Peklo v Kemerovu? Děsivé deja vu, ruské šlendriánství, spustili historici

NÁZOR - Tragédie v Kemerovu, při níž zemřelo nejméně 64 lidí, převážně dětí, je v zásadě druhým Beslanem, konstatují ruští historici Pavel Aptekar a Ivan Prosvětov spolu s publicistkou Mairou Železnovovou. V komentáři pro server Moscow Times poukazují, že při požáru v Kemerovu sice zahynulo mnohem méně lidí než při zásahu proti teroristům držících rukojmí v roce 2003, ale současnou tragédii způsobila hrubá nedbalost zaměstnanců a správců obchodního domu Winter Cherry, k níž zřejmě napomohli i bezpečnostní inspektoři.

Ruská společnost opět platí životy

"Samotné státní orgány pověřené ochranou veřejnosti před život ohrožující nedbalostí ze stran firem a jednotlivců opět selhaly ve svém primárním úkolu," kritizují autoři komentáře. Dodávají, že ruská společnost za to zaplatila lidskými životy a ukazuje se, že není schopná jakkoliv kontrolovat ty, kteří mají zajišťovat její bezpečnost.

Podle aktuálních informací si požár v obchodním domě Winter Cherry v Kemerovu vyžádal největší počet obětí ze všech podobných tragédií, vyjma katastrofy v nočním klubu Lame Horse v Permu v lednu 2009, kdy zahynulo 156 lidí, zdůrazňují Aptekar, Prosvětov a Železnovová. Připomínají, že ani tehdy nešlo z objektu utéct, jelikož nouzové východy byly zablokované a oběti se nadýchaly toxických zplodin hořících materiálů, které je zakázáno používat.  

Závažné porušování bezpečnostních předpisů v Kemerovu stálo si také vyžádalo životy 238 horníků mezi roky 2007 a 2010, poukazují historici s publicistkou. Konstatují, že ačkoliv je vyšetřování požáru ve Winter Cherry teprve na začátku, dostupné důkazy ukazují, že za smrt desítek lidí nese vinu značné množství osob.

"Požární alarm a hasící systémy údajně selhaly, varovný systém byl vypnutý," pokračují autoři komentáře. Odkazují na záběry bezpečnostních kamer ukazující, že plameny, oheň a hustý dým se šířily budovou velmi rychle a nikdo neorganizoval jakoukoliv evakuaci. Hasiči nalezli těla u dveří zablokovaných nouzových východů, zaměstnanci rovněž uzamkli vstup do kina, čímž uvnitř uvěznili děti, navíc celá tato konstrukce se vlivem ohně zhroutila ještě před příjezdem záchranářů.

Za každou z těchto nedbalostí, které společně vyústily v tragédii, stojí konkrétní jména, konstatují Železnovová, Prosvětov a Aptekar. Vysvětlují, že konkrétní osoba je zodpovědná za nefunkční alarm, další za zablokované nouzové východy, jiná za nelegální použití hořlavých a toxických materiálů, další nedostála své povinnosti evakuovat lidi v případě nouzové situace a konkrétní lidé budovu zkolaudovali a provedli protipožární inspekci.

Vyšetřovatelé již zadrželi a vyslýchají čtyři podezřelé - technického ředitele společnosti a spoluvlastníka obchodního domu, nájemce prostoru, kde požár zřejmě vypukl a jednoho zaměstnance a ředitele firmy, která se starala o požární hlásič, uvádějí publicistka s historiky. Dodávají, že vyšetřující orgány identifikovaly také pátého podezřelého - strážného, který vypnul požární alarm poté, co se objevil oheň.  

Neefektivnost, korupce, formalismus

Kancelář generálního prokurátora zároveň oznámila rozsáhlé inspekce obchodních domů a zábavných center v celém Rusku, podotýkají autoři textu. Očekávají, že nepochybně budou objeveny nedostatky v obchodních domech v menších městech a úřady zřejmě začnou na nějaký čas striktněji vyžadovat plnění protipožárních předpisů. "Je to jejich typická reakce na katastrofy - veřejná snaha jednat odpovědně následovaná téměř kompletním uvolněním pravidel," kritizují Prosvětov, Aptekar a Železnovová. Varují, že žádné z uvedených opatření nikterak negarantuje, že k podobnému požáru nedojde znovu.

Navzdory všem inspekcím a vyšetřováním se tragédie způsobené lidskou nedbalostí či  chybou v Rusku objevují stále častěji a Rusové mají pocit děsivého deja vu, tvrdí historici s publicistkou. Připomínají, že 11. března 2005 zahynulo 19 lidí při požáru obchodního domu v Kazani, přičemž většina z nich se udusila toxickými zplodinami z hořících polyuretanových panelů.

Po kazaňské tragédii úřady provedly sérii inspekcí obchodních domů po celé zemi a objevily bezpočet porušení praktických shodných s těmi, které stály za katastrofou v Kemerovu - málo požárních alarmů, automatických hasících systémů, odsávačů kouře a nouzových evakuačních plánů, nehledě na zablokované únikové východy, uvádějí autoři komentáře. Konstatují, že z nějakého důvodu úřady evidentně nezkontrolovaly obchodní dům Winter Cherry, jehož jediná inspekce podle záznamů proběhla v roce 2016, namísto předepsaných dvaceti dnů trvala pouhé dva dny a údajně nenalezla žádné závady.       

"Požární inspekce, které mají normálně probíhat na pravidelné bázi, byly omezeny takzvanou 'dovolenou supervizora', která se týká malých firem," pokračují Aptekar, Železnovová a Prosvětov. Pozastavují se nad tím, že za malou firmu byla označena i společnost provozující obchodní dům Winter Cherry. Deklarují, že pokud je sytém inspekcí neefektivní, zkorumpovaný či se omezuje na formality, nedbalost nízko postavených pracovníků může představovat riziko pro veřejnost.

Systém inspekcí se musí zlepšit a reformy probíhají již mnoho let, souhlasí historici a publicistka. Dodávají však, že nebudou nikdy efektivní, dokud si každý inspektor a každá prověřovaná společnost neuvědomí, že jejich osobní nedbalost, zbabělost či chamtivost může stát nevinné lidi život.  

Související

Více souvisejících

Rusko požár v Kemerovu (25.3.2018) Požáry

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy