Přežil útok v Manchesteru, teď svým příběhem dojal celý svět

Manchester - Je to právě rok, co sebevražedný útočník odpálil bombu v davu po koncertu Ariany Grande v Manchesteru. Zabil 22 lidí a 119 zranil. Jedním ze zraněných byl i Martin Hibbert. Jeho příběh přináší televize Skynews.

Martinův příběh začíná na vánoce 2016. Jeho dcera byla velikou fanynkou Ariani Grande. Martin ji proto pod stromeček koupil 2 lístky do VIP zóny na koncert, který se měl konat 22. května 2017.

Před koncertem šli spolu na luxusní večeři a koncert si skvěle užili. Když v dobé náladě odcházeli, nic nenapovídalo tomu, že chvíle štěstí promění v tragédii. V odcházejícím davu se odpálil sebevražedný atentátník Salman Abedi. Život Martina i jeho milované dcery se navždy změnil.

„Poslední co si pamatuji, je moje zraněná dcera na podlaze,“ vzpomíná dnes Martin.  Sám však byl těžce zraněn.  Po celém těle od hlavy až k patě měl zabodnuto 22 šroubů, které měl útočník v bombě místo šrapnelů.

Jeden šroub zasáhl pravou stranu krku. Přeťal dvě hlavní tepny a prošel až do hrdla a Martin jej nakonec spolknul. Druhý šrapnel přeťal míchu. Martin už nikdy nebude chodit a zbytek života Martin stráví na invalidním vozíku.

Martinova dcera byla zasažena jedním šroubem. Ten bohužel prošel mozkem.

Strávila čtyři měsíce v umělém spánku a přežila. Domů se vrátila až v únoru 2018.

Má však vážně poškozený mozek a v současné době není schopna chodit, mluvit nebo se sama najíst.  Rehabilitace bude trvat roky. Je zde naděje že se částečně zotaví, ale následky si ponese po celý život.

Martin strávil pět měsíců v nemocnici a na spinální jednotce v Southportu. Domů vrátil se v říjnu 2017. „Bylo to poprvé, co jsem byl v nemocnici přes noc,“ vzpomíná Martin, „Byt tak dlouho pryč od rodiny bylo těžké.“

Musel se také přestěhovat. Jeho dům v Yorkshiru totiž nebyl bezbariérový.

Rozhodl se přestěhovat do Boltonu, kde se narodil, má zde rodinu a přátele a začal si zvykat na život na invalidním vozíku.

Martin se však nevzdává. Na vozíku začal závodit. Svůj první závod absolvoval v Manchesteru 20. Května. Další závody bude organizovat sám a výtěžek z nich půjde na jeho charitativní organizaci.

„Tato charita bude získávat finanční prostředky pro tři nemocnice, které zachránily naše životy,“ říká Martim.  Pro nemocnice Salford Royal, North West Spinal Unit a Manchester Children's Hospital by chtěl do maratónu v Bostonu v roce 2019 získat 1 milion liber.

Chce také napsat knihu o svém osudu a momentálně jedná s několika vydavateli.

Dnešní den by chtěl Martin strávit se svojí rodinou. Přesně před rokem se mu změnil život od základu. A přesto že by mohl rezignovat, pokračuje dál, pomáhá ostatním a snaží se vidět budoucnost ve světlých barvách.   

Související

Útok v Manchesteru

Britská MI5 nevyužila příležitost, aby zabránila atentátu v Manchesteru

Britská kontrarozvědka MI5 nepracovala dostatečně rychle se zásadními informacemi a nevyužila tak příležitost k tomu, aby zabránila atentátu po koncertě zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesteru v roce 2017. Vyplývá to z poslední zprávy veřejného vyšetřování tragédie, při níž bylo zabito 22 lidí včetně dětí. MI5 "hluboce lituje" toho, že nedokázala útoku zabránit, řekl dnes podle agentury Reuters šéf služby Ken McCallum.

Více souvisejících

výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017) Terorismus Salman Abedi (útočník z Manchesteru)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 20 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

Nejmocnější Evropané 2024: Tusk vyhrál jako nositel změny, Zelenskyj je snílek, Petr Pavel šestý, a Putinova bankéřka je narušitelka

Žebříček 28 nejvlivnějších Evropanů zveřejnil v úterý 28. listopadu týdeník Politico. Na šestém místě se umístil i český prezident Petr Pavel nebo slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy