Za útoky na mešity mohou rasističtí politici a média, jsou přesvědčeni australští muslimové. Kontroverzní australský senátor tvrdí opak

Australský senátor Fraser Anning vzbudil velké pobouření. Ačkoliv odsoudil dnešní násilné útoky na novozélandské mešity, zároveň prohlásil, že si za ně muslimové mohou v zásadě sami. Australští muslimové naopak tvrdí, že za útoky stojí rasistické a nenávistivé výroky politiků jako je Anning.

„ Ať je to jasné, muslimové byli dnes oběťmi, obvykle jsou to pachatelé,“ napsal Anning, který islám popisuje jako „náboženský ekvivalent fašismu“. „Jen proto, že následovníci této divošské víry nebyli v tomto případě vrahy, neznamená, že jsou bez viny“ vyjádřil se senátor známý pro své islamofobní názory.

Bouře nevole, kterou jeho výrok vyvolal, jeho postoj nezměnila. „ On někdo stále zpochybňuje vazbu mezi muslimskou imigrací a násilím“, napsal na svém Twitteru později. V jiné zprávě zase napsal, že „islám není kompatibilní s Austrálií a našimi politikami.“

Anning už dříve vzbudil pobouření za své výroky. Minulý rok ve svém parlamentním projevu vyzval ke „konečnému řešení“ muslimských přistěhovalců. Slova připomínají terminologii, kterou užívali nacisté pro vyhlazování Židů v Evropě. „ Konečné řešení imigrantského problému je samozřejmě lidové hlasování,“ měl říci senátor dle listu New York Times.

Jeho dnešní slova byla odsouzena řadou australských politiků, včetně největších špiček. Australský premiér Scott Morrison nazval Anningovi komentáře „nechutnými“. Dle něj „tyto názory nemají v Austrálii místo, natož v australském parlamentu“. Bývalý australský premiér Malcolm Turnbull jej osočil, že šířením nenávisti a obracením Australanů proti sobě dělá práci teroristů.

Anne Alyová, první muslimská poslankyně v Austrálii, uvedla, že považuje za  „nepochopitelné“ jak někdo může užívat „výsady Parlamentu“ k šíření nenávisti. „ Je to smutné, že věci došly do takové bodu, kdy tato nenávistivá řeč bílého rasismu zaznívá v našem vlastním Parlamentu“.

Muslimská senátorka Mehreen Faruqiová vrátila Anningovi úder a obvinila jej, že právě jeho slova jsou odpovědná za masakr Christchurchu. „ Je tu krev na rukou politiků, kteří podceňují nenávist. Pro mě existuje jasná spojitost mezi jejich politikou nenávisti a tímto hloupým, nesmyslným násilím v Christchurchu…. muslimové jsou přímými terči politiků dnem za dnem včetně těch z krajní pravice jako je Pauline Hansonová a Fraser Anning".

Podle ní není náhoda, že došlo k útoku na mešity. „Toto není izolovaná událost s tajemnými příčinami. To není náhodné. To je důsledek islamofobní a rasistické nenávisti, kterou někteří politici a média normalizovali a legitimizovali, “řekla. „ My víme, že muslimové jsou démonizováni konstantně“.

O démonizaci muslimů ze strany politiků a médií hovořili i představitelé australských muslimských komunit. Muslimská Austrálie –Australská federace islámských rad považuje útok za „produkt zvyšující se islamofobie a marginalizace muslimů“ a vyzvala úřady, aby věnovaly „ extra pozornost růstu protimuslimských sentimentů a extremismu“.

Australský a novozélandský Velký muftí Ibrahim Abu Mohamed též částečně klade vinu za útok na mediální prezentaci muslimů. "Vždy zobrazují muslimy jako násilné teroristy," řekl SBS Arabic24. Média zároveň zkritizoval za to, že o incidentu neměla mluvit jako o terorismu.

K dnešnímu útoku na mešity na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch se přihlásil Australan Brenton Tarrant. Za svůj motiv označil touhu pomstít švédskou dívenku, která zemřela během teroristického útoku ve Stockholmu v roce 2017. Tarrant byl aktivních na krajně pravicových fórech, kde varoval před „bílou genocidou“, tj. konspirační teorií, že muslimové nahradí a vyhladí bílé Evropany.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Austrálie Muslimové islám Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy