Atypické kostely, které jinde na světě neuvidíte. Proč mají Islanďané tak zvláštní vztah ke křesťanským symbolům?

Reykjavik - Island, který si většina z nás spojuje s gejzíry, sopkami a nedotčenou přírodou, přináší jedno překvapení za druhým, a to i z hlediska lidské tvořivosti. Přímo uprostřed zdejší hornaté krajiny, která vypadá, jako by byla z jiného světa, totiž můžete spatřit budovu, jež svým asymetrickým tvarem vyvolává na první pohled dojem sídla zdejších původních obyvatel, pro něž bylo typické pohanství. Ve skutečnosti se však nejedná o pohanskou svatyni, nýbrž o kostel. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.

Poněkud netradiční podoba islandských kostelů potvrzuje veškeré spekulace o docela atypickým přístupu místních obyvatel k moderní architektuře. Ačkoliv bychom očekávali, že místní typicky moderní církve nebudou mít s něčím takovým problém, tak je zde nutné připomenout vliv zdejšího kulturního dědictví, které bude vždy spjaté právě s pohanstvím a také přírodou.

Historie islandského modernismu sahá do 20. století, kdy se po staletích norské a následně dánské nadvlády podařilo dokázalo vytvořit unikátní a poměrně výstřední přístup k architektuře a umění. Nejprve se experimentovalo s barevnými dřevěnými obydlími pocházejícími z Norska, pro které jsou vesměs typická. Naopak kamenné domy z 19. století jsou spjaté s dánskou architekturou. Nicméně vzhledem ke zdejšímu drsnému podnebí musel být vynalezen lepší způsob výstavby, neboť by dřevo a kámen nedokázaly vydržet dlouhé a tuhé mrazy.

A tak se po neúspěších s norským dřevem a dánským kamenem začal používat cement, který dal všanc vzniku jedinečného stylu islandské architektury. Výrazný skok v tomto odvětví je třeba také připsat opožděnějšímu vývoji ve srovnání s kontinentální Evropou, která přeci jenom měla lepší podmínky i materiál.

Islanďané se museli více spoléhat na poněkud omezené dary zdejší přírody a tím pádem měla jejich architektura spíše úroveň 9. století, což jim ale bylo ku prospěchu, neboť díky poznatkům využití přírodního materiálu ve stavebnictví se jim podařilo vytvořit světový unikát, který jinde nenajdete.

Přírodní modernismus

Největší islandská budova, kostel Hallgrimskirkja, byla navržená architektem Samuelssonem, který se chtěl proslavit něčím, co dokáže perfektně vystihnout jeho jedinečný styl. Hallgrimskirkja jako taková je impozantním vyobrazením islandských propastí, skal, hor a ledovců. Sammuelsonův naturalistický přístup k architektuře se pak následně stal inspirací i pro zbytek severských zemí - například finského architekta Jona Haraldssona.

Pokud jde o samotný vztah Islanďanů ke křesťanství, tak ten je velmi složitý a komplikovaný. Původními obyvateli islandského ostrova byli irští mniši, převážně poustevníci, kteří sem přišli kolem roku 795. V momentě, kdy se moci ujali Vikingové, původem z Norska, se stalo oficiálním náboženstvím pohanství. Teprve až po několika neúspěšných a poměrně drastických pokusech o christianizaci se podařilo prosadit křesťanství jako dominantní víru. Podle některých odborníků se ale islandský parlament Althing, který je považovaný za nejstarší evropský parlament, rozhodl k tomuto kroku nikoliv z náboženských, nýbrž politických a ekonomických důvodů v souvislosti s kulturními vazbami na Norsko.

Související

Více souvisejících

island architektura Kostely

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy