Proč jsou nyní ruští agenti tak neschopní? Na vině je Putin, tvrdí přední komentátor

NÁZOR - Postupné odhalování fušerské práce ruských agentů vyvolává zřejmou otázku, proč zástupci tak elitní instituce, jakou je v Rusku zpravodajská služba GRU, dnes svými činy vyvolávají spíše smích. Vzhledem k faktu, že ruský prezident Vladimir Putin je bývalý agent KGB, bylo na místě očekávat, že právě zahraniční špionáž bude výkladní skříní Ruska, jako tomu bylo po desetiletí. Podle komentátora Bloombergu a zakladatele ruských médií Vedomosti a Slon.ru, Leonida Bershidskyho, je to však především Putin, který má současný neutěšený a pro Rusko ponižující stav na svědomí.

Ruská GRU je obviňována z nepovedeného kybernetického útoku na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jež sídlí v Haagu. Na dva údajné ruské turisty, kteří podle západních médií a zahraničních služeb stáli za pokusem o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala, vyplývá napojení na GRU i samotného prezidenta Putina. Ačkoliv Rusko všechny obvinění odmítá, Západ je přesvědčen, že Rusku uskutečnilo několik špionážních operací, které jednoduše nezvládlo.   

Podle bývalého ruského diplomata Vladimira Dropova chyby, kterých se GRU dopustila, nejsou prakticky nic ve srovnání s úspěšností vysoce rizikových operací, při jejichž provádění byli agenti GRU chyceni. Bershidsky má na věc jiný názor. Rozkrytí sítě agentů západními zpravodajskými agenturami a jejich potupné vyhnání nemůže už z podstaty věcí být považováno za úspěch, navzdory všem informacím, které GRU mohla získat.

Největší předností jakéhokoliv tajného agenta je nenápadnost. Ruští agenti jsou nyní zcela vystavěny světu a nelze očekávat, že Západ bude dále tolerovat školácké chyby a zjevnou neprofesionalitu agentů GRU jako doposud, domnívá se Bershidsky. Veškeré další operace, které bude GRU v budoucnu uskutečňovat, následkem toho bude těžší úspěšně dovést do konce.

Bershidsky není příliš překvapen tím, že agenti GRU se ukázali být ve svých akcích nekompetentní. Chybějící profesionalismus prostupuje celou ruskou společností a vinu za tu nese do velké míry současný ruský prezident Vladimir Putin. Jeho dlouholetá vláda se vyznačuje snižující se mírou ochoty ruských představitelů být konkurenceschopní, posouvat věci v před a nespokojit se pouze s opakováním již dosaženého.

Kromě úzké technokratického elity zabývající se na nejvyšší úrovni ekonomickými záležitostmi má Putin problémy dosadit na odpovědná vládní místa stejně odpovědné a kvalifikované lidi. Podle Bershidskyho to nejlépe ilustruje případ z minulého měsíce, kdy proputinovský guvernér Andrej Tarasenko „zázračně“ vyhrál volby ve Vladiskotovu, kdy náhle získal několik tisíc hlasů, které potřeboval k poražení svého vítězícího protivníka. Tarasenko byl nucen po této ostudné manipulaci hlasy odstoupit a na jeho místo Putin dočasně jmenoval guvernéra ruského ostrova Sachalin, aniž by pro něj měl připraveného nástupce.

Jinou známkou toho, že Putinem jmenovaní vládní úředníci se vyznačují vysokou mírou nekompetentnosti, jsou zjištění internetové skupiny Dissernet, zabývající se diplomovými a disertačními pracemi vysokých ruských úředníků. I práce absolventů elitních ruských škol, jako je Moskevský institut pro zahraniční vztahy a Diplomatická akademie, jsou často očividnými plagiáty.

Rusko obecně má problém s nedostatek inteligence, která raději odchází na Západ. Okolo 2,7 ruské populace jsou tyto emigranti, kteří jsou obvykle vzdělanější než ruská obecná populace. Odchází jak kvůli ekonomickým problémům Ruska, tak kvůli celkové politice Putina. V Rusku spíše než schopnosti záleží na schopnostech a Putin je podle Bershidskyho toho symbolem. Okruh jeho poradců a jimi jmenované představitelé se vyznačují v prvé řadě loajalitou k němu a až pak přichází na řadu jejich vlastní schopnosti zastávat danou pozici, je přesvědčen Bershidsky.

Související

Vladimir Putin

Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil ve čtvrtek ochotu jednat s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem o možnosti ukončení války na Ukrajině. Tato vyjádření zazněla během jeho tradičního čtyřhodinového rozhovoru s novináři v Moskvě. Putin uvedl, že se s Trumpem osobně nesetkal více než čtyři roky, ale je připraven "kdykoli" zahájit diskuze na toto téma.

Více souvisejících

Vladimír Putin GRU Rusko špionáž

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy