Žádné oligarchy nemáme, tvrdí Rusko. A americký deník dodal...

Moskva - USA rozšířili svůj protiruský sankční režim o další osoby. Jejich odveta za údajné vměšování Rusů do amerických voleb se zaměřila na tzv. oligarchy, bohaté magnáty, které mají mít blízko k Vladimirovi Putinovi. Rusko sankce odsoudilo a tvrdí, že jsou naprosto bezpředmětné, protože žádné oligarchy nemá. Ačkoliv to lidem mimo Rusko zní velmi zvláště, deník Washington Post přiznává, že to z ruského pohledu skutečně dává smysl.

Americký ministr financí Steven Mnuchin řekl, že kromě „politických elit“ sankce zamíří i na ty finanční, které mají profitovat ze „zkorumpovaného systému“ a které nemají být chráněni od důsledků „destabilizačních aktivit jejich vlády.“ Mluvčí Kremlu Dmitrij Sergejevič Peskov odmítl, že by v Rusku existovali takovýto „oligarchové“, namísto toho o sankciovaných boháčích tvrdí, že se jedná o „zástupce velkých podniků“.

Moskva - USA rozšířili svůj protiruský sankční režim o další osoby. Jejich odveta za údajné vměšování Rusů do amerických voleb se zaměřila na tzv. oligarchy, bohaté magnáty, které mají mít blízko k Vladimirovi Putinovi. Rusko sankce odsoudilo a tvrdí, že jsou naprosto bezpředmětné, protože žádné oligarchy nemá. Ačkoliv to lidem mimo Rusko zní velmi zvláště, deník Washington Post přiznává, že to z ruského pohledu skutečně dává smysl.Oligarchové jsou s Ruskem spojováni od konce Sovětského svazu – a nejedná se o pozitivní referenci z pohledu Západu, ale i Ruska. Fenomén mocných magnátů majících obrovský vliv je v Rusku spojen s divokými 90. léty a vládou Putinova předchůdce, prezidenta Borise Jelcina. Tito lidé dokázali během nepřehledné situace nabýt prapodivnými způsoby obrovské majetky, které neváhali používat k ovlivňováni politických záležitostí země.

Nástup Vladimira Putina k moci přinesl oligarchům těžké časy. Jako mnozí autoritářský vládci, i Putin se snažil získat přízeň veřejnosti tvrdou protikorupční kampaní. A symbolem korupce byli v Rusku právě oligarchové. Šlo navíc o mocenský boj, protože oligarchové měli tendence zasahovat do politiky různými způsoby – ať už financováním politických stran či uplácením veřejných činitelů – omezujícími možnosti Putina v jeho vlastní kumulaci moci.

Vítězem tohoto boje byl Putin. Prostřednictvím státního nátlaku dokázal zbavit své oligarchické odpůrce jejich majetku, zatknout je či vyhnat z Ruska. Vůbec nejvýraznější oligarchická tvář, Michail Chodorkovskij, trávil bezmála 11 let ve vězení. Boris Berezovskij, který zůstával Putinovým kritikem až do své záhadné smrti v roce 2013, uprchl do Londýna (Britové jsou přesvědčeni, že jeho smrt vykazuje podobné rysy poprav bývalých agentů KGB, jejímž posledním příkladem má být kauza Skripal – britskou reakci je třeba vnímat i v tomto světle).

Západní pohled je, že zneškodněním starého typu oligarchů nezanikl tento fenomén, jen získal novou tvář v podobě bývalých důstojníků KGB a dalších činitelů, kteří díky napojení na Putina získali obrovský majetek. Právě tyto osoby jsou předmětem sankcí, nikoliv staří oligarchové jako Anatolij Rubaje, tzv. otec ruské privatizace a nynější generální ředitel nanotechnologické firmy Rosnano, který sám má blízko ke Kremlu.

The Washington Post upozorňuje, že ačkoliv tito mužové jsou bohatí a mocní, nemají však takový vliv, kteří měli původní oligarchové. Ti nedokázali pouze získat obrovský majetek od státu, ale prostřednictvím tohoto majetku stát antikvě formovat a ovlivňovat, např. napomoci znovuzvolení Borise Jelcina. Noví magnáti tento vliv už nemají a jsou prakticky zcela závislí na rozhodnutí státu a jeho představitelů – tj. na Putinovi (dokladem jejich odlišného postavení je na Youtube dostupné video, jak Putin veřejně ponižuje miliardáře Olega Děripasku).

Post podotýká, že nejnovější americké opatření ve skutečnosti spíše než že by Putina poškodilo, mu spíše napomůže. Zařezaní na sankční list znamená, že uvedeným osobám je zmrazený majetek, který mají na americkém území a že americké firmy a jednotlivci s nimi nesmějí obchodovat. V důsledků toho budou mít tito boháči menší možnosti jak se stát nezávislými na státu, naopak ten získal skvělou příležitost k jejich větší kontrole.

Komentáři uvádí, že to je vítězná situace pro obě strany – USA ukázaly „zuby“, zatímco Putin může lépe pokračovat v nacionalizaci těchto elit a tím jejich legitimizováním v očích ruské veřejnosti.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin oligarchové oligarchie Michail Chodorkovskij

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 49 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy