Žádné oligarchy nemáme, tvrdí Rusko. A americký deník dodal...

Moskva - USA rozšířili svůj protiruský sankční režim o další osoby. Jejich odveta za údajné vměšování Rusů do amerických voleb se zaměřila na tzv. oligarchy, bohaté magnáty, které mají mít blízko k Vladimirovi Putinovi. Rusko sankce odsoudilo a tvrdí, že jsou naprosto bezpředmětné, protože žádné oligarchy nemá. Ačkoliv to lidem mimo Rusko zní velmi zvláště, deník Washington Post přiznává, že to z ruského pohledu skutečně dává smysl.

Americký ministr financí Steven Mnuchin řekl, že kromě „politických elit“ sankce zamíří i na ty finanční, které mají profitovat ze „zkorumpovaného systému“ a které nemají být chráněni od důsledků „destabilizačních aktivit jejich vlády.“ Mluvčí Kremlu Dmitrij Sergejevič Peskov odmítl, že by v Rusku existovali takovýto „oligarchové“, namísto toho o sankciovaných boháčích tvrdí, že se jedná o „zástupce velkých podniků“.

Moskva - USA rozšířili svůj protiruský sankční režim o další osoby. Jejich odveta za údajné vměšování Rusů do amerických voleb se zaměřila na tzv. oligarchy, bohaté magnáty, které mají mít blízko k Vladimirovi Putinovi. Rusko sankce odsoudilo a tvrdí, že jsou naprosto bezpředmětné, protože žádné oligarchy nemá. Ačkoliv to lidem mimo Rusko zní velmi zvláště, deník Washington Post přiznává, že to z ruského pohledu skutečně dává smysl.Oligarchové jsou s Ruskem spojováni od konce Sovětského svazu – a nejedná se o pozitivní referenci z pohledu Západu, ale i Ruska. Fenomén mocných magnátů majících obrovský vliv je v Rusku spojen s divokými 90. léty a vládou Putinova předchůdce, prezidenta Borise Jelcina. Tito lidé dokázali během nepřehledné situace nabýt prapodivnými způsoby obrovské majetky, které neváhali používat k ovlivňováni politických záležitostí země.

Nástup Vladimira Putina k moci přinesl oligarchům těžké časy. Jako mnozí autoritářský vládci, i Putin se snažil získat přízeň veřejnosti tvrdou protikorupční kampaní. A symbolem korupce byli v Rusku právě oligarchové. Šlo navíc o mocenský boj, protože oligarchové měli tendence zasahovat do politiky různými způsoby – ať už financováním politických stran či uplácením veřejných činitelů – omezujícími možnosti Putina v jeho vlastní kumulaci moci.

Vítězem tohoto boje byl Putin. Prostřednictvím státního nátlaku dokázal zbavit své oligarchické odpůrce jejich majetku, zatknout je či vyhnat z Ruska. Vůbec nejvýraznější oligarchická tvář, Michail Chodorkovskij, trávil bezmála 11 let ve vězení. Boris Berezovskij, který zůstával Putinovým kritikem až do své záhadné smrti v roce 2013, uprchl do Londýna (Britové jsou přesvědčeni, že jeho smrt vykazuje podobné rysy poprav bývalých agentů KGB, jejímž posledním příkladem má být kauza Skripal – britskou reakci je třeba vnímat i v tomto světle).

Západní pohled je, že zneškodněním starého typu oligarchů nezanikl tento fenomén, jen získal novou tvář v podobě bývalých důstojníků KGB a dalších činitelů, kteří díky napojení na Putina získali obrovský majetek. Právě tyto osoby jsou předmětem sankcí, nikoliv staří oligarchové jako Anatolij Rubaje, tzv. otec ruské privatizace a nynější generální ředitel nanotechnologické firmy Rosnano, který sám má blízko ke Kremlu.

The Washington Post upozorňuje, že ačkoliv tito mužové jsou bohatí a mocní, nemají však takový vliv, kteří měli původní oligarchové. Ti nedokázali pouze získat obrovský majetek od státu, ale prostřednictvím tohoto majetku stát antikvě formovat a ovlivňovat, např. napomoci znovuzvolení Borise Jelcina. Noví magnáti tento vliv už nemají a jsou prakticky zcela závislí na rozhodnutí státu a jeho představitelů – tj. na Putinovi (dokladem jejich odlišného postavení je na Youtube dostupné video, jak Putin veřejně ponižuje miliardáře Olega Děripasku).

Post podotýká, že nejnovější americké opatření ve skutečnosti spíše než že by Putina poškodilo, mu spíše napomůže. Zařezaní na sankční list znamená, že uvedeným osobám je zmrazený majetek, který mají na americkém území a že americké firmy a jednotlivci s nimi nesmějí obchodovat. V důsledků toho budou mít tito boháči menší možnosti jak se stát nezávislými na státu, naopak ten získal skvělou příležitost k jejich větší kontrole.

Komentáři uvádí, že to je vítězná situace pro obě strany – USA ukázaly „zuby“, zatímco Putin může lépe pokračovat v nacionalizaci těchto elit a tím jejich legitimizováním v očích ruské veřejnosti.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin oligarchové oligarchie Michail Chodorkovskij

Aktuálně se děje

před 48 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

včera

včera

11. dubna 2025 21:32

11. dubna 2025 21:11

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

11. dubna 2025 20:29

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy