Zaostalé Rusko se zaseklo v minulosti. Vyhrožuje útoky, ale doba je jinde, tvrdí odborník

Nad vývojem ruského vztahu ke světu se zamýšlí pro web The Conservation politolog univerzity v Birminghamu Kevork Oskanian. Podle něj Rusko uvízlo myšlenkově v 19. století a v době imperialismu a stále hrozí světu expanzí.

Západní výzkum se drtivě soustředil na dědictví západních říší, upozorňuje Oskanian. Rusku se ve svých různých inkarnacích, i přes dlouhou historii zahraničního expanzí a nadvlády nad jinými národy, nikdy nedostalo stejné množství pozornosti a kriticky.

Postavení carské říše mimo Západ, střetnutí Sovětského svazu s imperialismem a skutečnost, že ruská říše byla spíše kontinentální říší spíše než zámořským územím, pomohla chránit Rusko před postkolonialistickou kritikou.

Výsledkem tohoto podivného přehlédnutí je, že dědic největšího kontinentálního impéria v moderních dějinách jednoznačně zůstává nespokojený s nezávislostí mnoha svých bývalých poddaných.

Tato nespokojenost vychází z imperiálního myšlení, které přežilo revoluce a geopolitické transformace 20. století, a které je i nadále spojeno s komplexním a dlouhodobým pohledem Ruska na svět a na místo ve světě, které mu patří.

Rusko není úplně evropská, ani plně asijská země. Rusko vždycky bojovalo se svojí dvojznačnou identitou. Je to křesťanská země, ale dominuje rigidní pravoslavní.

V 19. století se její intelektuální elity zabývaly velkými osvětovými debaty s Evropany, zatímco jeho autokratické vládní a feudálně hospodářství stálo stále na nevolnících a vzdalovalo se od průmyslové Evropy.

Bolševický marxismus-leninismus produktem evropského osvícení a jasným ideologickým odklonem od euroamerického kapitalismu.

Výsledkem je to, že po mnoho staletí mnohovrstvá a složitá ruská identita, vedla svým zvláštním způsobem k ospravedlnění imperiální nadvlády, a to jak na východní, tak na západní úrovni.

Stejně jako její západní protějšky Rusko vykonává zřetelné civilizační mise, které si, pokud je to nutné, dovede umně obhájit. Scénář je však po staletí stále stejný.  

Ve Střední Asii a na Kavkazu Rusko hraje roli „ochránce křesťanstva“ a utlačuje po staletí místní kulturu.  Evropa je v úpadku a v anarchii.

Ukrajina nebo Gruzie pod prezidentem Saakašvilim, byli země pod „fašistickým vedením“, které bylo tvořeno „bandity a zločinci“, a je proto nutné bránit „oběti“ jejich zvůle, tedy Rusy, a „dobré občany jejich zemí“, tedy prorusky smýšlející.

Tato strategie je tedy daleko starší než "Putinismus", upozorňuje Oskanian. Jedná se o vzorec, který se opakuje po staletí a vychází z hlubokého přesvědčení a snahy o získání statusu "velké mocnosti". Filozofie a praxe je stále stejná.

Ve stejných vzorcích se pohybovala carská říše. Stejně se choval i Sovětský svaz. Na stejné vlně se veze i dnešní Ruská federace.

Podle Oskaniana pokud chce svět změnit politiku Kremlu, musí změnit především myšlení Kremlu. To se musí dekolonizovat a musí přestat o okolním světě přemýšlet jako o potencionálních koloniích nebo nepřátelích. To však vyžaduje redefinici ruské identity, uzavírá Oskanian.

Související

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

Více souvisejících

Rusko Ukrajina Vladimír Putin Gruzie Michail Saakašvili

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy