Ruský kosmodrom Vostočnyj v ohrožení, blíží se stepní požár

K ruskému kosmodromu Vostočnyj se nebezpečně blíží stepní požár, který vznikl při neopatrném pálení trávy. Informují o tom dnes ruská média. Raketové centrum budované postupně na Dálném východě nedaleko čínských hranic zatím podle hasičů bezprostředně ohroženo není, oheň se ale zatím nepodařilo uhasit.

Plameny se šíří od městečka Ciolkovskij a zasahují oblast vzdálenou asi čtyři kilometry od kosmodromu, uvádí agentura TASS. S požárem bojuje několik desítek hasičů s technikou, situace je prý pod kontrolou, ovšem step stále hoří.

Rusko začalo s výstavbou nového kosmodromu před devíti lety a první raketa z Vostočného odstartovala v roce 2016. Jde o první ruský národní civilní kosmodrom, který má Moskvě zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Známý Bajkonur se po rozpadu SSSR ocitl na území samostatného Kazachstánu a Rusko si ho pronajímá. Od roku 2023 by z Vostočného měly začít startovat pilotované lety.

Nebezpečí požárů je podle ruských meteorologů vystavena i evropská část země z důvodů abnormálně vysokých teplot. V hlavním městě Moskvě byla dnes vyhlášena zvýšená požární pohotovost, teploty dosahují na toto období rekordních 24 stupňů Celsia.

Související

vesmir

Rusko po půl století vyslalo sondu k Měsíci

Rusko v noci na dnešek vyslalo z kosmodromu Vostočnyj raketu Sojuz 2.1b s modulem Luna-25, který má přistát na Měsíci. Jedná se o první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let a podle agentury DPA má jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě. 
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Na ISS za pouhé dvě hodiny? Rusko bude testovat rychlejší variantu letu

Rusko příští rok vyzkouší zatím nejrychlejší variantu dopravy svých kosmických lodí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na tiskové konferenci na kosmodromu Vostočnyj to dnes řekl šéf státního podniku Roskosmos Dmitrij Rogozin. V testovacím režimu by cesta k ISS měla trvat pouhé dvě hodiny, kosmická loď přitom obletí Zemi jen jednou.

Více souvisejících

Vostočnyj (nový ruský kosmodrom) Požáry Rusko

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy