Plakát zvoucí obyvatele ruské vsi Krjukovo-1 v Permském kraji na neplacenou sobotní brigádu věnovanou úklidu obce upoutal pozornost i celostátních médií v Rusku. Brigádnici totiž měli za úkol uklidit lidské kosti z břehů řeky Kamy. Posléze se ukázalo, že jde o kosti, které řeka vyplavuje z přibližně 100 let starého masového hrobu.
"Mír! Máj! Práce!" ironicky okomentoval pozvánku jeden z uživatelů sociálních sítí, na kterých podivná brigáda vyvolala i záplavu vtípků.
Ale podle serveru Newsru se takové brigády v dané vsi konají už deset let - a každý rok jsou obyvatelé vyzýváni, aby se dostavili k úklidu lidských kostí, pokud možno s vlastními pytli a rukavicemi.
"Problém tkví v tom, že na břehu se nalézá masový hrob z dob občanské války. Vedle býval starý vesnický hřbitov. Břeh se hroutí a kosti vymývá voda. Aby je řeka neodnesla, pořádáme každé jaro před povodní brigádu. Sbíráme kosti a pak je znovu pochováváme na současném vesnickém hřbitovu," vysvětlila Věra Golovninová z místní správy.
Té podle ní stačily peníze jen na zpevnění jednoho břehu řeky, zatímco druhý, kde se nachází starý hřbitov, zůstává v žalostném stavu. Ale zatímco dříve brigádníci nacházeli mezi kostmi i lebky se střelným poraněním, budícím dojem popravy, v posledních letech už tyto lebky nenacházejí. Na brigádu obvykle přijde 15 až 20 obyvatel, účast dětí je přísně zakázána, ujistila Golovninová v rozhlasové stanici Govorit Moskva.
Občanská válka v Rusku vypukla poté, co se v listopadu 1917 k moci dostali bolševici, kteří v bojích s velice různorodou opozicí, zahrnující jeden čas i československé legie, nakonec zvítězili. Důsledkem války byl i hladomor, hospodářský rozvrat, mezinárodní izolace země a nastolení tvrdé diktatury. Odhaduje se, že si občanský konflikt vyžádal okolo deseti milionů obětí, další dva miliony Rusů z vlasti uprchly.
Související
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
před 1 hodinou
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
před 1 hodinou
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
před 2 hodinami
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
před 3 hodinami
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
před 4 hodinami
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
před 5 hodinami
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
před 7 hodinami
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
před 7 hodinami
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
před 9 hodinami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
Na nejvyšší hoře Afriky, tanzanském Kilimandžáru, došlo k tragické havárii vrtulníku, která si vyžádala životy všech osob na palubě. Stroj se zřítil v náročném horském terénu, přičemž záchranné týmy, které na místo dorazily krátce po nehodě, potvrdily, že nikdo z cestujících ani posádky neštěstí nepřežil.
Zdroj: Libor Novák