Tanec s ďáblem? Socioložka promluvila o Putinovi a koketování s nacismem

NÁZOR - Záběry Vladimira Putina tančícího s rakouskou ministryní zahraničí Karin Kneisslovou na její svatbě z minulého týdne vyvolaly velký rozruch, uvádí Elisabeth Schimpfösslová v komentáři pro server Moscow Times. Socioložka působící na birminghamské Aston University konstatuje, že primárně tomu tak bylo kvůli tomu, že pozvání a přítomnost ruského prezidenta podkopávají jasnou politiku Evropy vůči Rusku, ale v rámci uvedeného vzruchu se zapomnělo na postavu samotné nevěsty.

Testosteron a politika

Putin ve svém svatebním přípitku označil čtyřiapadesátiletou Karin Kneisslovou za expertku na Blízký východ mluvící sedmi jazyky, připomíná akademička. Dodává, že její kariéra sice není nikterak výstřední, zato její znepokojivý světonázor je přinejmenším extravagantní.

Schimpfösslová poukazuje, že s Kneisslovou krátce pracovala v roce 2006 v rámci organizace vládní konference ženských ministryň zahraničí východoevropských a afrických zemí, přičemž tehdy byla Kneisslová novinářkou na volné noze a ujala se těžkého úkolu přepsat a shrnout hodiny projevů a panelových diskuzí ve zprávu z konference.

Kneisslová se socioložce připomněla o pár let později, v roce 2012, kdy její kniha Politiku dělá testosteron vyvolala kontroverze. Současná ministryně tehdy tvrdila, že testosteron stál za arabským jarem, evropskými revolucemi z roku 1848 či hnutími typu Occupy Wall Street, nastiňuje odbornice. Doplňuje, že kniha také spojila nebezpečnou koncentraci testosteronu s přílivem uprchlíků do Rakouska, čímž se Kneisslová posunula do srdce rakouské krajní pravice.

V jedné z dalších knih, publikované v roce 2017, Kneisslová aplikovala své biologické analýzy na Čínu, přičemž se zaměřila na politiku jednoho dítěte, poukazuje expertka. Konstatuje, že podle Kneisslové jsou testosteronem přeplnění čínští muži odesíláni pracovat do dolů a na ropná pole v Africe a přetlak mužů v těchto oblastech údajně vede k zvýšení počtu znásilnění.

Problém je v tom, že kniha odkazuje na jediný případ a necituje žádné další zdroje, kritizuje akademička. Dodává, že Kneisslová rovněž varuje před potencionálními důsledky, pokud by se Čína rozhodla tyto testosteronem naplněné muže vyslat do války.

"Navzdory občasným flirtům Kremlu s krajně pravicovými skupinami by v multietnickém státě, jakým je Rusko, takové quasi-rasistické zjednodušování nedopadlo dobře," míní socioložka. Podotýká, že vyklad mnoha sociálních norem coby biologicky podmíněných je ovšem v Rusku zcela legitimní a od sovětských dob zde existuje pevné přesvědčení, že každý a vše má zaujmout své "přirozené" místo, což ovlivňuje ruský pohled na rodinu, genderové role a mateřství.

Úspěch v genech   

Mnoho z osmi desítek multimilionářů a miliardářů, které Schimpfösslová vyzpovídala ve své knize Bohatí Rusové: Od oligarchů k buržoazii ostatně spojuje své bohatství se svou biologickou nadřazeností. "Poslyšte, mám geny svých rodičů. Pochopitelně, tyto geny mi umožnily rozvíjet veškeré vlastnosti, které vedou k úspěchu," cituje socioložka manželku nejmenovaného miliardáře Jekatěrinu.

Jekatěrina tvrdí, že sice nemá aristokratické kořeny, její rodiče jsou poměrně prostí lidé a za vše, čeho dosáhli, vděčí svým schopnostem, poukazuje akademička. Doplňuje, že dle Jekatěriny její předci disponovali vrozeným a biologickým kapitálem, z něhož se jim podařilo vytěžit maximum - měli hlad po vzdělání, kultuře a určitý životní styl - a miliardářova manželka je přesvědčená, že toto zdědila.  

Západní postoje vůči biologickému chápání světa a sociální normy ohledně toho, co je možné to něm říkat veřejně, se silně proměnily po druhé světové válce, připomíná expertka. Vysvětluje, že Německo se sice snaží kompenzovat skutečnost, že uvedlo rasové teorie do genocidní praxe, ale kritičtí západní myslitelé, především feministky, se nadále ptají, zda hierarchický řad je odvozen od přírody a biologie, nebo jde naopak o lidský konstrukt.

"V Sovětském svazu se mezitím konzervativně-biologické interpretace historie a lidského chování dostaly do popředí. To bylo posíleno skutečností, že společenské vědy, které tíhnou k pěstování kritického myšlení, byly nerozvinuté a marginalizované," poukazuje akademička. Fakt, že velká část dnešní ruské elity se narodila v sovětské době, se silně promítá v její inklinaci k biologickým pohledům a otevřenosti v jejich hlásání, dodává socioložka. Připouští, že v soukromí se západní elity nemusí vyjadřovat příliš odlišně, ale dlouho jim bylo vštěpováno, aby takové myšlenky nehlásaly otevřeně.  

Arogance bohatých Rusů je svým způsobem neohrabaná - jinak se možná chovat ani neumějí, spekuluje odbornice. Nemá však pochopení pro Kneisslovou, která velmi dobře ví, co dělá, a je si zcela vědoma toho, že její názory jsou děsivě blízké nacistické ideologii. "Z toho důvodu nebylo na svatební slavnosti minulou sobotu zcela jasné, kdo tančí s ďáblem. Možná se další kniha Kneisslové bude zabývat biologickým vysvětlením ruské geopolitiky a povahy," deklaruje Schimpfösslová.

Související

Více souvisejících

Karin Kneisslová Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy