Lodě, které plují v okolí míst, kde je přítomen ruský prezident Vladimir Putin, zažívají zvláštní problémy s jejich GPS navigátory. Ty zobrazují jejich polohu o několik metrů dále, než jsou. Podle analýzy bezpečnostních expertů C4ADS Rusko tímto způsobem chrání svého prezidenta před útokem dronů. Magazín Foreign Policy varuje, že tyto údaje ukazují na šíři schopností Ruska tzv. elektronické válce.
V září 2016 Putin s ruským premiérem navštívil Kerčský průliv aby zkontroloval pokrok na mostu, který spojuje ruskou pevninu s poloostrovem Krym. Zatímco zde pobývali, automatické identifikační systémy blízkých lodí, které částečně spoléhají na GPS, začaly hlásit, že se plavidla nachází v jiných lokalitách, jako např. u letiště Simferopol asi 125 mil daleko.
O dva roky později, opět při Putinově návštěvě oblasti, se opětovně přihodila podobná situace. GPS systémy opětovně hlásily lodní posádce, že se nachází v jiných oblastech, např. u ruského letiště Anapa na severozápadním konci Kavkazu.
Výzkumníci C4ADS identifikovali 9 833 případů tohoto „spoofingu“ (zfalšování adresy uživateli – poznámka redakce) v průběhu února 2016 až listopadu 2018, které zasáhly 1 1311 plavidel. Vycházeli z volně dostupných lodních dat. Výhoda tohoto výzkumu je, že umožňuje si „změřit“ jinak velmi obtížně změřitelný dosah a rozsah elektronických vojenských operací, poukazuje Michael Kofman, analytik zaměřující na ruské vojenství z CNA Corporation.
Podle zprávy C4ADS k případům GPS spoofingu docházelo v okolí míst strategické důležitosti. Jednalo se oblasti kolem Krymu, Petrohradu, Moskvy, Vladivostoku a kolem ruských vojenských základen v Sýrii. Systémy spoofingu používaných k odražení dronů byly použity u oficiálních i těch neoficiálních ruských vládních budovách, včetně luxusního paláce v italském stylu u Černého moře, který má patřit Putinovi. Vláda to odmítá, nicméně případy GPS spoofingu by mohly naznačovat opak.
Skutečnost, že k GPS spoofingu dochází v blízkosti ruského prezidenta, ukazuje, že Rusko bere možnost jeho napadení drony velmi vážně. Jeho protějšek, venezuelský prezident Nicolás Maduro, minulý rok přežil pokus o vraždu prostřednictvím dronu.
Přidělování GPS adresám pozici letiště, jak se to stalo lodím, které se pohybovaly v Putinově blízkosti, má svůj strategický účel. Komerční drony jsou totiž obvykle naprogramovány tak, aby když vstoupí do vzdušného prostoru letiště, z bezpečnostních důvodů okamžitě přistály na zemi.
GPS spoofing nemusí být použit jen k odražení potencionálně nebezpečných dronů, jak je tomu v případě Putina či ruských základen v Sýrii. Může být též použit k útoku. Během posledních cvičení NATO ve Skandinávii si piloti stěžovali na problémy s jejich GPS systémy. Podle norských zpravodajských služeb za tím stála ruská armáda.
„ Není to žádná sranda. Ohrožuje vzdušné bezpečí běžných lidí,“ řekl finský premiér Juha Sipilä, který sám je zkušeným pilotem. Foreign Policy upozorňuje, že v současnosti jsou systémy GPS využívána v takřka celé moderní ekonomice, od chytrých telefonů, automobilů či průmyslových řídících centrech. Elektrická síť USA je používá velké míře.
Experti varují, že GPS systémy mohou být poměrně snadno narušeny a zmanipulovány a není jasné, zda-li se jejich výrobci a správci tomu věnují dostatečnou pozornost. Podle C4ADS cena vybavení používaného k spoofingu je nyní asi jen 350 dolarů, což umožňuje jeho snadnou dostupnost.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , Vladimír Putin , Drony
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák