Migranti v Rusku tvoří separátní svět. Roste napětí mezi muslimy, odhalují studie

Migrace představuje pro řadu evropských zemí palčivé téma. Výjimkou není ani Rusko. Studie odhalují, že zde podobně jako v evropských zemí vznikají separátní migrační komunity, jejichž neintegrace vede k růstu napětí. Mezi Rusy nicméně klesá odpor k migrantům, ukazují průzkumy veřejného mínění.

V roce 2017 žilo v Rusku 12 miliónů lidí narozených v zahraničí – třetí největší populace cizinců na světě. Většinu z nich tvoří migranti z rusky mluvících post-sovětských republik v Centrální Asie, kteří v Rusku pracují na nízko kvalifikovaných pozicích.

Dmitrij Poletaev, ředitel Výzkumného centra pro migraci, ve své studii pro odborně analytické fórum Valdajský klub poukazuje na proměnu migrace do Ruska během posledních let. Namísto měst současní migranti přichází z vesnic a vyznačují se velmi nízkým vzděláním, značnou chudobou i odlišným kulturním zázemím.

Vlivem těchto faktorů dochází k vytváření separátních migračních komunit, existujících mimo většinou ruskou společnost. Dlouhodobé studie odhalují, že i po letech žití v zemi mnozí migranti mají jen minimální kontakt s lokálním obyvatelstvem. Pokud potřebují nějakou pomoc, spoléhají se na své příbuzné či migrační spolupracovníky. Mají vlastní sportovní kluby i nemocniční zařízení, které dále snižují možnost jejich setkání s místním obyvatelstvem.

Ačkoliv v porovnání s předchozími lety v Rusku opadla obecná nedůvěra v migranty, stále převažuje. Podle průzkumu nezávislé ruské agentury Levada Center v roce 2013 pro omezení migrace vyslovovalo 81% Rusů, v roce 2016 70% Rusů a v roce 2018 to už bylo jen 54% Rusů, historické minimum za posledních 13 let. Nicméně, jeden ze čtyř Rusů vůči migrantům, zvláště těch z Centrální Asie, cítí „podráždění, nelibost nebo strach“.

Rádio Svobodná Evropa uvádí, že tento despekt je zvláště patrný na stále se vyklidňujícím ruském venkově, kde muslimští migranti ze Střední Asie tvoří stále větší podíl populace. Venkovské obyvatelstvo se bojí, že se stane minoritou a že jeho křesťanská kultura bude nahrazena tou muslimskou. Nicméně, někteří starostové těchto vesnic si pochvalují pracovitost migrantů. „Je to užitečný rozdíl od domorodé populace, " sdělil Rádiu Svobodná Evropa starosta vesnice Rozhdestveno Dmitrij Kirdanov.

Islám nově příchozích ale není jednoznačně přijímán ani tradiční ruskou muslimskou komunitou, uvádí Poletaev. Většina kázání v městských mešitách je nyní pronášena rusky a nikoliv tradičně tatarsky, jak většina kazatelů je ze zemí Střední Asie, kde tento jazyk není příliš rozšířen. Muslimské komunity migrantů taktéž uskutečňují řadu praktik, které ruské muslimské komunity považují za zastaralé a pohanské, což dále vede k napětí mezi nimi.

Z perspektivy státu představují migranti problém z hlediska bezpečnosti a legality. Migranti spoléhají na neformální sítě často kriminálních a korupčních vazeb mezi jedinci znalých systému a zkorumpovanými ruskými úředníky, na kterých je postavena šedá ekonomika. Stát se též obává vazeb především muslimských migrantů na radikální, teroristické skupiny.

Vysocí státní představitelé včetně ruského prezidenta Vladimira Putina upozorňují na znepokojující souvztažnost mezi kriminalitou. Moskevský generální prokurátor Sergej Kudenejev v roce 2014 řekl, že občané Uzbekistánu jsou na vrcholu „klasifikace kriminality“ následováni občany Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Putin prohlásil v roce 2016, že „nepolevující“ míře kriminality u migrantů je třeba se náležitě věnovat, protože přitahuje značnou pozornost veřejnosti.

Rozhlasová síť Hlas Ameriky poukazuje na studii Kolumbijské univerzity z roku 2016 podle které migranti, kteří spáchali kriminální činy, tak mohli učinit z důvodu nových ruských zákonů, které drasticky zvýšily životní náklady. Rusko výrazně zpřísnilo a zdražilo získávání pracovního povolení. Přistěhovalci za něj musí zaplatit 219 dolarů (skoro 5000 korun) a každý měsíc 61 dolarů ( skoro 1400 korun) za jeho obnovení.

Rusko přitom prochází ekonomicky složitým obdobím v důsledku devalvace rublu. Zpravodajský ekonomický server Realnoe Bremza uvádí, že migranti ze Střední Asie nyní preferují raději země východní Evropy, kde si vydělají více.   

Související

Více souvisejících

Rusko migrace Muslimové uzbekistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy