NÁZOR - Většina debat o ruských zásazích do amerických prezidentských voleb v roce 2016 se soustředí na otázku, kdo za ním stojí a kdo z něj těžil, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník však podotýká, že u každého, kdo se o kauzu - které je obtížné nevěnovat pozornost - zajímá, již věří, že Rusové dělali vše, co bylo v jejich silách, aby došlo ke zvolení Donalda Trumpa.
Profesionální organizace
Detaily toho, k čemu ve skutečnosti došlo, byly zatím poodhaleny nedostatečně, zdůrazňuje editorial. Připomíná ovšem, že i sedmatřicetistránková zpráva o obviněních vznesených zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem obsahuje poměrně precizní souhrn fungování vskutku profesionální propagandistické a nátlakové organizace.
Agentura pro internetový výzkum v Petrohradu, která je spíše známá jako ruská "trollí fabrika", totiž podle britského deníku neutrácí svůj rozpočet v řádu milionů dolarů za pouhý webový trolling, ale do USA vyslala také své pracovnice pověřené sběrem zpravodajských informací a navazováním kontaktů se společenskými a politickými aktivisty. Právě od těchto amerických aktivistů získali Rusové doporučení, aby se zaměřili na nerozhodnuté státy, což bylo pro úspěch celé kampaně zásadní.
V Petrohradu pak fungovalo oddělení pro analýzu dat, optimalizaci vyhledávačů a internetové grafiky, které doplňovali "klávesnicoví válečníci", z nichž se utvořily "úderné oddíly" pro ruský útok na americkou politiku, konstatuje renomovaný server. Odkazuje na Muellerovu zprávu, podle níž na osm desítek zaměstnanců na plný úvazek užívalo fiktivní účty na sociálních sítích, předstíralo, že jsou američtí občané a za pomoci VPN technologie navozovalo dojem, že jejich příspěvky jsou psány z USA.
"V Petrohradu pracovaly směny, jejichž cílem bylo simulovat časové zóny v USA a držet se amerických státních svátků," pokračuje The Guardian. Dodává, že hlavní pozornost Rusové zaměřovali na Facebook, kde zakládali skupiny s názvy zneužívajícími a prohlubujícími rozdělení americké společnosti, takže skupiny jako Spojení američtí muslimové či Ježíšova armáda byly ve skutečnosti ruské "frontové" organizace.
Možnosti se otevírají pro každého
Těm, kdo nejsou obeznámeni s mechanismy fungování Facebooku a dalších sociálních sítí, musí výše popsané jednání připadat jako šokující, domnívá se prestižní deník. Za jinou otázku však považuje to, zda by toto jednání mělo šokovat i ostatní, protože sociální sítě skýtají pro inzerenty a lobbisty nejlepší cestu k šíření jejich poselství a - jak ruské jednání ukazuje - některá nejefektivnější sdělení nemusejí vůbec vypadat jako reklama.
Právě to jim dodává na větší efektivitě, jelikož propaganda prezentovaná ve formě zprávy je silnější než propaganda prezentovaná jako názor, deklaruje The Guardian. Pokládá otázku, proč to Rusům vyšlo a ihned nabízí odpověď: "Protože to dokáže každý."
Facebook a Google jsou v pozici největších a nejmocnějších reklamních agentur, jaké kdy svět zažil, a přitom ochotně prodávají své služby prakticky každému, kritizuje renomovaný server. Za nejvíce znepokojivou otázku, která z Muellerových obvinění vyvstává, tak nepovažuje to, zda Rusové provedli to, co se tvrdí, ale to, kdo další může vést podobnou kampaň.
Nátlakové skupiny, například Národní asociace držitelů zbraní v USA či velké ropné a tabákové koncerny, dlouhá desetiletí využívaly přesvědčovací triky a záměrně zpochybňovaly uznávaná fakta, přičemž se z ruských postupů poučily a snaží se nyní podporovat kampaň povolných politiků, obává se britský deník. Připomíná, že sdělení umisťovaná Rusy na Facebook byla sice absurdní, ale zafungovala, jelikož stovky tisíc Američanů říkají to samé a zadarmo.
"Skutečným šokem Muelleových obvinění není to, že Rusové využili velkých slabostí v americkém politickém systému - o co jiného by se nepřátelská mocnost měla snažit," deklaruje editorial. Za šokující naopak označuje samotnou existenci takových slabostí a fakt, že je nyní může snadno a bez velkých nákladů využít prakticky každý.
Související
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Facebook
Aktuálně se děje
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
včera
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
včera
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
včera
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
včera
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
Vzpomínky na pád banky Lehman Brothers v září 2008 jsou pro mnohé stále živé. Bobby Seagull tehdy pracoval jako obchodník v londýnském Canary Wharf a do kanceláře dorazil před šestou ráno naposledy. Ačkoliv zprávy z Ameriky věštily bankrot, zaměstnanci v Británii netušili, co to pro ně znamená. V kancelářích zavládl chaos a někteří lidé si začali brát obrazy ze stěn jako náhradu za dlužné akcie.
Zdroj: Libor Novák