Muslimské Rusko? Do 15 let bude 30% Rusů muslimského vyznání, tvrdí ruský Velký muftí

Okolo 30% ruské populace bude v příštích 15 letech praktikovat islám. Tvrdí to ruský Velký muftí. Muslimové v Rusku mají jednu z nejvyšších porodností, zatímco počet Rusů navzdory úsilí vlády klesá.

V současnosti se odhaduje, že v Rusku žije 14 až 20 miliónů muslimů, což je 10 až 14% ruské celkové populace, která v roce 2018 činila 146,8 miliónů lidí. Ravil Gainutdin, předseda Rady muftiů, náboženské skupiny reprezentující muslimskou komunitu, na základě odhadů expertů na demografii, tvrdí, že v dalších 15 letech bude podíl muslimů na ruské populaci 30%.

Značnou zásluhu na této proměně ruské demografické skladby mají převážně muslimské regiony Předkavkazsko a Tatarstán, s kterými je spojena nejvyšší porodnost. To odpovídá evropským trendům, kdy obecně muslimská komunita plodí více dětí než ta nemuslimská.

Rusové nechtějí vstupovat do manželství ani nemají přílišný zájem na tom, rodit děti, navzdory tomu, že ruský prezident Vladimir Putin považuje podporu porodnosti za svoji prioritu. Ruská populace pomalu vymírá. Od ledna do září 2018 zemřelo o 164,1 tisíce lidí více, než se jich v zemi narodilo.

Do roku 2018 se dařilo Rusku čelit negativním demografickým trendům prostřednictvím imigrace. Kvůli ekonomickým problém Ruska však migranti, převážně ze Střední Asie, dávají přednost východní Evropě. Pro Rusko představuje palčivý problém migrace Rusů na Západ, zvláště proto, že ze země odchází mladí, vzdělaní lidé. Jako své důvody uvádí jak lepší ekonomické vyhlídky, tak nespokojenost s politickým stavem země. Podle průzkumu nezávislé agentury Levada Center mnozí Rusové jsou tak chudí, že je ani nenapadne vycestovat.

Ruské vedení se pokouší zvrátit nepříznivé demografické trendy podporou „tradičních křesťanských hodnot“, od čehož si slibují větší porodnost. Ačkoliv ruská pravoslavná církev klade důraz na vytváření úplných rodin, potýká se s jistým nezájmem ruské společnosti, ve které přervávají ateistické sentimenty z dob SSSR.

Samotní církevní představitelé přiznávají, že se jim nedaří Rusy přesvědčit, aby rodili více dětí. Arcikněz Dmitrij Smirnov z ruské ortodoxní církve v rozhovoru pro rádiovou stanici Govorit Moskva souhlasil s Gainutdinovými predikcemi s tím, že „v roce 2050 už tu nebude žádný Rus.“ Podle Smirnova je „už příliš pozdě“ na zvrácení demografických trendů.

Rusko a islám

Muslimové dlouhodobě žijí na ruském území. Carové se pokoušeli minimalizovat jejich potencionální odvratné a rebelantské tendence minimalizovat tím, že je uznávali jako integrální součást Ruska a umožňovali jim svobodně praktikovat jejich víru. Současné ruské vedení v jejich snahách pokračuje. Putin otevřeně říká, že islám je část ruské kultury a doklad jeho kosmopolitního, multietnického záběru.

Nicméně, to platí jen o tzv. „tradičním islámu“. Vláda nemá žádnou přesnou definici tohoto tradičního ruského islámu, používá však této kategorie k omezení jakýchkoliv muslimských praktik, které se jí zdají být potencionálně nebezpečné. Ruský prezident např. označil nošení hidžábu za něco, co nepatří do tradičního ruského islámu – což nebylo zcela pozitivně přijato mezi některými ruskými muslimy, včetně žen.

Pro Rusko z tohoto hlediska představují problém některé muslimské migrační komunity, které vyznávají jisté verze islámu a uskutečňují jisté islámské praktiky, které navzdory úsloví „tradiční islám“ jsou až příliš nemoderní. Dmitrij Poletaev, ředitel Výzkumného centra pro migraci, ve své studii pro odborně analytické fórum Valdajský klub, poukazuje na to, že samotní ruští muslimové odmítají praktiky migrantů jako zastaralé a pohanské.

Svým důrazem na tradiční islám se ale Rusko pokouší bojovat především s islámským fundamentalismem a extremismem, které navzdory všem svým odkazům na náboženství předků je dle odborníků zcela současným hnutím, reagujícím na modernitu a sekularismus. Rusko má s některými částmi muslimské komunity dlouhodobě napjaté vztahy, zvláště s obyvateli některých vzpurných regionů Předkavkazska, jako je Dagestán či Čečensko. Rusko se obává jejich možné vzpoury zažehnuté islamistickou ideologií. 

Totéž platí i pro muslimskou migrační komunitu. Z Ruska a rusky mluvících post-sovětských republik ve Střední Asii odešli tisíce muslimů bojovat do Sýrie za Islámský stát. Rusko odůvodňuje svoje angažmá v Sýrii právě bezpečnostními zájmy.

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

Rusko islám Muslimové porodnost

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 46 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 8 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů

Česko má za sebou jarní kolo Sbírky potravin, které opět ukázalo, že Češi mají srdce na pravém místě. Darovali celkem 518 tun pomoci, konkrétně 464 tun potravin, tedy 928 tisíc porcí jídla, a 54 tun hygienických potřeb. Klíčovým prvkem akce bylo nasazení více než 5000 dobrovolníků v rekordním počtu obchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy