Putin skončí před soudem? Z Británie zní slova o zločinech proti lidskosti

NÁZOR - Po šesti měsících pečlivého vyšetřování britská policie a bezpečnostní složky shromáždily přesvědčivé důkazy podporující vládní tvrzení, že ruský stát je zodpovědný za březnový útok nervovým jedem v Salisbury, konstatuje editorial serveru The Observer. Podle renomovaného týdeníku je nyní aktuální otázkou pro britský kabinet a britské spojence, co lze ještě podniknout vyjma dosavadních kroků, aby byl moskevský režim potrestán a zajistilo se, že podobně pobuřující jednání se nebude opakovat.

Moskva zůstala osamocena

Od chvíle, kdy se ukázalo, že cílem se stal bývalý ruský agent Sergej Skripal a nasazen byl novičok, sofistikovaná v Rusku vyvinutá zbraň, nepanovaly větší pochyby o zapojení ruských tajných služeb, tvrdí The Observer. Dodává, že útok, při němž byli Skripal a jeho dcera Julie těžce zraněni, připomínal předchozí útoky na ruské občany na britském území, především vraždu Alexandra Litviněnka radioaktivním poloniem, k níž došlo v Londýně v roce 2006.  

Identifikací dvou Rusů - příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU - coby pachatelů útoku ze Salisbury britská premiérka Theresa Mayová rozptýlila mraky, které halily vyšetřování kauzy Litviněnko, uvádí editorial. Připomíná, že tehdy trvalo 10 let, než vyšetřovatelé ukázali prstem na ruského prezidenta Vladimira Putina, avšak nyní Mayová vystoupila téměř okamžitě a v parlamentu sdělila, že útok v Salisbury byl téměř jistě odsouhlasen v nejvyšších patrech ruského státu.   

Britský ministr bezpečnosti Ben Wallace šel ještě dále a prohlásil, že Putin nese zajisté odpovědnost, poukazuje prestižní týdeník. Podotýká, že s ohledem na příval zapírání, dezinformací, lží, posměchu a urážek, který se z Moskvy spustil po incidentu v Salisbury, mohou britští ministři nyní cítit zadostiučinění, že jejich obviňování Ruska mělo reálný základ.

"Kreml si zřejmě také konečně uvědomil, že má důvod reagovat. Nyní žádá o britskou pomoc při vystopování dvou podezřelých," píše The Observer. Obává se však, že může jít o další cynický krok, ale zároveň o náznak, že tlak Londýna funguje.

Povzbudivá je také jednotná odpověď britských spojenců, která zřejmě Putina zaskočila, spekuluje známý server. Podotýká, že Británii se minulý týden v Radě bezpečnosti OSN dostalo důležité podpory z USA, Kanady, Německa a Francie a Rusko se opět muselo stáhnout do defenzivy, podobně jako v květnu, kdy nedokázalo zmařit nestranné vyšetřování Organizace pro zákaz chemických zbraní, a byť další velké státy jako Čína či Indie nechtějí Rusko odsoudit otevřeně, je zřejmé, že Moskva zůstala osamocena a postrádá podporu.

Podle britského týdeníku ovšem další výzvy teprve přijdou a je potřeba odpovědět na znepokojivé otázky, například jak dvojice podezřelých získala víza - zřejmě na britské ambasádě v Moskvě - na falešné pasy, jak tito dva muži vstoupili do Británie, aniž by vzbudili podezření a zda byl nervový jed novičok v lahvičce od parfému propašován do Londýna v diplomatické poště zaslané na ruskou ambasádu v Londýně, jak se uvádí.

Akt podobný válce

"Pokud tomu tak bylo, další přítomnost ruského velvyslance zde je nepřijatelná," deklaruje britský server. Nabádá, aby Londýn ukázal, že potrestání Ruska myslí vážně, ačkoliv cena bude vysoká, a je nutné zavést tvrdá opatření proti praní špinavých peněz, podezřelým investicím a Putinovým kumpánům, kteří nedokážou vysvětlit původ svého majetku.  

Kybernetická obrana a další protiopatření musí být vystupňována a britská vláda musí zajistit, že se její spojenci budou držet sankcí a vyhosťování diplomatů, apeluje The Observer. Podotýká, že na základě amerických zákonů hrozí Rusku drakonické tresty, pokud do listopadu neposkytne důvěryhodné záruky, že v budoucnu již chemické zbraně nenasadí, a neumožní inspekce OSN - v tomto nesmí ustoupit ani americký prezident Donald Trump, Putinův přítel.

"Zůstává nezodpovězená i další klíčová otázka: je pravda, jak tvrdí bezpečnostní představitelé, že novičok ukrytý v parfémové lahvičce by stačil k potenciálnímu zabití 4 tisíc lidí?" ptá se editorial. Připouští, že bezohledný ruský čin v Salisbury možná není striktně válečným aktem, ale souhlasí s předsedou britského parlamentního zahraničního výboru Tomem Tugendhatem, že šlo o "válce podobný akt", akci nepřátelské mocnosti, ukázku pohrdání suverenitou jiné země ohrožující životy a bezpečnost jejích obyvatel, která byla realizována na základě předpokladu beztrestnosti.

Ruský vládce proto musí pochopit, že on a jeho režim nestojí nad zákonem, a pokud britská vláda věří, že za útok, při kterém byl zraněn Skripal a následně zabita obyvatelka Salisbury Dawn Sturgessová, nese odpovědnost Putin, pak má povinnost podniknout proti němu všechna dostupná opatření, tvrdí prestižní týdeník. Naznačuje, že by mohlo jít i o mezistátní právní zásah skrze Mezinárodní trestní soud a podání žaloby na Putina kvůli zločinům proti lidskosti.

Zmínka o obžalobě Putina bude vždy kontroverzní, jelikož úřadující hlava států má zpravidla trestní imunitu, avšak je možné počkat, až Putin nebude prezidentem, nastiňuje The Observer. Konstatuje, že evropský zatykač byl vydán na dva hlavní podezřelé a táže se, zda je tak absurdní hnát před vyšetřovatele i jejich nadřízeného. "Bylo by to skutečně zasloužené ponížení. A není pochyb, že Putin by policii mohl pomoci při jejím šetření," uzavírá editorial.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

Více souvisejících

Vladimír Putin Novičok (nervový plyn) Velká Británie Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy