Atypické kostely, které jinde na světě neuvidíte. Proč mají Islanďané tak zvláštní vztah ke křesťanským symbolům?

Reykjavik - Island, který si většina z nás spojuje s gejzíry, sopkami a nedotčenou přírodou, přináší jedno překvapení za druhým, a to i z hlediska lidské tvořivosti. Přímo uprostřed zdejší hornaté krajiny, která vypadá, jako by byla z jiného světa, totiž můžete spatřit budovu, jež svým asymetrickým tvarem vyvolává na první pohled dojem sídla zdejších původních obyvatel, pro něž bylo typické pohanství. Ve skutečnosti se však nejedná o pohanskou svatyni, nýbrž o kostel. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.

Poněkud netradiční podoba islandských kostelů potvrzuje veškeré spekulace o docela atypickým přístupu místních obyvatel k moderní architektuře. Ačkoliv bychom očekávali, že místní typicky moderní církve nebudou mít s něčím takovým problém, tak je zde nutné připomenout vliv zdejšího kulturního dědictví, které bude vždy spjaté právě s pohanstvím a také přírodou.

Historie islandského modernismu sahá do 20. století, kdy se po staletích norské a následně dánské nadvlády podařilo dokázalo vytvořit unikátní a poměrně výstřední přístup k architektuře a umění. Nejprve se experimentovalo s barevnými dřevěnými obydlími pocházejícími z Norska, pro které jsou vesměs typická. Naopak kamenné domy z 19. století jsou spjaté s dánskou architekturou. Nicméně vzhledem ke zdejšímu drsnému podnebí musel být vynalezen lepší způsob výstavby, neboť by dřevo a kámen nedokázaly vydržet dlouhé a tuhé mrazy.

A tak se po neúspěších s norským dřevem a dánským kamenem začal používat cement, který dal všanc vzniku jedinečného stylu islandské architektury. Výrazný skok v tomto odvětví je třeba také připsat opožděnějšímu vývoji ve srovnání s kontinentální Evropou, která přeci jenom měla lepší podmínky i materiál.

Islanďané se museli více spoléhat na poněkud omezené dary zdejší přírody a tím pádem měla jejich architektura spíše úroveň 9. století, což jim ale bylo ku prospěchu, neboť díky poznatkům využití přírodního materiálu ve stavebnictví se jim podařilo vytvořit světový unikát, který jinde nenajdete.

Přírodní modernismus

Největší islandská budova, kostel Hallgrimskirkja, byla navržená architektem Samuelssonem, který se chtěl proslavit něčím, co dokáže perfektně vystihnout jeho jedinečný styl. Hallgrimskirkja jako taková je impozantním vyobrazením islandských propastí, skal, hor a ledovců. Sammuelsonův naturalistický přístup k architektuře se pak následně stal inspirací i pro zbytek severských zemí - například finského architekta Jona Haraldssona.

Pokud jde o samotný vztah Islanďanů ke křesťanství, tak ten je velmi složitý a komplikovaný. Původními obyvateli islandského ostrova byli irští mniši, převážně poustevníci, kteří sem přišli kolem roku 795. V momentě, kdy se moci ujali Vikingové, původem z Norska, se stalo oficiálním náboženstvím pohanství. Teprve až po několika neúspěšných a poměrně drastických pokusech o christianizaci se podařilo prosadit křesťanství jako dominantní víru. Podle některých odborníků se ale islandský parlament Althing, který je považovaný za nejstarší evropský parlament, rozhodl k tomuto kroku nikoliv z náboženských, nýbrž politických a ekonomických důvodů v souvislosti s kulturními vazbami na Norsko.

Související

Více souvisejících

island architektura Kostely

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Co plánuje Putin? Zelensky prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit. 

před 1 hodinou

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump řekl, že nemínil vážně svá slova, když v předvolební kampani opakovaně říkal, že zvládne ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin. Spojené státy americké se aktuálně snaží o dojednání příměří, ale Rusové si stanovují vlastní podmínky pro zastavení bojů. 

před 4 hodinami

Rustem Umerov a Jana Černochová jednali v Praze. (15.3.2025)

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová

Cenou za příměří nemůže být podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) to, že by Ukrajina musela ustupovat ze svých požadavků. Uvedla to v sobotu po jednání s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Setkání proběhlo v den 86. výročí obsazení Československa nacistickým Německem. "Ukrajinu budeme podporovat právě i z toho důvodu, že naše historická zkušenost, kdy jsme byli ponecháni svému osudu, je tak silná," zdůraznila na tiskové konferenci.

před 5 hodinami

Donald Trump

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky

Americký prezident Donald Trump opět naznačil možnost připojení dánského autonomního území k Spojeným státům, což vyvolalo bouřlivé reakce tamější politické reprezentace. Někteří odborníci spekulují, že jeho zájem o Grónsko může být součástí širší taktiky zaměřené na posílení bezpečnosti v Arktidě a na odvrácení vlivu Ruska a Číny v této oblasti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér

Do vlasů si na začátku víkendu vjeli premiér Petr Fiala (ODS) a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle Schillerové běží předsedovi vlády výpovědní lhůta. Fiala označil její poznámky za nové dno tuzemské politické kultury. Předmětem sporu je neúčast zástupců opozice na čtvrteční schůzce parlamentních stran k otázkám bezpečnosti Česka. 

před 7 hodinami

Martina Sáblíková

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili

Již sedmatřicetiletá česká rychlobruslařka Martina Sáblíková i v pokročilém věku konkurenci ukazuje, že to na bruslích stále umí. Nejinak tomu je i během mistrovství světa v norském Hamar, které je jejím posledním v kariéře. Ve čtvrtek se jí podařilo na tříkilometrové trati získat stříbro poté, co na vítěznou Nizozemku Joy Bauneovou ztratila pouhých osmnáct setin. Pro Sáblíkovou jde o 35. medaili z MS, první cenný kov získala už před 18 lety. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Policie pátrá po soudci Romanu Kafkovi.

Známý soudce se našel. Policie ho prověřuje kvůli možné zpronevěře

Policie ukončila pátrání po pohřešovaném soudci Romanu Kafkovi. Podle dostupných informací je naživu a čelí podezření ze zpronevěry peněz, které mu svěřili jeho známí. Strážci zákona se k okolnostem případu nevyjadřují, věcí se má zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). 

včera

Zelenskyj naznačil, jak bude Putin sabotovat mírové snahy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin o příměří na Ukrajině nestojí a bude sabotovat veškeré mírové snahy. Američané ale podle Zelenského disponují silou, aby Moskvu přinutili k souhlasu s mírem.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy