Putinův mluvčí vede se svou ženou podezřele luxusní život, zjistil The Guardian. Je to díky napojení na oligarchy?

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, si se svou ženou Taťjanou Navkovou, bývalou olympijskou šampiónkou v krasobruslení, užívají luxusního života. Podle zjištění britského listu The Guardian a investigativní skupiny Dossier Center však jejich finanční aktivity jsou podezřele velké. Guardian naznačuje, že za tím může být blízkost manželské dvojice k Putinovskému okruhu oligarchů.

V říjnu 2014 Navková, která si vzala Peskova v roce 2015, koupila luxusní vilu v Rubelovce, prominentní oblasti na západ od Moskvy, kde má své domovy řada elit, včetně Putina. Podle zjištění Guardianu vila stála v roce 2012 15,6 miliónů dolarů, Navková ji však koupila za 7 miliónů dolarů. Cena zahrnovala i dva pozemky ve výši 3,5 miliónů dolarů.

Prodejcem je málo známý Timur Khaldarov, který vede charitativní sportovaní a uměleckou nadaci. Jejím zakladatelem je Ališer Usmanov, majitel koncernu Metalloinvest a jeden z nejbohatších a politicky nejvlivnějších lidí v Rusku. Khaldarov tvrdí, že svůj majetek získal prací v Metalloinvestu a že dům prodal za tržní cenu Navkové poté, co se s ní setkal prostřednictvím své dcery toužící se naučit krasobruslení.

Navková měla dle zjištění Dossier Center, financovaného velkým kritikem Putina, oligarchou Michailem Chodorkovským, zálusk na ještě luxusnější sídlo na exkluzivním pozemku v Moskvě, který patří magnátovi a developerovi Arasovi Agalarovovi. Muž nazývaný „ruský Trump“ jak pro jeho oblibu v luxusních stavbách, tak pro jeho blízkost s americkým prezidentem, měl návrh stavby osobně  posvětit.

Podle dokumentů Peskov a Navková s v roce 2017 najali americkou architektonickou firmu Zampolin and Associates, aby jim vytvořili menší palác zahrnující 2 400 metrů obytného prostoru, bazén, vířivku, saunu, knihovnu či samostatný vchod pro zaměstnance. Současný stav projektu je nicméně nejasný, zatím neprobíhají žádné stavební práce.

Navková po získání olympijské zlaté medaile v roce 2006 si začala užívat života na vysoké noze zajišťovaného lukrativními televizními a reklamními obchody. Byla např. tváří jogurtu či vysílala v přímém čase svůj vlastní krasobruslařský pořad.

Je majitelkou moskevského bytu v ceně 2 miliónů dolarů, malého bytu v krymském letovisku Jalta a jí financovaný pavilon v parku ze sovětské éry známém jako VDNkH má být rozvinut na kluziště a sportovní arénu.

Před nákupem vily v Rubelovce, kterou koupila ze soukromé půjčky, měla otevřené tři bankovní účty ve Švýcarsku. Podle uniklých dokumentů Panama Papers měla její firma Carina Global Assests sídlo na Britských panenských ostrovech, známých jako daňový ráj. Navková popírala, že by měla nějaké offshore účty či společnosti a tvrdila, že „neví, kdo to mohl udělat“.

Se svým manželem jsou terčem protikorupčních aktivistů, - zvláště pak nejhlasitějšího opozičního hlasu, Alexeje Navalného – kteří poukazují na jejich opulentní život, na který si Peskov jako státní úředník jen těžko mohl sám vydělat, jako např. strávení líbánek na nejdražší jachtě na světě.

Peskov byl na své opulentní svatbě s Navkovou vyfocen, jak nosí luxusní hodinky v ceně 625 000 dolarů. Věrný a dlouholetý Putinův spojenec považovaný za jednoho z nejmocnějších mužů v zemi, tvrdil, že to byl dárek od jeho ženy. Podle protikorupčních aktivistů Navková prosperuje z manželových vazeb na ruské oligarchy, kteří podporují Putina.

Související

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině

Ruské vedení se v úterý chladně vyjádřilo k návrhu na vánoční klid zbraní, který podpořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova závisí jakékoli dočasné zastavení bojů na tom, zda se podaří dosáhnout širší a trvalé mírové dohody, o kterou usiluje administrativa budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Dmitrij Peskov

USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje

Rusko uvítalo novou Strategii národní bezpečnosti USA prezidenta Donalda Trumpa a označilo ji za „do značné míry konzistentní“ s vizí Moskvy. Třiatřicetistránkový dokument, který americká administrativa představila minulý týden, navrhuje, že Evropa čelí „civilizačnímu vymazání“ a neoznačuje Rusko za hrozbu pro Spojené státy.

Více souvisejících

Dmitrij Peskov Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Petr Pavel

Pavel telefonoval se Zelenským. Řešili další podporu Ukrajině

Prezident Petr Pavel se ve středu 17. prosince 2025 spojil prostřednictvím telefonického hovoru se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Hlavním tématem jejich rozhovoru byla aktuální situace na napadené Ukrajině a další formy podpory, které Česko napadené zemi poskytuje. 

před 1 hodinou

Petr Macinka

Klimatická krize v Česku skončila, prohlásil Macinka. Počasí nesouhlasí

Předseda hnutí Motoristé sobě Petr Macinka se stal členem nové vlády Andreje Babiše a okamžitě na sebe strhl veškerou pozornost. Ve funkci ministra je sice teprve krátce, ale jeho jmenování do čela hned dvou resortů vyvolalo v politických kruzích značné pozdvižení. Macinka nově řídí českou diplomacii v Černínském paláci a zároveň byl pověřen dočasným vedením ministerstva životního prostředí, což doprovodil velmi sebevědomým prohlášením.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko dosáhne svých cílů na Ukrajině za každou cenu, prohlásil Putin. Evropské lídry označil za prasátka

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém středečním projevu na výročním zasedání ministerstva obrany ostře zaútočil na evropské představitele, které označil za „malá prasátka“. V jedné ze svých nejtvrdších řečí za posledních měsíců zdůraznil, že Rusko svých cílů na Ukrajině dosáhne „bezpodmínečně“, a to buď cestou diplomacie, nebo vojenskou silou na bojišti.

před 3 hodinami

Maduro, Nicolas

Venezuela uvidí něco, co ještě nikdy nespatřila, vzkázal Trump. Caracas válečné hrozby odsoudil

Americký prezident Donald Trump nařídil „totální a úplnou“ blokádu všech sankcionovaných ropných tankerů, které připlouvají do Venezuely nebo z ní odjíždějí. Caracas tento krok okamžitě odsoudil jako „válečné hrozby“ a obvinil Washington z pokusu o krádež národních surovin. Napětí mezi oběma zeměmi eskalovalo poté, co Trump na své síti Truth Social označil vládu Nicoláse Madura za zahraniční teroristickou organizaci zapojenou do pašování drog a obchodu s lidmi.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Monumentální zrada tradic, vydírání... Fotbalové MS může být kvůli politice USA a cenám vylidněné

Když v roce 2000 tehdejší kapitán Manchesteru United Roy Keane pronesl svou slavnou kritiku na adresu fanoušků, kteří se na stadionu více zajímali o alkohol a krevetové sendviče než o dění na hřišti, nevědomky vytvořil pojem, který dodnes definuje odcizení fotbalu od jeho kořenů. „Brigáda krevetových sendvičů“ se stala synonymem pro korporátní publikum, které vytlačuje skutečné příznivce. O čtvrtstoletí později se zdá, že nadcházející mistrovství světa 2026 v Severní Americe tuto proměnu fotbalu v nedostupný luxus definitivně završí.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tři soutěsky, největší přehrada na světě

Tři soutěsky už nebudou největší. Čína hluboko v Himálajích potají buduje nejvýkonnější vodní elektrárnu na světě

Stovky kilometrů od přelidněného čínského pobřeží, v hlubokém zářezu himálajských velehor, vzniká jeden z nejambicióznějších a zároveň nejkontroverznějších infrastrukturních projektů historie. Čína zde buduje hydroenergetický systém v hodnotě 168 miliard dolarů, který má generovat více elektřiny než jakékoli jiné zařízení na světě. Tento gigantický zdroj energie má podpořit čínský přechod k elektromobilitě a nasytit energeticky hladové modely umělé inteligence, v nichž Peking soupeří s globálními rivaly.

před 7 hodinami

Dezinformace, fake news, ilustrační foto

Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda

Evropskými a českými médii od včerejšího dne koluje informace, podle níž Rusko rozmístilo u hranic NATO na 360 tisíc vojáků. Tisk se v tomto tvrzení odkazuje na slova německého poslance a experta na obranu Rodericha Kiesewettera (CDU), který pro televizi NTV uvedl, že ruská armáda se má shromažďovat v Bělorusku. Litevské tajné služby spolu s armádou a Národním centrem pro řešení krizí (NKMC) ale tvrdí, že informace není pravdivá a jedná se o fake news.

před 8 hodinami

Evropský parlament

Klíčové jednání se blíží. Lídři EU rozhodnou o financování půjčky pro Ukrajinu, proti je Maďarsko, Slovensko i Česko

Lídři Evropské unie směřují do finální a velmi napjaté fáze vyjednávání před bruselským summitem, který má rozhodnout o zásadní otázce. Předmětem sporů je využití zmrazených ruských aktiv jako zdroje pro financování půjčky na reparace pro Ukrajinu. Přestože jednání začínají již ve čtvrtek, shoda je zatím v nedohlednu a situace se spíše komplikuje.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump nařídil úplnou námořní blokádu tankerů mířících do a z Venezuely

Donald Trump nařídil úplnou námořní blokádu všech sankcionovaných tankerů, které připlouvají do Venezuely nebo z ní odjíždějí. Tímto krokem výrazně stupňuje tlak na autoritářského vůdce Nicoláse Madura v rámci rozsáhlé vojenské kampaně. Spojené státy v regionu již dříve posílily svou přítomnost a provedly desítky úderů na plavidla v Karibiku a Pacifiku.

před 10 hodinami

Prezident Trump

Trump pogratuloval Babišovi. Připomněl mu letouny F-35

Donald Trump vyjádřil na své sociální síti Truth Social nadšení z návratu Andreje Babiše do čela české vlády. Ve svém příspěvku uvedl, že je skvělé vidět staronového premiéra opět v úřadu. Podle Trumpových slov čeká obě země období velkých úspěchů v klíčových oblastech.

před 11 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci

Příběh hledání nového trenéra české reprezentace se zdá být nekonečný. Poté, co Slavia neuvolnila kouče Jindřicha Trpišovského, se začalo spekulovat, že by se mohl definitivně stát trenérem národního týmu Chorvat se zkušenostmi z anglické Premier League Slaven Bilič, čímž by se tak naplnila již dřívější priorita FAČR, že bude lovit trenéra především v zahraničních vodách. Jenže ani ten nakonec na nabídku manažera reprezentací Pavla Nedvěda nekývl. Navzdory tomu, že se s ním setkal hned dvakrát. Nejnovější informace tak hovoří o tom, že svaz začal jednat s velezkušeným stratégem Miroslavem Koubkem.

včera

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv

Evropa přechází k tvrdým obranným opatřením proti Rusku. Opevňování hranic, rostoucí vojenská role Německa, finská příprava na konflikt i rumunská ochota chránit Moldavsko ukazují jasný trend, kdy kontinent reaguje na ruskou agresi, hybridní tlak a slábnoucí jistotu amerického angažmá. Obrana se stává vlastní odpovědností Evropy a klíčovou podmínkou její stability.

včera

včera

Drama od prvních chvil. Policie už tuší, jak se odehrál únos chlapce na Zlínsku

Policie v úterý obvinila pětadvacetiletého muže v případu únosu dvanáctiletého chlapce ze Zlínska z pokusu o vraždu a zbavení osobní svobody. Zmínila, že další informace k případu už zřejmě neuvolní. Některé detaily se ale začaly objevovat v médiích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy