Muslimské Rusko? Do 15 let bude 30% Rusů muslimského vyznání, tvrdí ruský Velký muftí

Okolo 30% ruské populace bude v příštích 15 letech praktikovat islám. Tvrdí to ruský Velký muftí. Muslimové v Rusku mají jednu z nejvyšších porodností, zatímco počet Rusů navzdory úsilí vlády klesá.

V současnosti se odhaduje, že v Rusku žije 14 až 20 miliónů muslimů, což je 10 až 14% ruské celkové populace, která v roce 2018 činila 146,8 miliónů lidí. Ravil Gainutdin, předseda Rady muftiů, náboženské skupiny reprezentující muslimskou komunitu, na základě odhadů expertů na demografii, tvrdí, že v dalších 15 letech bude podíl muslimů na ruské populaci 30%.

Značnou zásluhu na této proměně ruské demografické skladby mají převážně muslimské regiony Předkavkazsko a Tatarstán, s kterými je spojena nejvyšší porodnost. To odpovídá evropským trendům, kdy obecně muslimská komunita plodí více dětí než ta nemuslimská.

Rusové nechtějí vstupovat do manželství ani nemají přílišný zájem na tom, rodit děti, navzdory tomu, že ruský prezident Vladimir Putin považuje podporu porodnosti za svoji prioritu. Ruská populace pomalu vymírá. Od ledna do září 2018 zemřelo o 164,1 tisíce lidí více, než se jich v zemi narodilo.

Do roku 2018 se dařilo Rusku čelit negativním demografickým trendům prostřednictvím imigrace. Kvůli ekonomickým problém Ruska však migranti, převážně ze Střední Asie, dávají přednost východní Evropě. Pro Rusko představuje palčivý problém migrace Rusů na Západ, zvláště proto, že ze země odchází mladí, vzdělaní lidé. Jako své důvody uvádí jak lepší ekonomické vyhlídky, tak nespokojenost s politickým stavem země. Podle průzkumu nezávislé agentury Levada Center mnozí Rusové jsou tak chudí, že je ani nenapadne vycestovat.

Ruské vedení se pokouší zvrátit nepříznivé demografické trendy podporou „tradičních křesťanských hodnot“, od čehož si slibují větší porodnost. Ačkoliv ruská pravoslavná církev klade důraz na vytváření úplných rodin, potýká se s jistým nezájmem ruské společnosti, ve které přervávají ateistické sentimenty z dob SSSR.

Samotní církevní představitelé přiznávají, že se jim nedaří Rusy přesvědčit, aby rodili více dětí. Arcikněz Dmitrij Smirnov z ruské ortodoxní církve v rozhovoru pro rádiovou stanici Govorit Moskva souhlasil s Gainutdinovými predikcemi s tím, že „v roce 2050 už tu nebude žádný Rus.“ Podle Smirnova je „už příliš pozdě“ na zvrácení demografických trendů.

Rusko a islám

Muslimové dlouhodobě žijí na ruském území. Carové se pokoušeli minimalizovat jejich potencionální odvratné a rebelantské tendence minimalizovat tím, že je uznávali jako integrální součást Ruska a umožňovali jim svobodně praktikovat jejich víru. Současné ruské vedení v jejich snahách pokračuje. Putin otevřeně říká, že islám je část ruské kultury a doklad jeho kosmopolitního, multietnického záběru.

Nicméně, to platí jen o tzv. „tradičním islámu“. Vláda nemá žádnou přesnou definici tohoto tradičního ruského islámu, používá však této kategorie k omezení jakýchkoliv muslimských praktik, které se jí zdají být potencionálně nebezpečné. Ruský prezident např. označil nošení hidžábu za něco, co nepatří do tradičního ruského islámu – což nebylo zcela pozitivně přijato mezi některými ruskými muslimy, včetně žen.

Pro Rusko z tohoto hlediska představují problém některé muslimské migrační komunity, které vyznávají jisté verze islámu a uskutečňují jisté islámské praktiky, které navzdory úsloví „tradiční islám“ jsou až příliš nemoderní. Dmitrij Poletaev, ředitel Výzkumného centra pro migraci, ve své studii pro odborně analytické fórum Valdajský klub, poukazuje na to, že samotní ruští muslimové odmítají praktiky migrantů jako zastaralé a pohanské.

Svým důrazem na tradiční islám se ale Rusko pokouší bojovat především s islámským fundamentalismem a extremismem, které navzdory všem svým odkazům na náboženství předků je dle odborníků zcela současným hnutím, reagujícím na modernitu a sekularismus. Rusko má s některými částmi muslimské komunity dlouhodobě napjaté vztahy, zvláště s obyvateli některých vzpurných regionů Předkavkazska, jako je Dagestán či Čečensko. Rusko se obává jejich možné vzpoury zažehnuté islamistickou ideologií. 

Totéž platí i pro muslimskou migrační komunitu. Z Ruska a rusky mluvících post-sovětských republik ve Střední Asii odešli tisíce muslimů bojovat do Sýrie za Islámský stát. Rusko odůvodňuje svoje angažmá v Sýrii právě bezpečnostními zájmy.

Související

Více souvisejících

Rusko islám Muslimové porodnost

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy