Srbsko jako ruský „vlivový agent"? Putin se v „bratrském a přátelském" Bělehradu usmíval

Daleko od domova, a přesto slavil úspěch. Na tváři ruského prezidenta Vladimíra Putina se během jeho krátké návštěvy v Bělehradě, při níž byl přijat s nejvyššími poctami, rozléval úsměv. Děkoval za vřelé přijetí v Srbsku, píše rakouský deník Die Presse.

„Skvělý den pro Srbsko!" oznamoval ve čtvrtek provládní deník Kurir. „100 000 Srbů očekává Putina!" Ve skutečnosti ale byla tato krátká návštěva balkánské země pro šéfa Kremlu sehrána pro domácí publikum, píše korespondent Thomas Roser z Bělehradu. Uvítací davy, které se v Bělehradu sešly v ulicích, zorganizovala národně-populistická Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandra Vučiće, jež vypravila do hlavního města desetitisíce lidí autobusy z celé země, aby se chovali jako rozradostnění fanoušci.

Předchozího večera obvinil prezident Putin Spojené státy americké v rozhovoru pro státem řízené listy Politika a Novosti z „destabilizace" balkánského regionu a varoval před rozšiřováním NATO. Kromě zintenzivnění energetických vztahů se Putin při své návštěvě věnoval zejména prohlubování vojenské spolupráce. Moskva oceňuje srbskou neutralitu, řekl Putin, který slíbil, že pomůže svým hostitelům při modernizaci ozbrojených sil. „Budeme společně pokračovat v rozvoji vojensko-technické spolupráce," řekl.

Na rozdíl od Západu nebude Moskva v žádném případě stavět Srbsko jako svého „strategického partnera" před „umělou volbu", aby se rozhodlo mezi Evropskou unií (EU) a Ruskem, zdůraznil Putin. Současné Rusko vidí kandidující Srbsko jako „potenciálního agenta" v EU, s jehož pomocí by mohl po svém přistoupení do EU „ovlivnit zevnitř", řekl v rozhovoru pro agenturu Balkan Insight kritik Kremlu a bývalý poslanec Ilja Ponomarev. Na oplátku za podporu v kosovském konfliktu očekává Moskva od Bělehradu odmítnutí vstupu do NATO, stejně jako sankcí, které stanovila EU vůči Rusku, dodal Ponomarev.

Hostitel Vučić se rovněž s Putinem zabýval domácí politikou. Protesty proti politickému násilí a stíhání médií, které probíhají už několik týdnů a nyní se rozšířili i do provincií, začínají vládnoucí režim v Bělehradu zneklidňovat. Obnovená demonstrativní solidarita Moskvy s aspiranty, kteří usilují vstup do EU není z Bruselu od křesťansko-demokratických partnerů SNS viděna právě s nadšením. Ale Vučić tím dal jasné znamení, že jeho uskupení se svými „oslavnými demonstracemi" pro Putina postavilo do bojové připravenosti.

V Srbsku se dají totiž velmi brzy očekávat předčasné volby, ať už na jaře nebo na podzim. Třetími předčasnými parlamentní volbami za posledních pěti let, se Vučić snaží, navzdory bojkotu, kterým mu vyhrožuje opozice, své kritiky rázně utišit.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Aleksandr Vučič (srbský prezident) Srbsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 4:1 po druhé třetině. Nádherně se trefil Pastrňák

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy