Jak funguje Putinovo Rusko? Profesor má překvapivou odpověď

Profesor Mark Galeotti razí tezi, že Rusko Vladimira Putina je "adhokracií", tedy systémem, ve kterém se skutečná elita zakládá na přisluhování potřebám Kremlu, nikoliv na nějaké specifické institucionální či společenské identitě. Expert na Rusko v komentáři pro server Moscow Times vysvětluje, že mnozí ruští příslušníci tajných služeb, diplomaté, novináři, politicu či miliardáři jsou v zásadě "političtí podnikatelé", kteří se snaží sloužit Kremlu, případně se to od nich vyžaduje, často bez ohledu na jejich formální roli.

Je třeba mluvit o Putinovi

Aktivity skutečných "adhokratů" i mnohem početnějších a méně významných "politických podnikatelů" s vysokými aspiracemi se občas zakládají přímo na požadavcích Kremlu, jindy jsou požadovány nepřímo skrze náznaky a gesta, ale často jde i o vlastní iniciativu, tedy snahu jednat určitým způsobem v naději, že nadřízení budou potěšeni, konstatuje odborník. Sám tento systém obšírně popsal ve své nové knize s názvem Je třeba mluvit o Putinovi.   

Galeotti se domnívá, že jeho tvrzení výrazně podporuje i úvodní rychlý pohled do zprávy amerického zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. "Pochopitelně, zpráva vyzdvihuje případy jasných, přímých akcí ruské vlády, především hackerských operací (zvláštní služby) GRU," píše profesor. Poukazuje, že přesto jsou v textu mnohem častěji přítomné náznaky, že Kreml ve skutečnosti nechtěl, aby se Donald Trump stal americkým prezidentem a jeho zvolení ani neočekával.

Ruští představitelé si byli jistí, že ve volbách zvítězí Hillary Clintonová, a tak se jednoduše snažili narušit její předpokládané prezidentství, jelikož se obávali, že vůči Rusku zahájí tvrdou kampaň, myslí si expert. Dodává, že Kreml sice znepokojoval jeho nulový vliv na tento vývoj, ale spoléhal se spíše na akce svých "politických podnikatelů".

Jako příklad uvádí Galeotti činnost Pjotra Avena, šéfa ruské Alfa-Bank, který si obavy Kremlu z vývoje v USA a neschopnosti jej ovlivnit uvědomoval. Zároveň ale cítil - stejně jako další -, že tento vývoj může ohrozit i jeho zájmy a nejednal tedy pouze na základě implicitních instrukcí Kremlu.  

Mosty k Trumpovi

Množství rozličných aktérů se v reálu snažilo využít jakoukoliv příležitost a pokoušelo se otevřít komunikační kanály, ať již šlo o právničku Natálii Veselnickou či ředitele Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva, vysvětluje profesor. V tom podle něj spočívá podstata - bylo v přímém zájmu těchto osob pokusit se vybudovat mosty s týmem prezidentského kandidáta a následně zvoleného prezidenta Trumpa.

"Ale to je zcela normální," deklaruje odborník. Připomíná, že o to samé se snažili nejrůznější představitelé států, byznysu i zájmových skupin, do Saúdů po Marine Le Penovou.   

Pokud Muellerova zpráva podala nějaký důkaz, pak o tom, že Kreml byl možností, že Trump zasedne v Bílém domě, překvapen stejně jako všichni ostatní, a tak měl zájem otestovat, zda někteří z jeho "adhokratů" dokážou navázat smysluplnou vazbu na jeho kampaň a přechodný tým, domnívá se Galeotti. Poukazuje také na následný vývoj a skutečnost, že stávající americká politika vůči Rusku je nejtvrdší od roku 1991, odmyslíme-li si bizarní Trumpovy projevy náklonnosti vůči Putinovi.   

Navzdory mnoha schůzkám a pobídkám se ruským "adhokratům" patřičnou vazbu navázat nepodařilo, konstatuje expert. Nabádá tedy k opuštění představ o ruském Bílém domě i vzrušených tvrzení, že Trump je ruský agent.

Také často zmiňovaný projekt Trumpova mrakodrapu v Moskvě označuje Galeotti za zbytečný humbuk a pouhé plané naděje několika "hochštaplerů", kteří nechápou, jak dnešní Rusko funguje. "Trumpa a jeho okolí lze zatracovat všemi způsoby, od maření spravedlnosti po nekompetentnost. Ale to je americká příběh a hřích, nikoliv ruský import," uzavírá profesor.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Robert Mueller (exšéf FBI) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy