Atypické kostely, které jinde na světě neuvidíte. Proč mají Islanďané tak zvláštní vztah ke křesťanským symbolům?

Reykjavik - Island, který si většina z nás spojuje s gejzíry, sopkami a nedotčenou přírodou, přináší jedno překvapení za druhým, a to i z hlediska lidské tvořivosti. Přímo uprostřed zdejší hornaté krajiny, která vypadá, jako by byla z jiného světa, totiž můžete spatřit budovu, jež svým asymetrickým tvarem vyvolává na první pohled dojem sídla zdejších původních obyvatel, pro něž bylo typické pohanství. Ve skutečnosti se však nejedná o pohanskou svatyni, nýbrž o kostel. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.

Poněkud netradiční podoba islandských kostelů potvrzuje veškeré spekulace o docela atypickým přístupu místních obyvatel k moderní architektuře. Ačkoliv bychom očekávali, že místní typicky moderní církve nebudou mít s něčím takovým problém, tak je zde nutné připomenout vliv zdejšího kulturního dědictví, které bude vždy spjaté právě s pohanstvím a také přírodou.

Historie islandského modernismu sahá do 20. století, kdy se po staletích norské a následně dánské nadvlády podařilo dokázalo vytvořit unikátní a poměrně výstřední přístup k architektuře a umění. Nejprve se experimentovalo s barevnými dřevěnými obydlími pocházejícími z Norska, pro které jsou vesměs typická. Naopak kamenné domy z 19. století jsou spjaté s dánskou architekturou. Nicméně vzhledem ke zdejšímu drsnému podnebí musel být vynalezen lepší způsob výstavby, neboť by dřevo a kámen nedokázaly vydržet dlouhé a tuhé mrazy.

A tak se po neúspěších s norským dřevem a dánským kamenem začal používat cement, který dal všanc vzniku jedinečného stylu islandské architektury. Výrazný skok v tomto odvětví je třeba také připsat opožděnějšímu vývoji ve srovnání s kontinentální Evropou, která přeci jenom měla lepší podmínky i materiál.

Islanďané se museli více spoléhat na poněkud omezené dary zdejší přírody a tím pádem měla jejich architektura spíše úroveň 9. století, což jim ale bylo ku prospěchu, neboť díky poznatkům využití přírodního materiálu ve stavebnictví se jim podařilo vytvořit světový unikát, který jinde nenajdete.

Přírodní modernismus

Největší islandská budova, kostel Hallgrimskirkja, byla navržená architektem Samuelssonem, který se chtěl proslavit něčím, co dokáže perfektně vystihnout jeho jedinečný styl. Hallgrimskirkja jako taková je impozantním vyobrazením islandských propastí, skal, hor a ledovců. Sammuelsonův naturalistický přístup k architektuře se pak následně stal inspirací i pro zbytek severských zemí - například finského architekta Jona Haraldssona.

Pokud jde o samotný vztah Islanďanů ke křesťanství, tak ten je velmi složitý a komplikovaný. Původními obyvateli islandského ostrova byli irští mniši, převážně poustevníci, kteří sem přišli kolem roku 795. V momentě, kdy se moci ujali Vikingové, původem z Norska, se stalo oficiálním náboženstvím pohanství. Teprve až po několika neúspěšných a poměrně drastických pokusech o christianizaci se podařilo prosadit křesťanství jako dominantní víru. Podle některých odborníků se ale islandský parlament Althing, který je považovaný za nejstarší evropský parlament, rozhodl k tomuto kroku nikoliv z náboženských, nýbrž politických a ekonomických důvodů v souvislosti s kulturními vazbami na Norsko.

Související

Island, ilustrační fotografie.

Islandem otřásají zemětřesení, hrozba erupce se však podle experta snižuje

Stovky zemětřesení denně otřásají v posledních dnech poloostrovem Reykjanes na jihozápadě Islandu. Zraky se upírají především ke čtyřtisícovému městu Grindavík, které bylo evakuováno už minulý týden kvůli hrozbě sopečné erupce. Podle odborníků je však pravděpodobnost nižší než v předchozích dnech. 

Více souvisejících

island architektura Kostely

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy