Okolo 30% ruské populace bude v příštích 15 letech praktikovat islám. Tvrdí to ruský Velký muftí. Muslimové v Rusku mají jednu z nejvyšších porodností, zatímco počet Rusů navzdory úsilí vlády klesá.
V současnosti se odhaduje, že v Rusku žije 14 až 20 miliónů muslimů, což je 10 až 14% ruské celkové populace, která v roce 2018 činila 146,8 miliónů lidí. Ravil Gainutdin, předseda Rady muftiů, náboženské skupiny reprezentující muslimskou komunitu, na základě odhadů expertů na demografii, tvrdí, že v dalších 15 letech bude podíl muslimů na ruské populaci 30%.
Značnou zásluhu na této proměně ruské demografické skladby mají převážně muslimské regiony Předkavkazsko a Tatarstán, s kterými je spojena nejvyšší porodnost. To odpovídá evropským trendům, kdy obecně muslimská komunita plodí více dětí než ta nemuslimská.
Rusové nechtějí vstupovat do manželství ani nemají přílišný zájem na tom, rodit děti, navzdory tomu, že ruský prezident Vladimir Putin považuje podporu porodnosti za svoji prioritu. Ruská populace pomalu vymírá. Od ledna do září 2018 zemřelo o 164,1 tisíce lidí více, než se jich v zemi narodilo.
Do roku 2018 se dařilo Rusku čelit negativním demografickým trendům prostřednictvím imigrace. Kvůli ekonomickým problém Ruska však migranti, převážně ze Střední Asie, dávají přednost východní Evropě. Pro Rusko představuje palčivý problém migrace Rusů na Západ, zvláště proto, že ze země odchází mladí, vzdělaní lidé. Jako své důvody uvádí jak lepší ekonomické vyhlídky, tak nespokojenost s politickým stavem země. Podle průzkumu nezávislé agentury Levada Center mnozí Rusové jsou tak chudí, že je ani nenapadne vycestovat.
Ruské vedení se pokouší zvrátit nepříznivé demografické trendy podporou „tradičních křesťanských hodnot“, od čehož si slibují větší porodnost. Ačkoliv ruská pravoslavná církev klade důraz na vytváření úplných rodin, potýká se s jistým nezájmem ruské společnosti, ve které přervávají ateistické sentimenty z dob SSSR.
Samotní církevní představitelé přiznávají, že se jim nedaří Rusy přesvědčit, aby rodili více dětí. Arcikněz Dmitrij Smirnov z ruské ortodoxní církve v rozhovoru pro rádiovou stanici Govorit Moskva souhlasil s Gainutdinovými predikcemi s tím, že „v roce 2050 už tu nebude žádný Rus.“ Podle Smirnova je „už příliš pozdě“ na zvrácení demografických trendů.
Rusko a islám
Muslimové dlouhodobě žijí na ruském území. Carové se pokoušeli minimalizovat jejich potencionální odvratné a rebelantské tendence minimalizovat tím, že je uznávali jako integrální součást Ruska a umožňovali jim svobodně praktikovat jejich víru. Současné ruské vedení v jejich snahách pokračuje. Putin otevřeně říká, že islám je část ruské kultury a doklad jeho kosmopolitního, multietnického záběru.
Nicméně, to platí jen o tzv. „tradičním islámu“. Vláda nemá žádnou přesnou definici tohoto tradičního ruského islámu, používá však této kategorie k omezení jakýchkoliv muslimských praktik, které se jí zdají být potencionálně nebezpečné. Ruský prezident např. označil nošení hidžábu za něco, co nepatří do tradičního ruského islámu – což nebylo zcela pozitivně přijato mezi některými ruskými muslimy, včetně žen.
Pro Rusko z tohoto hlediska představují problém některé muslimské migrační komunity, které vyznávají jisté verze islámu a uskutečňují jisté islámské praktiky, které navzdory úsloví „tradiční islám“ jsou až příliš nemoderní. Dmitrij Poletaev, ředitel Výzkumného centra pro migraci, ve své studii pro odborně analytické fórum Valdajský klub, poukazuje na to, že samotní ruští muslimové odmítají praktiky migrantů jako zastaralé a pohanské.
Svým důrazem na tradiční islám se ale Rusko pokouší bojovat především s islámským fundamentalismem a extremismem, které navzdory všem svým odkazům na náboženství předků je dle odborníků zcela současným hnutím, reagujícím na modernitu a sekularismus. Rusko má s některými částmi muslimské komunity dlouhodobě napjaté vztahy, zvláště s obyvateli některých vzpurných regionů Předkavkazska, jako je Dagestán či Čečensko. Rusko se obává jejich možné vzpoury zažehnuté islamistickou ideologií.
Totéž platí i pro muslimskou migrační komunitu. Z Ruska a rusky mluvících post-sovětských republik ve Střední Asii odešli tisíce muslimů bojovat do Sýrie za Islámský stát. Rusko odůvodňuje svoje angažmá v Sýrii právě bezpečnostními zájmy.
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Rusko , islám , Muslimové , porodnost
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek