Severní Makedonie volí prezidenta. Hrozí bídná účast a nové hlasování

Voliči v Severní Makedonii dnes ve druhém kole prezidentských voleb rozhodují o příští hlavě státu. Po ukončení letitého sporu s Řeckem kvůli svému názvu má nyní Severní Makedonie šanci vstoupit do NATO i do Evropské unie. Právě změna názvu této balkánské republiky dominovala volební kampani a někteří odpůrci změny názvu podle agentury Reuters plánují bojkot voleb. Pokud se jich nezúčastní nejméně 40 procent registrovaných voličů, bude hlasování neplatné a volby se budou muset opakovat.

Z prvního kola voleb, které se konalo 21. dubna a v němž účast činila 41,8 procenta, postoupili do dnešního hlasování zástupce vládní koalice, sociální demokrat Stevo Pendarovski, a kandidátka hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE Gordana Siljanovská Davková. Rozdíl mezi jejich výsledky byl v první kole jen necelé procento hlasů.

Podle analytiků citovaných agenturou Reuters má větší šance stát se prezidentem Pendarovski (56), protože se očekává, že mu dají hlas voliči neúspěšného kandidáta menších stran etnických Albánců Blerima Reky. Ten skončil v prvním kole třetí s necelými 11 procenty hlasů.

"Jsme na půli cesty do NATO a očekáváme, že za dva měsíce se dozvíme datum zahájení přístupových rozhovorů s EU," prohlásil na volebním mítinku tento týden Pendarovski. Jeho rivalka, univerzitní profesorka práv Siljanovská Davková (63) také podporuje vstup země do EU, je ale proti změně názvu své země na Severní Makedonii.

Makedonie se na Republiku Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie, oficiálně přejmenovala letos v únoru, až vstoupila v platnost takzvaná prespanská dohoda. Ta ukončila letitý spor mezi Makedonií a Řeckem. Řekové název Makedonie, používaný sousední zemí od jejího odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Blokovali proto snahu Makedonie vstoupit do EU a NATO.

Dohoda, podepsaná loni v červnu v řecké Prespě, má stále mnoho odpůrců mezi nacionalisty v Řecku i Severní Makedonii. Někteří proto chtějí dnes bojkotovat druhé kolo voleb v Severní Makedonii. "Hlasovat? Proč? Hlasem dám legitimitu změně názvu. Děkuji, nechci," citovala agentura Reuters sedmačtyřicetiletého zubaře Dejana Temelkovského.

На 5 мај секој од нас има единствена шанса, засекогаш да ја запечатиме нашата европска иднина. Да гарантираме подобар живот за сите следни генерации, еднакво општество, обединета и силна држава. Во недела гласаме за бројот 3️⃣ и одиме #ЗаедноНапред! pic.twitter.com/8jZKwZrdgm

— Stevo Pendarovski (@SPendarovski) 3. května 2019

Funkce prezidenta v Severní Makedonii je z velké části formální. Prezident je ale mimo jiné nejvyšším velitelem ozbrojených sil a svým podpisem ratifikuje zákony.

Volební místnosti se v Severní Makedonii uzavřou v 19:00 SELČ, předběžné výsledky se očekávají pozdě v noci, oficiální výsledky by měly být v pondělí.

Související

Zoran Zaev

Volby v Severní Makedonii těsně vyhrála sociální demokracie, sestavit vládu nebude snadné

Předčasné parlamentní volby v Severní Makedonii těsně vyhrál Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM) expremiéra Zorana Zaeva. Podle předběžných výsledků, které dnes oznámila centrální volební komise, obsadí ve 120členném Shromáždění 46 křesel. K vytvoření vlády tak svaz bude opět potřebovat koaliční partnery, vyjednávání ale zřejmě bude nesnadné.

Více souvisejících

volby v Severní Makedonii makedonie Stevo Pendarovski

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy