Putina sestřelí Ksenija Sobčaková? Opoziční kandidátka má k prezidentovi podivný vztah

Moskva – Za týden touto dobou rozhodnou ruští voliči o tom, kdo bude dalších 6 let obývat Moskevský Kreml, přičemž veškeré předvolební průzkumy naprosto vylučují, že by se jím opět nestal staronový prezident Vladimír Putin. Ten se příští neděli utká se sedmi protikandidáty, mezi nimiž je také opoziční novinářka a jediná kandidátka žena Ksenija Sobčaková. Ta, ač se profiluje jako odpůrkyně systému, má vůči Putinovi velmi specifický vztah.

Ksenija Sobčaková, která šla do voleb jako solitérka bez nominace žádné politické strany, je známou televizní moderátorkou a opoziční novinářkou kritizující dosavadní systém.

Jiný odpůrce systému, kterému byla kandidatura na ruského prezidenta zamítnuta, Alexej Navalnyj ji však podle britského deníku The Independent podezírá z toho, že hraje pouhou roli liberálního maskota, jehož jediným účelem je vytvořit zdánlivý obraz svobodných a demokratických voleb.

Sobčaková tato obvinění odmítá a hájí se tím, že si Navalnyj uzurpuje monopol na tvorbu opozice. Jak to ale vlastně ve skutečnosti je se vztahem mezi Sobčakovou a Putinem? 

Ksenija Sobčaková má za sebou velmi zvláštní minulost. Narodila 5. listopadu 1981 v Leningradu do rodinu bohatého akademického pracovníka Anatolije Sobčaka, který po rozpadu Sovětského svazu obhájil mandát starosty tehdy už Sankt Petěrburgu.

Po volební prohře v roce 1996 a následnému policejnímu vyšetřování mu Vladimír Putin pomohl utéct do Francie a po nástupu do funkce premiéra se zasadil o jeho osvobození. Sobčak se pak mohl v klidu vrátit do Ruska, kde následně v roce 2000 zemřel. 

Po Sobčakově smrti se Ksenija stala uznávanou televizní moderátorkou s ročním příjmem ve výši 3 milionů dolarů a posléze opoziční novinářkou. 

Ačkoliv kandiduje proti formě vlády Vladimíra Putina sama přiznává, že se mu za pomoc rodině cítí zavázána.

Co nabízí Sobčaková jako alternativu pro Rusko?

Ksenija Sobčaková láká na rozsáhlou privatizaci státních podniků a minimalizaci státu v ekonomice.

Nejednejme v zájmu státu, nýbrž pouze v zájmu lidu,“ říká Sobčaková ve své kampani.

Na rozdíl od jiných opozičních kandidátů jako je například Alexej Navalnyj Sobčaková jasně odmítá revoluční změny. Podle jejího názoru si Rusko několika revolucemi prošlo a nic pozitivního nepřinesly, a tudíž je zapotřebí jej měnit evolučně s ohledem na skutečné potřeby voličů.

Podle průzkumu ruské televizní stanice Rt.com nemá Sobčaková absolutně žádné naděje na zvolení, protože Vladimíra Putina podporuje téměř 70 % Rusů

Doposud jediným ruským prezidentem, který prošel oběma koly, byl Boris Jelcin.

Související

Více souvisejících

Rusko Ksenija Sobčaková Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy