Vondráček v Rusku? Návštěva je známkou oživení vztahů, míní šéf Státní dumy

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, oživuje kontakty s parlamenty evropských zemí. Prohlásil to dnes předseda dumy Vjačeslav Volodin v souvislosti s návštěvou předsedy české Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Rozvoj vztahů ruských zákonodárců s protějšky v Evropě omezily sankce Evropské unie a Spojených států, vyhlášené po ruské anexi Krymu a rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny. Moskva odpověděla odvetnými kroky, například svého času odmítla dát víza norským poslancům. Volodin později podle agentury TASS Vondráčkovi řekl, že by vztahy mezi oběma parlamenty měly dosáhnout úrovně, na jaké jsou vztahy mezi prezidenty obou států.

"V Rusku je na pozvání Státní dumy delegace parlamentu České republiky v čele s předsedou a dnes mnozí z vás (poslanců), především ti, kteří jsou zaměřeni tímto směrem a také představitelé poslaneckých klubů, se zúčastní dvoustranného setkání a posouzení rozvoje meziparlamentních vztahů s parlamentem ČR," řekl Volodin na zasedání dumy podle agentury TASS.

Připomněl také, že delegace ruských poslanců v čele s prvním místopředsedou dumy Alexandrem Žukovem je právě v Německu na pozvání Spolkového sněmu.

"Děláme vše pro rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi (...) Vzájemné vztahy na úrovni národních parlamentů se dynamicky rozvíjejí," prohlásil Volodin a připomněl, že do konce roku dumu navštíví také delegace ze Srbska a Rakouska.

Vondráček později při schůzce s Volodinem vyřídil pozdravy od prezidenta Miloše Zemana, uvedl TASS. Volodin partnera požádal, aby prezidentovi tlumočil pozdravy od ruských poslanců: "On (Zeman) hodně dělá pro rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi, v Rusku si jej váží. Na úrovni hlav našich států vznikly velmi dobré pracovní vztahy, které jsou základem rozvoje vztahů mezi našimi zeměmi. Považujeme za důležité, aby takové vzájemné vztahy vznikaly i na úrovni našich parlamentů, abychom mohli zákonodárně zajišťovat rozhodnutí, která přijímají naši prezidenti," řekl podle TASS.

Předseda dumy také vyjádřil politování nad tím, že se v současnosti efektivněji rozvíjejí vztahy s parlamenty států, které "nemají takovou hloubku, ani historii" jako vztahy s Českem, a vybídl napravit tuto situaci. Růst vzájemného obchodu, loni o 35 procent a za letošní první pololetí o 18 procent, podle Volodina vypovídá o oživení, ale ještě nelze hovořit o dosažení maxima.

"Považujeme za důležité udělat vše, abychom se opírali i o naši duchovní blízkost, kulturu, dějiny, udělat vše, aby mezi parlamenty vznikly dobré pracovní vztahy, založené na principech důvěry, vzájemného respektu, bez dvojího metru a vměšování do věcí suverénních států. To jsou zásady politiky Ruska při budování vztahů s dalšími státy," uzavřel Volodin.

Vondráček v pondělí na přednášce před studenty v Moskvě hovořil o tom, že vztahy mezi Českou republikou a Ruskem jsou kvůli řadě mezinárodních problémů na nižší úrovni, než by měly být. Setkal se také s předsedkyní horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou. Po schůzce podle ruských médií řekl, že o názoru většiny Čechů na Rusko nelze usuzovat z informací českých médií.

Jak Matvijenková, tak Volodin se po ruské anexi Krymu v roce 2014 ocitli na sankčním seznamu EU i USA.

Související

Více souvisejících

Vjačeslav Volodin Radek Vondráček (ANO) Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy