Nad vývojem ruského vztahu ke světu se zamýšlí pro web The Conservation politolog univerzity v Birminghamu Kevork Oskanian. Podle něj Rusko uvízlo myšlenkově v 19. století a v době imperialismu a stále hrozí světu expanzí.
Západní výzkum se drtivě soustředil na dědictví západních říší, upozorňuje Oskanian. Rusku se ve svých různých inkarnacích, i přes dlouhou historii zahraničního expanzí a nadvlády nad jinými národy, nikdy nedostalo stejné množství pozornosti a kriticky.
Postavení carské říše mimo Západ, střetnutí Sovětského svazu s imperialismem a skutečnost, že ruská říše byla spíše kontinentální říší spíše než zámořským územím, pomohla chránit Rusko před postkolonialistickou kritikou.
Výsledkem tohoto podivného přehlédnutí je, že dědic největšího kontinentálního impéria v moderních dějinách jednoznačně zůstává nespokojený s nezávislostí mnoha svých bývalých poddaných.
Tato nespokojenost vychází z imperiálního myšlení, které přežilo revoluce a geopolitické transformace 20. století, a které je i nadále spojeno s komplexním a dlouhodobým pohledem Ruska na svět a na místo ve světě, které mu patří.
Rusko není úplně evropská, ani plně asijská země. Rusko vždycky bojovalo se svojí dvojznačnou identitou. Je to křesťanská země, ale dominuje rigidní pravoslavní.
V 19. století se její intelektuální elity zabývaly velkými osvětovými debaty s Evropany, zatímco jeho autokratické vládní a feudálně hospodářství stálo stále na nevolnících a vzdalovalo se od průmyslové Evropy.
Bolševický marxismus-leninismus produktem evropského osvícení a jasným ideologickým odklonem od euroamerického kapitalismu.
Výsledkem je to, že po mnoho staletí mnohovrstvá a složitá ruská identita, vedla svým zvláštním způsobem k ospravedlnění imperiální nadvlády, a to jak na východní, tak na západní úrovni.
Stejně jako její západní protějšky Rusko vykonává zřetelné civilizační mise, které si, pokud je to nutné, dovede umně obhájit. Scénář je však po staletí stále stejný.
Ve Střední Asii a na Kavkazu Rusko hraje roli „ochránce křesťanstva“ a utlačuje po staletí místní kulturu. Evropa je v úpadku a v anarchii.
Ukrajina nebo Gruzie pod prezidentem Saakašvilim, byli země pod „fašistickým vedením“, které bylo tvořeno „bandity a zločinci“, a je proto nutné bránit „oběti“ jejich zvůle, tedy Rusy, a „dobré občany jejich zemí“, tedy prorusky smýšlející.
Tato strategie je tedy daleko starší než "Putinismus", upozorňuje Oskanian. Jedná se o vzorec, který se opakuje po staletí a vychází z hlubokého přesvědčení a snahy o získání statusu "velké mocnosti". Filozofie a praxe je stále stejná.
Ve stejných vzorcích se pohybovala carská říše. Stejně se choval i Sovětský svaz. Na stejné vlně se veze i dnešní Ruská federace.
Podle Oskaniana pokud chce svět změnit politiku Kremlu, musí změnit především myšlení Kremlu. To se musí dekolonizovat a musí přestat o okolním světě přemýšlet jako o potencionálních koloniích nebo nepřátelích. To však vyžaduje redefinici ruské identity, uzavírá Oskanian.
Související
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
Rusko , Ukrajina , Vladimír Putin , Gruzie , Michail Saakašvili
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák