Koho se ve skutečnosti bojí Rusko? Generál stojící za ruským konceptem hybridní války to prozradil

Náčelník generálního štábu ozbrojených sil, první náměstek ministra obrany Ruské federace, generálmajor Valery Gerasimov, obvinil USA, že mají plán „trojského koně“ na destabilizaci „nepohodlných“ zemí prostřednictvím využití „páté kolony“ domácích protestů. Podle respektovaného komentátora Leonida Bershidskyho však Gerasimov vycházel ze zavádějících informací a jeho varování spíše než americké vojenské cíle reflektuje ruské vnímání nepřítele.

Gerasimov, v sobotu na konferenci o ruské vojenské budoucnosti řekl, že v moderních válkách je využíváno všech prostředků, včetně politických a ekonomických. Podle něj musí být ruská armáda schopná využít svého „klasického“ i „asymetrického“ potenciálu. Znamená to tedy jak vyvíjení vojenských technologií jako jsou např. balistické střely či tanky, tak rozšiřování působnosti Ruska v informačním prostoru.

Gerasiimov vyzdvihl jako úspěšný příklad této schopnosti vést tzv. hybridní válku ruské angažmá v Sýrii. Kombinace malých, zkušených vojenských sil a „informačních operací“ dle něj poskytla cenné lekce, které mohou být rozšířeny na „ochranu a rozvinutí národních zájmů mimo hranice Ruska,“ uvádí list New York Times.

Gerasimova doktrína

Gerasimov je uváděn jako tvůrce ruského konceptu „hybridní války“. V roce 2013 ve svém článku pro Vojensko-průmyslový kurýr napsal, že v moderní době neexistují jasné hranice mezi mírem a válkou a tedy, že vojska bojují i v mírové době, přičemž používají politické a ekonomické způsoby. Podle západních analytiků tato „Gerasimova doktrína“ byla následně využita během Ukrajinské krize i v Sýrii a stojí v pozadí kauz údajného ruského ovlivňování voleb v USA, ale i jiných evropských zemích.

Britský uznávaný expert na Rusko, Mark Galeotti, sdělil listu Sunday Times, že je zavádějící vnímat tento článek jako jakýsi základních kámen ruské vojenské ideologie. Podle něj zpráva nebyla mířená ani tak na Západ či k ruské armádě, jako ke Kremlu, kterého se pokoušel ruský generál přesvědčit, že armáda ví co dělá a je schopná si poradit s těmi věcmi, co děsí ruské vedení.

Jiný známý a citovaný komentátor, Leonid Bershidsky, ve svém článku pro zpravodajskou agenturu Bloomberg, poukazuje na velkou kritiku, kterou Gerasimov adresoval USA. Ruský generál Spojené státy obvinil z to, že rozvíjejí „ofenzivní vojenské akce“ jako je „globální úder“ a „multidoménová bitva“, přičemž užívají „barevné revoluce“ a technologie „jemné moci (soft power)“. Podle Gerasimova je cílem USA „likvidace státnosti nežádoucích zemí, podrytí jejich suverenity a nahrazení legálně zvolených vlád“.

Gerasimov identifikuje tyto vojenské akce ve Venezuele a tvrdí, že už proběhly Libyi, Iráku a na Ukrajině. Ve svém článku v roce 2013 varoval, že USA takto zasahují do série revolucí známé jako Arabské jaro. Gerasimov není jediným vysoce postaveným ruským činitelem, který obviňuje USA ze snah svrhnout vládnoucí režimy. Ruský ministr zahraničí Segjev Lavrov na začátku tohoto týdne obvinil USA z toho, že se chystají v nejmenované východoevropské zemi nakoupit zbraně a ty dodat do Venezuely.

Zvláštní zmínku si u Gerasimova vysloužila údajná „kompletně nová strategie vojenské akce“ vyvíjená Pentagonem, která má mít být nazývána „Trojským koněm“. Ruský generál tím označuje aktivní využívání „páté kolony protestního potenciálu“, která destabilizuje situaci v zemi před tím, než USA uskuteční strategické vojenské údery. Sunday Times připomínají, že o „páté koloně“ hovořil už ruský prezident Vladimir Putin v roce 2014, kdy tak označil domácí opozici vystupující proti záboru Krymu. Podle Putina se jednalo o „různorodou skupinu národních zrádců“.

Koho se skutečně Rusko bojí?

Podle Bershidskyho ruský generál pravděpodobně reagoval na vystoupení amerického generála Davida Goldfeina, velitele amerických leteckých sborů, na půdě thin-tanku Brooking Institution. Goldfein hovořil o multidoménových operací, jejímž účelem má vyvolat u nepřátele zmatek z toho, co se děje. Např. pokud Rusko či Čína odhalí přítomnost F-35 v jejich vzdušném prostoru, budou vědět, že je USA sledovaly, že znají jejich plány a že zatímco se Rusko či Čína budou věnovat této záležitosti, další operace právě probíhají.

Německý levicový online magazín Telepolis označil Goldfeinovy ideje za „připomínajícího Trojského koně“, z čehož si zřejmě Gerasimov vyvodil název operace. Nicméně, Goldfein ani Telepolis nikde nemluvili o „páté koloně“.

Podle Bershidskyho je poměrně vypovídají, že Gerasima spíše než hrozba stíhaček F-35 v ruském vzdušném prostoru děsí představa protestu obyčejných Rusů (podle komentátora to je ale zřejmě i proto, že Gerasimov má důvěru v ruskou armádu). Gerasimova doktrína, pokud se o ní dá nějak mluvit, tak je spíše než pokusem o rozpoutání hybridní války snahou o krytí si vlastních zad před možnou domácí opozicí, tvrdí Bershidsky

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Demonstrace v Rusku F-35 Joint Strike Fighter

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 23 minutami

plynovod Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

před 29 minutami

Papež František

Papež je v nemocnici v Římě, podle mluvčího kvůli plánované prohlídce

Šestaosmdesátiletý papež František byl dnes hospitalizován v Římě kvůli předem plánované zdravotní prohlídce. S odkazem na prohlášení mluvčího hlavy katolické církve o tom informovala agentura Reuters. Ta rovněž poukázala na fakt, že papež se dnes zúčastnil pravidelné generální audience, na které vypadal, že se těší dobrému zdraví.

Aktualizováno před 30 minutami

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od loňského června. Rozhodnutí podpořilo šest členů rady, jeden navrhoval růst sazby o 0,25 procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bankovní rada na svém příštím jednání na počátku května zváží, zda sazby ponechat na současné výši, nebo je zvednout.

před 32 minutami

Aktualizováno před 33 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny.

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Aktualizováno před 1 hodinou

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Karel III. se již sešel s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 1 hodinou

Pavel Blažek (ODS)

Blažek chce zahájit debatu o trestnosti úniků údajů z trestních spisů

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce zahájit debatu o zakotvení trestnosti úniků údajů z trestních spisů. Uvedl to v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Interpelace ze začátku března se týkala okolností případů v Brně-středu. Stíhání některých lidí zastavilo Nejvyšší státní zastupitelství. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Elon Musk

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.

Aktualizováno před 1 hodinou

Mateusz Morawiecki

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí

Polsko chce, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hněvu polských rolníků, kteří jsou rozhořčení dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny.

Aktualizováno před 1 hodinou

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes přijel do Záporožské jaderné elektrárny, uvádějí tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla schůdná pro všechny strany.

před 1 hodinou

Česká posádka absolvovala výcvik pod vedením námořní pěchoty na H-1.

Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty

Námořní letecké základna Patuxent River v Marylandu - Slavnostní ceremoniál se konal 9. února na Námořní letecké základně Patuxent River v Marylandu. Při této příležitosti ocenili příslušníci výcvikové letky lehkých útočných vrtulníků námořní pěchoty (HMLAT) 303 a programové kanceláře lehkých/útočných vrtulníků H-1 (PMA-276) skupinu letců z Vzdušných sil Armády České republiky, kteří absolvovali kurz údržby a letový výcvik na strojích H-1.

před 1 hodinou

Credit Suisse, ilustrační fotografie.

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC

Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.

před 2 hodinami

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy