Putin se rozlítil: Kyjev hrubě zasahuje do záležitostí pravoslavné církve

Ruský prezident Vladimir Putin dnes obvinil vládu v Kyjevě, že se hrubě vměšuje do věcí pravoslavné církve na Ukrajině, kde se nově vytvořená národní církev vymanila ze staletého podřízení moskevskému patriarchátu. Kyjev znepokojila Putinova slova o obraně práv ukrajinských věřících, hlásících se k pravoslavné církvi, podřízené moskevskému patriarchátu.

"Když se naposledy Putin rozhodl 'bránit' ukrajinské občany, zahájil vojenský vpád na Ukrajinu," uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Ivanna Klympušová-Cincadzeová. "Svoboda vyznávání víry je na Ukrajině plně respektována. Nedovolíme Rusku využívat (ukrajinské) věřící ve svých hrách," vzkázala do Moskvy na twitteru.

"Stát, ruské úřady považují za naprosto nepřípustné libovolné zasahování do církevních záležitostí. Respektovali jsme a budeme respektovat nezávislost církevního života, a to tím více v sousední svrchované zemi," řekl Putin podle agentury TASS. "Nicméně si vyhrazujeme právo reagovat a dělat vše pro obranu lidských práv, včetně svobody vyznávání víry," zdůraznil ruský prezident.

Iniciátoři nové církve na Ukrajině se podle Putina hrubě vměšují do života církve, a tím podle ruského vůdce připomínají "bezbožníky, pronásledující duchovní a věřící v minulém století". Na Ukrajině se podle něj uskutečňuje "projekt, který nemá vztah k víře", ale souvisí s bojem o moc, a tím je "naskrz falešný". Jeho organizátoři se podle Putina učili u bezbožníků 20. století, kteří vyháněli věřící z chrámů a pronásledovali duchovní".

Jak známo, ve vytvoření nové nezávislé církve se silně angažuje ukrajinský prezident Petro Porošenko, který usiluje v prezidentských volbách o znovuzvolení. Šéfa státu budou Ukrajinci volit 31. března.

Za smutné Putin pokládá, že do této věci byl zatažen konstantinopolský patriarchát, který ukrajinské církvi, podřízené po několik století Moskvě, poskytl nezávislost.

Putin svou životní dráhu začínal jako důstojník obávané sovětské tajné policie KGB. S ní podle některých zdrojů spolupracoval svého času i Kirill, podobně jako jiní ruští preláti.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech

Japonská premiérka Sanae Takaiči v čtvrtek ostrými slovy odsoudila vůbec první návštěvu ruského prezidenta Vladimira Putina na sporných Kurilských ostrovech a označila ji za naprosto nepřijatelnou. Ruská státní média informovala, že Putin navštívil ostrov Iturup, který je v Japonsku známý pod názvem Etorofu. Jedná se o jeden ze čtyř ostrovů Kurilského souostroví, na které si dlouhodobě nárokují právo jak Rusko, tak Japonsko.

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko Ukrajina Církev

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sucho, ilustrační fotografie.

První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa

Ve Strakově akademii se v pondělí sešla na prvním zasedání obnovená Národní koalice pro boj se suchem. Jednala o navýšení prostředků na financování opatření proti suchu a o naplňování Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023–2027. Premiér po jednání zdůraznil, že ministerstva společně s Českým hydrometeorologickým ústavem sestaví mapu míst, která jsou suchem zasažena nejvíce. Zároveň byla na pondělí 24. srpna svolána Ústřední komise pro sucho. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Plavání

Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato

Úspěšné léto českých sportovců pokračuje. Po tenistce Lindě Noskové (Wimbledon), šermíři Aleanderu Choupenitchovi  a motocyklistovi Filipu Salačovi zažili zlatý úspěch další z nich. Konkrétně jde o plavce Barboru Seemanovou a Miroslava Knedlu, kteří se rozhodně neztratili na své letošní vrcholné akci v podobě mistrovství Evropy v plavání v Paříži. Barbora Seemanová potvrdila dobře načasovanou formu v závodě na 200 metrů volným způsobem, kterou ovládla. Její reprezentační kolega Miroslav Knedla pak triumfoval v závodě na 50 m znakem. Zatímco Seemanová si ve svém finále vylepšila svůj osobní rekord o 74 setin na 1:54,38 sekundy, tak také Knedla vylepšil rekord a to ten český, když zaplaval čas 24,11. Celkově

včera

Vlaky

Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy

Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.

včera

Karel Havlíček

CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo

Ministerstvo pro místní rozvoj v úzké součinnosti s Ministerstvem průmyslu a obchodu zahajuje proces přesunu exekutivní a marketingové agentury CzechTourism pod resort průmyslu a obchodu. Cílem tohoto kroku je lépe propojit propagaci České republiky v zahraničí s podporou podnikání, investic a exportu služeb. Výkon agendy, legislativy a podpory regionů v oblasti cestovního ruchu zůstává zajišťován Ministerstvem pro místní rozvoj. 

včera

včera

Josef Vávra

Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard

České pivovarnictví zasáhla smutná zpráva. Ve věku nedožitých 67 let zemřel po těžké nemoci Josef Vávra, vrchní sládek, generální ředitel a spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard, který stál spolu se Stanislavem Bernardem u zrodu úspěšné firmy a byl autorem jejích receptur. Firma o tom informovala na webu. 

včera

včera

včera

Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) by chtěl, aby se důchody od ledna zvýšily o necelých šest stovek. V úterý jednal o parametrech pravidelné valorizace s ministryní financí a stranickou kolegyní Alenou Schillerovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy