúmu a rychle se objevily zprávy, že přinejmenším tři z nich byli při jejich návratu týráni.

 

Belgická vláda nařídila vyšetřit tato obvinění. Vyšetřovací zpráva dospěla k závěru, že Brusel neprovedl dostatečné zhodnocení rizik, kterým čelí deportovaní. Ačkoliv zpráva uvádí, že nelze zjistit, zda došlo k týrání, upozorňuje na právo migrantů, kteří nepožádali o azyl,, být chráněn před mučením.

Někteří súdánští migranti tvrdí, že se vůči nim belgická policie chová velmi tvrdě. Reportérovi New York Times ukázali zranění a jizvy, které měly být způsobené policí při razii na severním nádraží. Kassou, organizátor přístřešků, podotýká, že skutečně „někteří důstojníci v některých městech, nikoliv všichni policisté" mohou být velmi násilní vůči migrantům. „Pravidelně máme lidi, kteří vstupují s ranami, dokonce i kousanci od policejních psů," řekl.

Mluvčí belgické policie nesouhlasí. S přechodnými uprchlíky je dle ní zacházeno velice empatickým a humánním způsobem", pokud se vyskytly případy použití síly, je to jen pokud se uprchlíci zuřivě vzpírají policejním zásahům, a i tak policejní akce jsou „úměrné“ akcím uprchlíkům.

John Leman, profesor antropologie na Katolické univerzitě v Leuvenu a odborníka na migraci v Belgii, nejsou tyto vzorce nové. Politika tvrdých návratů existovala v Evropě od osmdesátých let a kontinent prodělal uprchlickou krizi v devadesátých letech po rozpadu Jugoslávie. Co je však dle něj nové, je skutečnost, že lidé jsou deportováni zpět do země, o které se ví, že zde jsou porušovány lidská práva ze strany vlády.

Taktéž nikdy neviděl v Evropě v takovém rozsahu, aby se vrcholní politici pyšnili tím, kolik lidí deportovali. Odkazoval tím na státního tajemníka pro azylovou politiku a migraci, Franckena, který po zásahu policie na severním nádraží označil na Facebooku akci jako „úklid“. Po vlně nevole ze strany veřejnosti která tento výrok odsoudila jako xenofobií, nabídl své omluvy premiérovi, který je nepřijal.

Související

Petr Pavel

Prezident Petr Pavel za dva týdny navštíví Brusel

Prezident Petr Pavel za dva týdny navštíví Brusel. Během návštěvy hlavního belgického města i sídla evropských institucí se sejde s představiteli Evropské unie i NATO. ČTK to dnes sdělila Eva Hromádková z prezidentova mediálního týmu.

Více souvisejících

Brusel uprchlíci migrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy