Oslo - Norský ministr pro rybolov Per Sandberg (58) dnes rezignoval. Důvodem je jeho cesta do Íránu, kdy nedal svým kolegům o sobě vědět a vzal si s sebou služební mobil.
Premiérka Erna Solbergová pokládá Sandbergův výlet porušení vládních pravidel o cestách do zahraničí. Nechala bez komentáře zprávy norských médií, podle kterých věděla od května o Sandbergově vztahu se ženou íránského původu Baharehou Letnesovou. "Nebudu se vyjadřovat o jednotlivcích na základě spekulací a článků v médiích," citoval premiérku server Norway Today.
Letnesové je 28 let, narodila se v Íránu a povolení k pobytu v Norsku získala před deseti lety. Sandberg neinformoval o cestě s předstihem ani svůj úřad, ani úřad premiérky. Měl s sebou pracovní telefon s citlivými informacemi.
Ministr se navíc v Íránu zúčastnil oslav revoluce, aniž to předem konzultoval s premiérkou, tvrdí norská média. Ministrova dcera Charlotte v televizi řekla, že její otec premiérku neinformoval, protože chtěl zabránit tomu, aby se o cestě dověděla jeho manželka, s níž už nežije.
Premiérka řekla, že Sandbergovi nařídila odevzdat telefon policii. Solbergová stojí v čele menšinové vlády, v níž je kromě její Konzervativní strana Höyre také pravicově populistická Strana pokroku a Liberální strana Venstre. Po zveřejnění informací o Sandbergově cestě vláda v průzkumech ztrácí oblibu. Novým ministrem pro rybolov bude Harald Tom Nesvik, který je stejně jako Sandberg politik ze Strany pokroku.
Související
Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice
Norská princezna se dočkala transplantace. Kvůli fibróze dostala nové plíce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
před 2 hodinami
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 3 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 4 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 6 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
Česko se příští týden rozloučí s někdejším šéfem Národní galerie a rektorem AVU Milanem Knížákem. Součástí obřadu budou smuteční řeči, které pronesou dvě významné osobnosti veřejného života. Knížák zemřel během uplynulého víkendu, bylo mu 86 let.
Zdroj: Jan Hrabě