New York - V důsledku ruských akcí na východní Ukrajině byly na Ruskou federaci ze strany mezinárodního společenství uvaleny ekonomické sanknce. Podle představitelů západních zemí je to jeden z mála mírových prostředků, jimiž lze Rusko přimět k ukončení agresivních praktik ve své zahraniční politice.
S podobnými sankcemi je ale dle webu National Interest potřeba nakládat opatrně. Vždy je nutno mít na paměti cíl, jehož chce mezinárodní společenství jejich zavedením dosáhnout. Jejich intenzita musí být též odvozena od chování státu, na nějž jsou uvaleny. Jinými slovy a uvedeno na konkrétním případu – přestane-li Rusko ohrožovat územní celistvost Ukrajiny, je vhodné sankce ukončit. Bude-li Putinův režim nadále okupovat části ukrajinského území, měli by být sankce zpřísněny.
V současné době má situace na východě Ukrajiny stále daleko ke klidovému stavu. Horká fáze konfliktu sice skončila již na jaře roku 2015, stále je ale velká část ukrajinského území mimo kontrolu kyjevské vlády. Tyto oblasti jsou kontrolovány rebely, které financuje, zásobuje a mocensky podporuje Ruská federace.
V důsledku výše uvedených událostí byly na Rusko uvaleny ekonomické sankce. Hodnota rublu rychle klesala, finanční trhy se propadaly a ruská ekonomika se ocitla v recesi. Brzy se ale ukázalo, že se jedná spíše o důsledky celkové zaostalosti ruské ekonomiky. Sankce samy o sobě tolik účiné nejsou.
Podle odborníků mají ale sankce ještě tzv. neviditelný efekt, čili dopady, jež nelze měřit ekonomickými ukazately. Těmi je například blokování dovozu vyspělých technologií do Ruska. I to bude mít negativní dopady na ruskou ekonomiku, ale až v dlouhodobém horizontu. Nejedná se o něco, co by musela Putinova administratitva řešit akutně.
Přesto se ale postupem času mohlo zdát, že zavedení sankcí nepřináší vůči Rusku takový efekt, jaký si zřejmě západní země přály. Země EU byly někdy v jejich zavádění laxní (z důvodu ochrany vlastních ekonomických zájmů) a USA pod vedením Baracka Obamy nepokládaly řešení situace na Ukrajině za svojí prioritu. Po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu málokdo očekával, že by se situace měla měnit.
Zásadní přelom ale přišel s rokem 2018. Američtí politici přešli na silně protiruskou rétoriku. Rusko bylo obviněno ze záměrného šíření počítačových virů. Podle vyšetřovatelů amerických tajných služeb Rusové vynakládají velké prostředky na tzv. trollí farmy, s jejichž pomocí se snaží ovládnotu kyberprostor.
FBI prý také počátkem jara zmařila několik ruských hackerských útoků na americké instituce. V důsledku atentátu na bývalého agenta Sergeje Skripala vyhostili Američané ze svého území velké množství ruských diplomatů. Nedávno dokonce americká ambasadorka v OSN Nikki Haleyová oznámila, že USA zavžují uvalit sankce na ty ruské firmy, jež se podílejí na rozvoji chemického průmyslu v Sýrii. Bylo to v souvislosti s chemickým útokem na civilisty v syrské Dúmě.
Všechny tyto události, jež se odehrály během posledních osmi týdnů, jasně ukazují, že Trumpova administrativa výrazně zostřila svůj postoj vůči Rusku. Dopady tohoto amerického jednání můžeme spatřovat již teď. Zdá se, že zavedení nových (a mnohem silnějších) sakncí tzv. visí ve vzduchu. Ruské firmy totiž mají obavy z budoucnosti a hodnota akcií se propadla. Strmě poklesla také hodnota rublu. Někteří analytici mluví o tom, že ekonomické potíže Ruska mohou dokonce podkopat mocenskou pozici Vladimira Putina.
Související
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Ekonomika , sankce , rubl
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
před 2 hodinami
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
před 3 hodinami
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 4 hodinami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 4 hodinami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
Aktualizováno před 4 hodinami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 5 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 6 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 6 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 7 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 7 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 7 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 9 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 10 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 12 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.
Zdroj: David Holub