Moskva - USA rozšířili svůj protiruský sankční režim o další osoby. Jejich odveta za údajné vměšování Rusů do amerických voleb se zaměřila na tzv. oligarchy, bohaté magnáty, které mají mít blízko k Vladimirovi Putinovi. Rusko sankce odsoudilo a tvrdí, že jsou naprosto bezpředmětné, protože žádné oligarchy nemá. Ačkoliv to lidem mimo Rusko zní velmi zvláště, deník Washington Post přiznává, že to z ruského pohledu skutečně dává smysl.
Americký ministr financí Steven Mnuchin řekl, že kromě „politických elit“ sankce zamíří i na ty finanční, které mají profitovat ze „zkorumpovaného systému“ a které nemají být chráněni od důsledků „destabilizačních aktivit jejich vlády.“ Mluvčí Kremlu Dmitrij Sergejevič Peskov odmítl, že by v Rusku existovali takovýto „oligarchové“, namísto toho o sankciovaných boháčích tvrdí, že se jedná o „zástupce velkých podniků“.
Moskva - USA rozšířili svůj protiruský sankční režim o další osoby. Jejich odveta za údajné vměšování Rusů do amerických voleb se zaměřila na tzv. oligarchy, bohaté magnáty, které mají mít blízko k Vladimirovi Putinovi. Rusko sankce odsoudilo a tvrdí, že jsou naprosto bezpředmětné, protože žádné oligarchy nemá. Ačkoliv to lidem mimo Rusko zní velmi zvláště, deník Washington Post přiznává, že to z ruského pohledu skutečně dává smysl.Oligarchové jsou s Ruskem spojováni od konce Sovětského svazu – a nejedná se o pozitivní referenci z pohledu Západu, ale i Ruska. Fenomén mocných magnátů majících obrovský vliv je v Rusku spojen s divokými 90. léty a vládou Putinova předchůdce, prezidenta Borise Jelcina. Tito lidé dokázali během nepřehledné situace nabýt prapodivnými způsoby obrovské majetky, které neváhali používat k ovlivňováni politických záležitostí země.
Nástup Vladimira Putina k moci přinesl oligarchům těžké časy. Jako mnozí autoritářský vládci, i Putin se snažil získat přízeň veřejnosti tvrdou protikorupční kampaní. A symbolem korupce byli v Rusku právě oligarchové. Šlo navíc o mocenský boj, protože oligarchové měli tendence zasahovat do politiky různými způsoby – ať už financováním politických stran či uplácením veřejných činitelů – omezujícími možnosti Putina v jeho vlastní kumulaci moci.
Vítězem tohoto boje byl Putin. Prostřednictvím státního nátlaku dokázal zbavit své oligarchické odpůrce jejich majetku, zatknout je či vyhnat z Ruska. Vůbec nejvýraznější oligarchická tvář, Michail Chodorkovskij, trávil bezmála 11 let ve vězení. Boris Berezovskij, který zůstával Putinovým kritikem až do své záhadné smrti v roce 2013, uprchl do Londýna (Britové jsou přesvědčeni, že jeho smrt vykazuje podobné rysy poprav bývalých agentů KGB, jejímž posledním příkladem má být kauza Skripal – britskou reakci je třeba vnímat i v tomto světle).
Západní pohled je, že zneškodněním starého typu oligarchů nezanikl tento fenomén, jen získal novou tvář v podobě bývalých důstojníků KGB a dalších činitelů, kteří díky napojení na Putina získali obrovský majetek. Právě tyto osoby jsou předmětem sankcí, nikoliv staří oligarchové jako Anatolij Rubaje, tzv. otec ruské privatizace a nynější generální ředitel nanotechnologické firmy Rosnano, který sám má blízko ke Kremlu.
The Washington Post upozorňuje, že ačkoliv tito mužové jsou bohatí a mocní, nemají však takový vliv, kteří měli původní oligarchové. Ti nedokázali pouze získat obrovský majetek od státu, ale prostřednictvím tohoto majetku stát antikvě formovat a ovlivňovat, např. napomoci znovuzvolení Borise Jelcina. Noví magnáti tento vliv už nemají a jsou prakticky zcela závislí na rozhodnutí státu a jeho představitelů – tj. na Putinovi (dokladem jejich odlišného postavení je na Youtube dostupné video, jak Putin veřejně ponižuje miliardáře Olega Děripasku).
Post podotýká, že nejnovější americké opatření ve skutečnosti spíše než že by Putina poškodilo, mu spíše napomůže. Zařezaní na sankční list znamená, že uvedeným osobám je zmrazený majetek, který mají na americkém území a že americké firmy a jednotlivci s nimi nesmějí obchodovat. V důsledků toho budou mít tito boháči menší možnosti jak se stát nezávislými na státu, naopak ten získal skvělou příležitost k jejich větší kontrole.
Komentáři uvádí, že to je vítězná situace pro obě strany – USA ukázaly „zuby“, zatímco Putin může lépe pokračovat v nacionalizaci těchto elit a tím jejich legitimizováním v očích ruské veřejnosti.
Související
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
Rusko , Vladimír Putin , oligarchové , oligarchie , Michail Chodorkovskij
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 49 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák