Za útoky na mešity mohou rasističtí politici a média, jsou přesvědčeni australští muslimové. Kontroverzní australský senátor tvrdí opak

Australský senátor Fraser Anning vzbudil velké pobouření. Ačkoliv odsoudil dnešní násilné útoky na novozélandské mešity, zároveň prohlásil, že si za ně muslimové mohou v zásadě sami. Australští muslimové naopak tvrdí, že za útoky stojí rasistické a nenávistivé výroky politiků jako je Anning.

„ Ať je to jasné, muslimové byli dnes oběťmi, obvykle jsou to pachatelé,“ napsal Anning, který islám popisuje jako „náboženský ekvivalent fašismu“. „Jen proto, že následovníci této divošské víry nebyli v tomto případě vrahy, neznamená, že jsou bez viny“ vyjádřil se senátor známý pro své islamofobní názory.

Bouře nevole, kterou jeho výrok vyvolal, jeho postoj nezměnila. „ On někdo stále zpochybňuje vazbu mezi muslimskou imigrací a násilím“, napsal na svém Twitteru později. V jiné zprávě zase napsal, že „islám není kompatibilní s Austrálií a našimi politikami.“

Anning už dříve vzbudil pobouření za své výroky. Minulý rok ve svém parlamentním projevu vyzval ke „konečnému řešení“ muslimských přistěhovalců. Slova připomínají terminologii, kterou užívali nacisté pro vyhlazování Židů v Evropě. „ Konečné řešení imigrantského problému je samozřejmě lidové hlasování,“ měl říci senátor dle listu New York Times.

Jeho dnešní slova byla odsouzena řadou australských politiků, včetně největších špiček. Australský premiér Scott Morrison nazval Anningovi komentáře „nechutnými“. Dle něj „tyto názory nemají v Austrálii místo, natož v australském parlamentu“. Bývalý australský premiér Malcolm Turnbull jej osočil, že šířením nenávisti a obracením Australanů proti sobě dělá práci teroristů.

Anne Alyová, první muslimská poslankyně v Austrálii, uvedla, že považuje za  „nepochopitelné“ jak někdo může užívat „výsady Parlamentu“ k šíření nenávisti. „ Je to smutné, že věci došly do takové bodu, kdy tato nenávistivá řeč bílého rasismu zaznívá v našem vlastním Parlamentu“.

Muslimská senátorka Mehreen Faruqiová vrátila Anningovi úder a obvinila jej, že právě jeho slova jsou odpovědná za masakr Christchurchu. „ Je tu krev na rukou politiků, kteří podceňují nenávist. Pro mě existuje jasná spojitost mezi jejich politikou nenávisti a tímto hloupým, nesmyslným násilím v Christchurchu…. muslimové jsou přímými terči politiků dnem za dnem včetně těch z krajní pravice jako je Pauline Hansonová a Fraser Anning".

Podle ní není náhoda, že došlo k útoku na mešity. „Toto není izolovaná událost s tajemnými příčinami. To není náhodné. To je důsledek islamofobní a rasistické nenávisti, kterou někteří politici a média normalizovali a legitimizovali, “řekla. „ My víme, že muslimové jsou démonizováni konstantně“.

O démonizaci muslimů ze strany politiků a médií hovořili i představitelé australských muslimských komunit. Muslimská Austrálie –Australská federace islámských rad považuje útok za „produkt zvyšující se islamofobie a marginalizace muslimů“ a vyzvala úřady, aby věnovaly „ extra pozornost růstu protimuslimských sentimentů a extremismu“.

Australský a novozélandský Velký muftí Ibrahim Abu Mohamed též částečně klade vinu za útok na mediální prezentaci muslimů. "Vždy zobrazují muslimy jako násilné teroristy," řekl SBS Arabic24. Média zároveň zkritizoval za to, že o incidentu neměla mluvit jako o terorismu.

K dnešnímu útoku na mešity na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch se přihlásil Australan Brenton Tarrant. Za svůj motiv označil touhu pomstít švédskou dívenku, která zemřela během teroristického útoku ve Stockholmu v roce 2017. Tarrant byl aktivních na krajně pravicových fórech, kde varoval před „bílou genocidou“, tj. konspirační teorií, že muslimové nahradí a vyhladí bílé Evropany.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Austrálie Muslimové islám Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy