Náčelník generálního štábu ozbrojených sil, první náměstek ministra obrany Ruské federace, generálmajor Valery Gerasimov, obvinil USA, že mají plán „trojského koně“ na destabilizaci „nepohodlných“ zemí prostřednictvím využití „páté kolony“ domácích protestů. Podle respektovaného komentátora Leonida Bershidskyho však Gerasimov vycházel ze zavádějících informací a jeho varování spíše než americké vojenské cíle reflektuje ruské vnímání nepřítele.
Gerasimov, v sobotu na konferenci o ruské vojenské budoucnosti řekl, že v moderních válkách je využíváno všech prostředků, včetně politických a ekonomických. Podle něj musí být ruská armáda schopná využít svého „klasického“ i „asymetrického“ potenciálu. Znamená to tedy jak vyvíjení vojenských technologií jako jsou např. balistické střely či tanky, tak rozšiřování působnosti Ruska v informačním prostoru.
Gerasiimov vyzdvihl jako úspěšný příklad této schopnosti vést tzv. hybridní válku ruské angažmá v Sýrii. Kombinace malých, zkušených vojenských sil a „informačních operací“ dle něj poskytla cenné lekce, které mohou být rozšířeny na „ochranu a rozvinutí národních zájmů mimo hranice Ruska,“ uvádí list New York Times.
Gerasimova doktrína
Gerasimov je uváděn jako tvůrce ruského konceptu „hybridní války“. V roce 2013 ve svém článku pro Vojensko-průmyslový kurýr napsal, že v moderní době neexistují jasné hranice mezi mírem a válkou a tedy, že vojska bojují i v mírové době, přičemž používají politické a ekonomické způsoby. Podle západních analytiků tato „Gerasimova doktrína“ byla následně využita během Ukrajinské krize i v Sýrii a stojí v pozadí kauz údajného ruského ovlivňování voleb v USA, ale i jiných evropských zemích.
Britský uznávaný expert na Rusko, Mark Galeotti, sdělil listu Sunday Times, že je zavádějící vnímat tento článek jako jakýsi základních kámen ruské vojenské ideologie. Podle něj zpráva nebyla mířená ani tak na Západ či k ruské armádě, jako ke Kremlu, kterého se pokoušel ruský generál přesvědčit, že armáda ví co dělá a je schopná si poradit s těmi věcmi, co děsí ruské vedení.
Jiný známý a citovaný komentátor, Leonid Bershidsky, ve svém článku pro zpravodajskou agenturu Bloomberg, poukazuje na velkou kritiku, kterou Gerasimov adresoval USA. Ruský generál Spojené státy obvinil z to, že rozvíjejí „ofenzivní vojenské akce“ jako je „globální úder“ a „multidoménová bitva“, přičemž užívají „barevné revoluce“ a technologie „jemné moci (soft power)“. Podle Gerasimova je cílem USA „likvidace státnosti nežádoucích zemí, podrytí jejich suverenity a nahrazení legálně zvolených vlád“.
Gerasimov identifikuje tyto vojenské akce ve Venezuele a tvrdí, že už proběhly Libyi, Iráku a na Ukrajině. Ve svém článku v roce 2013 varoval, že USA takto zasahují do série revolucí známé jako Arabské jaro. Gerasimov není jediným vysoce postaveným ruským činitelem, který obviňuje USA ze snah svrhnout vládnoucí režimy. Ruský ministr zahraničí Segjev Lavrov na začátku tohoto týdne obvinil USA z toho, že se chystají v nejmenované východoevropské zemi nakoupit zbraně a ty dodat do Venezuely.
Zvláštní zmínku si u Gerasimova vysloužila údajná „kompletně nová strategie vojenské akce“ vyvíjená Pentagonem, která má mít být nazývána „Trojským koněm“. Ruský generál tím označuje aktivní využívání „páté kolony protestního potenciálu“, která destabilizuje situaci v zemi před tím, než USA uskuteční strategické vojenské údery. Sunday Times připomínají, že o „páté koloně“ hovořil už ruský prezident Vladimir Putin v roce 2014, kdy tak označil domácí opozici vystupující proti záboru Krymu. Podle Putina se jednalo o „různorodou skupinu národních zrádců“.
Koho se skutečně Rusko bojí?
Podle Bershidskyho ruský generál pravděpodobně reagoval na vystoupení amerického generála Davida Goldfeina, velitele amerických leteckých sborů, na půdě thin-tanku Brooking Institution. Goldfein hovořil o multidoménových operací, jejímž účelem má vyvolat u nepřátele zmatek z toho, co se děje. Např. pokud Rusko či Čína odhalí přítomnost F-35 v jejich vzdušném prostoru, budou vědět, že je USA sledovaly, že znají jejich plány a že zatímco se Rusko či Čína budou věnovat této záležitosti, další operace právě probíhají.
Německý levicový online magazín Telepolis označil Goldfeinovy ideje za „připomínajícího Trojského koně“, z čehož si zřejmě Gerasimov vyvodil název operace. Nicméně, Goldfein ani Telepolis nikde nemluvili o „páté koloně“.
Podle Bershidskyho je poměrně vypovídají, že Gerasima spíše než hrozba stíhaček F-35 v ruském vzdušném prostoru děsí představa protestu obyčejných Rusů (podle komentátora to je ale zřejmě i proto, že Gerasimov má důvěru v ruskou armádu). Gerasimova doktrína, pokud se o ní dá nějak mluvit, tak je spíše než pokusem o rozpoutání hybridní války snahou o krytí si vlastních zad před možnou domácí opozicí, tvrdí Bershidsky
Související

Putin zaskočil Rusy. Nečekaně připustil, že sankce mohou fungovat

Rusko přestává sdílet informace s USA o svých jaderných zbraních
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Demonstrace v Rusku , F-35 Joint Strike Fighter
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Ukrajinská protiofenziva má začít v dubnu nebo květnu
před 23 minutami

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2
před 29 minutami

Papež je v nemocnici v Římě, podle mluvčího kvůli plánované prohlídce
Aktualizováno před 30 minutami

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech
před 32 minutami

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později
Aktualizováno před 33 minutami

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané
Aktualizováno před 1 hodinou

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců
Aktualizováno před 1 hodinou

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu
před 1 hodinou

Blažek chce zahájit debatu o trestnosti úniků údajů z trestních spisů
před 1 hodinou

Putin zaskočil Rusy. Nečekaně připustil, že sankce mohou fungovat
Aktualizováno před 1 hodinou

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence
Aktualizováno před 1 hodinou

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí
Aktualizováno před 1 hodinou

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně
před 1 hodinou

Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty
před 1 hodinou

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC
před 2 hodinami

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou
před 2 hodinami

Stagnace Německa skončila. Scholz slíbil rychlou modernizaci
Aktualizováno před 2 hodinami

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu
Aktualizováno před 2 hodinami

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš
Aktualizováno před 2 hodinami
Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let.
Zdroj: ČTK