Moskevský patriarcha Kirill, vrchní vůdce ruské pravoslavné církve, varoval před používáním chytrých telefonů. Dle něj dláždí cestu pro Antikrista a jeho totální kontrolu nad lidmi. Kirill se stal terčem výsměchu na ruským sociálních sítích, varování před Antikristem je však hluboce zakořeněné v ruské, ale i americké společnosti.
V rozhovoru pro státem vlastněnou televizi Russia 1 nejvýše postavený patriarcha ruské pravoslavné církve řekl, že sice není úplně proti moderním technologiím ale varoval „upadnutím do otroctví“ kvůli nim. Dle něj shromažďování údajů o lokalitě či zájmech uživatele je činí ideálním nástrojem pro to, aby vnější síly mohly jejich prostřednictvím člověka ovládnout.
Kirill je přesvědčen, že touto vnější silou je Antikrist. Kontrola z jednoho centra předznamenává jeho příchod, tvrdí moskevský patriarcha. „Antikrist je osobnost, která bude v čele celosvětového webu, který ovládá celou lidskou rasu. Samotná struktura tak představuje nebezpečí, "řekl.
Uživatelé sociálních sítí si z jeho slov začali okamžitě dělat legraci. „V Rusku cenzurují mezinárodní internet, aby z něj nevylezl Antikrist," napsal jeden z ruských uživatelů Twitteru. Kirill bývá osočován z přílišné blízkosti vládnímu režimu, kontrolujícímu internet.
Ruský prezident Vladimir Putin má mezi řadou postav ruské ortodoxní církve velkou podporu za svůj důraz na tradiční ruské křesťanské hodnoty, které právě církev má reprezentovat. Podle odborníků dochází v Rusku k post-sekulárnímu rozplývání hranic mezi náboženstvím a sekulárním státem. Jak vysocí státní představitelé, tak významní představitelé pravoslavné církve jsou přesvědčeni, že identita ruského národa je výsadně pravoslavná a že pravý Rus je pravoslavný křesťan.
Postava Antikrista v ruském myšlení
Jak upozorňuje Magda Dolinska-Rydzeková z Justus-Liebigovi-University Giessen, specialistka na vztah politické a nacionalistické dimenze pravoslavného křesťanství, figura Antikrista je pevně usazená v ruském náboženském myšlení a překračuje hranice biblické apokalyptiky. Po staletí pěstovaná koncepce Moskvy „jako třetího Říma“ mající v dějinách mesianistickou úlohou záchrance křesťanství učinila z postavy Antikrista zkratku pro všechny síly zla, které měly stát proti Rusku. Kdo je Antikrist bylo během ruských dějin neustále aktualizováno podle toho, kdo byl považován za největší ohrožení pro ruský lid.
Že je tato idea věčného apokalyptického boje sil dobra reprezentovaných Ruskem proti silám zla reprezentovanými různými cizími silami stále platná, dokládají myšlenky Alexandra Dugina, přezdívaného Putinovův Rasputin a považovaného za hlavního ideologa Kremlu. Ačkoliv jeho vliv je v západních médiích často přeceňován, jedná se jednoznačně o jednoho z momentálně nejcitovanějších ruských myslitelů v zahraničí i v jeho vlasti.
Podle Dugina Antikristem ohrožujícím nejenom Rusko, ale celý svět, jsou USA s jejich hegemonickými ambicemi světovlády. Jako Antikrist jsou velkými svůdci s jejich falešnou a hříšnou ideologií individualismu, rovnosti, prosperity a svobody pro všechny. Dugin považuje Rusko za ochránce jiných, kolektivních hodnot, jejichž představitelem je ruská pravoslavná církev. Ačkoliv nejsou všechny Duginovi myšlenky ruským vedením jednoznačně přijímány, koncepce Ruska jako oponenta americké hegemonii a ortodoxní církve jako strážkyni tradičních ruských hodnot jsou naprosto běžnou součástí vládního diskurzu.
V Duagovně koncepci Antikrista se objevuje dle Dolinska-Rydzekovové důležitý rys ruského pojetí Antikrista, který není jen ztělesněním satanistických vnějších sil, ale představuje i falešného Mesiáše, tyrana slibujícího lepší zítřky. Antikristem se tak snadno mohou stát i vrchní ruští představitelé, považováni jejich příznivci naopak za pravé Mesiáše. Za Antikrista byla považován Petr Veliký, Ivan Hrozný, Mikuláš II. Alexandrovi, Rasputin, Lenin, Stalin, Michail Sergejevič Gorbačov či Boris Jelcin.
Za Antikrista je příležitostně považován i současný ruský prezident Vladimir Putin. Jeho podpora pravoslavné církve je dle jeho pravoslavných kritiků jen zástěrka zcela v duchu Antikristových falešných zázraků. Dolinska-Rydzeková upozorňuje, že mnohé z těchto online příspěvků vykreslujících Putina jako Antikrista jsou často publikovány poměrně marginálními proukrajinskými, pravoslavnými fundamentalisty.
Antikrist a konspirační teorie v USA
Apokalyptické teorie o Antikristovi usilujícím o naprostou nadvládu nad lidstvem prostřednictvím moderní technologie nejsou jen záležitostí Ruska. V USA jsou poměrně populární mezi evangelickými křesťany. Knižní a i zfilmovaná série Left Behind (v češtině vyšli první tři díly pod názvem Ponecháni napospas), která prodala více než 65 miliónů výtisků a byla v USA absolutním bestsellerem, vykresluje temnou budoucnost, kdy Antikrist v osobě rumunského politika uchopí absolutní moc prostřednictvím moderních technologií a nadnárodních institucí typu OSN.
Left Behind v mnohém vytvořilo prostor popularitu Donalda Trumpa s jeho antiglobalistickou politikou mezi evangelickým voličstvem. Hluboká nedůvěra vůči nadnárodním institucím, víra v konspirační teorie o skrytých silách působících v pozadí světových událostí usilujících o absolutní kontrolu člověka a přesvědčení o naprostém ohrožení křesťanství sekulárním liberalismem nyní propojuje řadu křesťanských příznivců Trumpa s křesťanskými příznivci Vladimira Putina. Např. čelní zástupci tzv. alternativní pravice, kteří za Trumpa výrazně lobovaly během prezidentských voleb na internetu, vnímá Rusko za jediného současného skutečného ochránce křesťanství a Putina vnímají často jako ještě lepšího prezidenta než Trumpa.
Kirillova slova ale rezonují mezi všemi odpůrci tzv. Nového světového řádu, konspirační teorie o světovém spiknutí s cílem ovládnout lidstvo. Konzervativně pravicový list Breitbart je okomentoval s tím, že není jediným, kdo se obává nástupu technologické diktatury všesledujícího „Velkého Bratra“, ačkoliv „možná jen pár (lidí) by přejalo jazyk, který si zvolil k tomuto popisu“.
Související
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
Rusko , Apokalypsa , Vladimír Putin , Církev
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.
Zdroj: Libor Novák