Opozice podporuje práva teroristů? Norská ministryně vznesla vážné obvinění, hrozí jí odvolání

Oslo - Norská ministryně spravedlnosti Sylvi Listhaugové čelí kritice kvůli svému statusu na sociálních sítích, v němž obviňuje opoziční strany z údajného nadřazování práv teroristů nad národní bezpečnost. Podle analýzy deníku The Guardian hrozí dočasná vládní krize. Listhaugová nakonec na svou funkcirezignovala , aby zabránila pádu středopravé menšinové vlády.

Pět norských středolevicových stran řeklo, že v úterý předloží návrh na vyslovení nedůvěry ministryni spravedlnosti Sylvi Listhaugové z antiimigrační a populistické Pokrokové strany po zveřejnění jejího statusu na sociálních sítích, v němž uvádí následující:

"Labouristé si myslí, že práva teroristů jsou důležitější, než národní bezpečnost."

Výše uvedené slova jsou umístěná nad karikaturou teroristy Islámského státu.

Podle opozice ministryně tímto výrokem polarizuje společnost a vystavuje Norsko riziku, že skutečně dojde ke spáchání teroristického útoku. Ve svém vyjádření poukazují na útok pravicového extremistu Anderse Behringa Breivika. Ten v roce 2011 jedna napadl 69 mladých lidí na letním shromáždění Mladých labouristů, na ostrově Utøya.

Předseda labouristů Jonas Gahr Støre obvinil Listhaugovou, která dříve zastávala vůči migraci liberálnější postoje, z šíření nenávisti, jenž akorát vyvolá další nenávist. 

Norský parlament minulý týden opakovaně vyzýval vládní představitelku k okamžitému odstranění svého statusu s následnou omluvou. Ta na to zareagovala přeformulováním původního znění s následnou omluvou labouristům, které podle svých slov nechtěla vinit z úmyslného ohrožování národní bezpečnosti.

Norská premiérka Erna Solbergová se za slova své ministryně už omluvila a řekla, že je povinností jejího kabinetu zabývat se problematikou jakéhokoliv terorismu.

Listhaugová nakonec v úterý sama rezignovala na svou funkci, aby zabránila pádu středopravé menšinové vlády.

Listhaugové status měl za následek také zamítnutí návrhu vládního zákona, který by umožňoval zbavit norského občanství každého, kdo je usvědčen z terorismu, nebo je součástí zahraničních militantních skupin.

Odpůrci zákona však argumentovali tím, že o takových věcech by měly rozhodovat soudy.

Opoziční Strana středu prohlásila, že se k návrhu o vyslovení nedůvěry Listhaugové rovněž hodlá připojit. Jejímu odvolání by nyní mohla zamezit pouze podpora vládní Křesťanské lidové strany, která se ještě neusnesla na tom, jak se k této situaci postaví.

Z vyjádření předsedy lidovců však vyplývá, že se s Listhaugovým statusem taktéž neztotožňují.

"Jakékoliv snahy o polarizaci společnosti, a to i verbální, do Norska nepatří," řekl předseda lidovců Knut Arild Hareide před zahájením jednání o vyslovení nedůvěry ministryni spravedlnosti.

Norská média dále informovala, že vláda podpoří svojí ministryni, a že se v případě vyslovení nedůvěry ze strany parlamentu pokusí znovu sestavit vládu.

V případě neúspěchu by Solbergová předala svůj úřad labouristům, kteří ve volbách umístili na prvním místě, ale díky dokonale vícestranickému systému, který je pro politickou kulturu severských zemí typický, sestavili vládu konzervativci.

Předčasné volby podle deníku The Guardian nehrozí.

Související

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice

Dobrá zpráva přišla z Norska. Tamní korunní princezna Mette-Marit byla propuštěna z nemocnice, kde byla hospitalizována poté, co podstoupila transplantaci plic. Princeznu teď čeká náročná rehabilitace, takže se ještě několik měsíců nebude věnovat svým povinnostem.

Více souvisejících

norsko Erna Solbergová -

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně

S úvodem sezóny poněkud netradičně pokračuje rozprodávání mužstva fotbalové Sparty. Po četných někdejších oporách týmu, jakými byli Jan Kuchta, Lukáš Haraslín či gólman Peter Vindahl, se s pražskou Letnou v nejbližších dnech s největší pravděpodobností rozloučí další takový fotbalista, na jehož výkonech stál sparťanský základ. Konkrétně se jedná o jednoho z mužů, který nosil kapitánskou pásku, dánského obránce Asgera Sörensena. Míří domů do Dánska, přesněji do FC Kodaň.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dálnice, ilustrační fotografie.

V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo 6,2 kilometru dlouhý úsek dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto v Pardubickém kraji. Oproti původním předpokladům je hotový i provizorní sjezd za tunelem Homole, který umožní napojit se na dálniční obchvat Vysokého Mýta. Cena stavby po valorizaci je 1,46 miliardy Kč bez DPH, většinu nákladů uhradí EU. Práce trvaly dva a čtvrt roku. Tunel Homole, který bude jako samostatná stavba součástí úseku, se řidičům otevře příští rok před létem.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Atletika, ilustrační fotografie.

Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend

Na nedávném atletickém mistrovství Evropy v anglickém Birminghamu nezískala česká výprava ani jednu medaili, což se stalo poprvé od roku 1938. Příčiny tohoto jednoznačně neúspěšného šampionátu se teprve budou hledat, na starost to bude mít především reprezentační šéftrenér českých atletů Pavel Sluka. Ten bude chtít od jednotlivých trenérů analýzu toho, proč se jim nepodařilo ve většině případů svým svěřencům načasovat ideálně formu. Mezitím se do výkonů českých atletů bez servítek pustily i dvě české atletické legendy Šárka Kašpárková a Ludmila Formanová.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Andrej Babiš

Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v Českých Budějovicích zúčastnil letošního ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Společně s ministrem zemědělství Martinem Šebestyánem (za SPD) jednal o aktuální situaci českého zemědělství, dopadech sucha na zemědělskou produkci i opatřeních na podporu domácích producentů. Předseda vlády si prohlédl expozice firem a diskutoval se zástupci zemědělských podniků.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC.

Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO

V povědomí tuzemské populace je datum 21. srpna bytostně spojeno s vojenským obsazením Československa zosnovaného v roce 1968 Sovětským svazem a čtyřmi dalšími členy organizace Varšavské smlouvy, studenoválečného protipólu Severoatlantické aliance. V mediální smršti, která toto výročí každoročně doprovází, poněkud zapadají události, k nimž došlo v Sovětském svazu o 23 let později, tedy krachu pokusu zastánců tvrdé linie odstavit od moci reformního vůdce Michaila Gorbačova a zvrátit směr vývoje, který umožnil jeho liberalizační kurz. Jednalo se přitom o zásadní moment pro utváření post-studenoválečného světa.

včera

J.D. Vance, Marco Rubio

Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi

Na veřejnost unikla nahrávka z privátní akce v New Yorku, na níž americký viceprezident JD Vance posměšně komentuje postoj Kanady v náročných obchodních jednáních. Vance na setkání s dárci prohlásil, že se kanadský premiér Mark Carney snaží před prezidentem Donaldem Trumpem vystupovat zbytečně tvrdě, přestože Ottawa v klíčových otázkách nakonec ustupuje.

včera

Švédská policie

Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila

Při útoku mečem na střední škole ve švédském městě Fagersta utrpěli těžká zranění dva dospívající studenti. Policisté byli na místo přivoláni v odpoledních hodinách a přímo na škole zadrželi jednoho podezřelého muže. Při zásahu utrpěla zranění ještě třetí osoba, přičemž podle místních médií policisté útočníka při zatýkání postřelili do nohy.

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat

Nedostatek pohonných hmot v Rusku dosahuje výrazných rozměrů a začíná stále více zasahovat do každodenního života tamních obyvatel. Na čerpacích stanicích v Moskvě i dalších částech země se tvoří dlouhé fronty automobilů a řidiči často čekají celé hodiny bez jistoty, zda se na ně palivo vůbec dostane. Vážná situace na trhu přichází po opakovaných útocích ukrajinských dronů na ruské rafinérie a ropná zařízení, které výrazně narušily zpracovatelské kapacity i logistiku.

včera

Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy

Řečtí zemědělci v roce 2024 čerpali evropské dotace na desítky tisíc hospodářských zvířat, která se podle oficiálních státních statistik vůbec nenacházejí na území státu. Analýza vládních dat webu Politico odhalila rozsáhlé nesrovnalosti mezi zmenšujícím se stádem skotu a počtem zvířat, na něž ministerstvo zemědělství vyplácelo finanční podpory. Odhalení přichází v době, kdy se řecká vláda snaží vypořádat s dotačními skandály v zemědělském sektoru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy