Když se valí bílá smrt: Tři nejděsivější laviny v dějinách, tisíce mrtvých

Laviny oprávněně vzbuzují v lidech strach. Masa sněhu dokáže pohřbít celé vesnice a města a svou silou smete vše, co jí stojí v cestě. Přestože se laviny většinou omezují na neobydlená horská údolí a svahy, někdy svým rozsahem a zkázou nechvalně vstoupí do naší historie. Zde jsou tři vůbec nejtragičtější případy, které si vyžádaly tisíce životů.

Peru si většina z nás spojí s dávnou říší Inků a slavnou památkou Machu Picchu. Krásné Andy, které toto místo činí tak okouzlujícím, však také mohou přinášet smrt. Vyhaslá sopka Huascarán, nejvyšší hora v Peru, má na svém kontě hned dvě nejsmrtonosnější zaznamenané laviny v lidské historii.

Desátého ledna 1962 se zde utrhl velký kus ledovce, který pak na své cestě do údolí rozséval zkázu. V údolí řeky Rio Santa žilo ve vesnicích mnoho místních, kteří byli na častý pád lavin zvyklí. Tentokrát však mnoho z nich nestihlo vyhledat bezpečné útočiště. Během pouhých sedmi minut zavalila masivní lavina prostor o délce více jak patnácti kilometrů. Městečka Ranrahirca a Huarascucho byla, podobně jako mnoho menších vesnic, kompletně pohřbena pod dvanáctimetrovou vrstvou sněhu a ledu.

Když lavina dosáhla řeky, přehradila navíc její tok a způsobila tak rozsáhlé záplavy. Podle webu Wordatlas si přírodní tenkrát živel vyžádal až 4000 lidských životů, přičemž mnoho těl zůstávalo pohřbeno pod sněhem ještě dlouho poté.

Západní fronta první světové války je dodnes dobře známa pro groteskně smrtonosné události, jako byla bitva na Sommě nebo u Verdunu. Italská fronta, která protínala horské vrcholy a údolí, bývá někdy poněkud upozaďována. Právě zde se však v roce 1916 odehrála série přírodních katastrof, která si podle některých odhadů vyžádala až 10 000 mrtvých.

V prosinci 1916 v italských horách napadlo velké množství sněhu. V důsledku přírodních podmínek, a podle některých svědectví také za přímé účasti vojáků z obou znepřátelených stran, zasáhlo v průběhu několika týdnů frontovou linii mnoho rozsáhlých lavin. První velká katastrofa se na rakousko-uherské vojáky přihnala 13. prosince a je dnes známa jako „Bílý pátek“.

Na posádku ubytovanou v kasárnách na svazích hory Marmolada se přiřítilo 100 000 tun sněhu, ledu a kamení. Tři stovky mužů pod tímto přívalem zahynuly. Podle některých svědectví spouštěli vojáci laviny úmyslně s cílem oslabit své nepřátele. Po této prvotní události zasáhla oblast celá série lavin, které si dohromady vyžádaly až zmiňovaných 10 000 životů.

Vůbec nejtragičtější bilanci si však opět připsala sopka Huascarán. Českému i slovenskému čtenáři může být tato událost povědomá, protože během ní zahynula československá horolezecká expedice, která se snažila svahy hory Huascarán zdolat. Všech čtrnáct členů výpravy však bylo 31. května 1970 smeteno v základním táboře ohromnou lavinou. Tu způsobilo silné zemětřesení, během kterého v Peru zahynulo možná až 75 000 lidí.

Jedná se vůbec o nejhorší přírodní katastrofu v peruánských dějinách a dodnes je známa také jako „Velké peruánské zemětřesení“. Samotná lavina, která byla široká téměř jeden kilometr a zhruba 1,6 kilometrů dlouhá, smetla podle webu Worldatlas až 20 000 lidí. Nešťastné městečko Ranrahirca bylo opět zasaženo a podobně jako nedaleké Yungay zasypáno. Masa ledu, sněhu, bahna a kamení se po svazích pohybovala rychlostí až 335 kilometrů v hodině. Česká televize věnovala tomuto neštěstí jeden z dílů svého pořadu Osudové okamžiky.

Související

Horská záchranná služba Vysoké Tatry

Ve slovenských Tatrách se utrhla lavina. Zavalila nejméně 16 lidí

V Belianských Tatrách se utrhla vodní lavina, která zasáhla ve čtvrtek odpoledne přístřešek v Monkové dolině. Podle prvotních informací tam zůstalo zaklíněno několik osob. Operační středisko záchranné zdravotní služby (OS ZZS) SR o tom informovalo na sociální síti.

Více souvisejících

Laviny katastrofy Peru hory Itálie

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 13 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy