Rusko postupně a systematicky podrývá vojenskou dominanci USA. Klíčovým komponentem je protiletadlový defenzivní systém S-400. Ten je na papíře silnější než americký radarový systém Patriot. Těmito nákupy se podstatně omezují vzdušné možnosti USA a tvoří se jakási nová železná opona, uvádí Wall Street Journal.
Aniž by byl testován v bitvě, S-400 dokáže už svou přítomností odlákat americké síly. Alespoň to tvrdí Viktor Gumyonnij, velitel ruských vzdušných obranných sil. Novinářům se pochlubil, že stačí, aby americké letectvo operující v Sýrii zahlédlo, že je sledováno, a ihned se stahuje.
Pentagon uznal, že nasazení systému S-400 v Sýrii jej donutil upravit letecké operace, nicméně trvá na tom, že americké síly stále si udržují Svobodu pohybu a mohou působit „kde chtějí“. Podle Elbridge Colbyho, ředitele obranného programu z Center for a New Američan Security je však jisté, že americká dominance ve vzduchu už dále neplatí.
Ruské ministerstvo obrany přiznalo, že Rusko má více než 300 vzdušných obranných systému po celé zemi, jejich přesný počet a poloha zůstává tajemstvím. Jsou rozmístěny na klíčové západní hranici i na sporných ruských území jako je Krym či Kurilské ostrovy, dříve patřící Japonsku. Rusko je též umístilo do arktické oblasti, považované za jedno z momentálně nejcennějších území, o které se v budoucnosti budou vést tvrdé boje minimálně ekonomické povahy.
USA zvláště znepokojují ruské prodeje systému S-400 dalším aktérům. Zájem o ně projevila jak konkurenční Čína, tak spojenecké státy jako Turecko a Indie. USA se pokouší zhatit tyto obchody sankcemi uvalených na Rusko ,které dopadají na ty státy, co si od ní kupují vojenské zboží. Čína, která zakoupila systém S-400 minulý rok, byla sankciována v září.
Indie se pokouší vyhnout sankcí prostřednictvím argumentace, že je nákup S-400 v jejím obranném zájmu a tím pádem i v zájmu USA jako jejího vojenského spojence. Turecko, spojenec USA z NATO, zase argumentuje, že tento systém potřebuje k monitorování jižní hranice. Dříve pro její kontrolu používal americký obranný systém Patriot, který však v roce 2015 Američané stáhli s tím, že hrozba ze Sýrie už pominula.
USA argumentují, že zakoupením ruských obranných systému Turecko v zásadě poskytuje Rusku vhled do obranných struktur NATO a umožní mu sledovat pohyb amerických stíhaček F-35. Spojené státy pohrozily Turecku, že v případě uskutečnění tohoto obchodu může zapomenout na dodávku těchto stíhaček.
Zmíněné státy dávají přednost ruskému systému S-400 před americkým Patriotem z toho důvodu, že na papíře je mnohem efektivnější. S-400 může sledovat až 300 cílů s rychlosti 3 míle za sekundu. Patriot může sledovat jen 100 cílů s rychlostí 1 míli za sekundu.
Ruská zbrojařská společnost už oznámila, že pracuje na vývoji ještě lepšího obranného systému S-500 schopného odstavit rakety příští generace. Pro masivní výrobu, která by měla začít v roce 2020 už vytvořila dvoje továrny.
Wall Street Journal upozorňuje, že jakkoliv je systém S-400 propracovaný, ruská armáda v mnoha dalších směrech za USA zaostává. Např. většina jejího armádního personálu v Sýrii zemřela v důsledku nehod, nikoliv nepřátelské palby a rozpočet Ruska na obranu je výrazně nižší než ten americký
Rusko nicméně se nepokouší být nadřazenou vojenskou mocností, ale usiluje o zvrácení amerického světového řádu, kde USA jsou nekorunovanými a nekonfrontovanými vládci. “Nyní, Západ už nemůže dále používat sílu zcela nahodile,“ tvrdí bývalý poradce prezidenta Putina, Sergej Karaganov.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Rakety S-400 , Turecko
Aktuálně se děje
před 44 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák