Průzkum provedený v Rusku tento týden zjistil, že důvěra ruské veřejnosti v tamního prezidenta Vladimira Putina dosahuje nejnižší úrovně za posledních 13 let, poukazuje Anders Aslund v komentáři pro server Washington Post. Ekonom působící v think tanku Atlantic Council připouští, že existují dobré důvody pro ostražitost vůči výsledkům ruských průzkumů, ale považuje za bezpečné tvrdit, že Putinova podpora klesá.
Obtížný úkol
Příčin je podle odborníka mnoho a jsou komplexní. "Jedna z nich ale nepochybně má co do činění se všudypřítomnou korupcí v zemi - týkající se i samotného prezidenta," deklaruje Aslund. Připomíná, že část amerických kongresmanů nedávno zaúkolovala americké tajné služby, aby vyčíslily Putinovo osobní bohatství, ačkoliv jde o obtížný úkol.
Ruský prezident je bývalý zpravodajský důstojník a ví, jak skrýt to, co nechce, aby bylo odhaleno, tvrdí expert. Konstatuje, že prvním důkazem o Putinovu bohatství byl pamflet "Putin a Gazprom" publikovaný v roce 2008 bývalým náměstkem ministra energetiky Vladimirem Milovem a bývalý vicepremiérem Borisem Němcovem, který byl v roce 2017 zavražděn.
Milov s Němcovem naznačovali, že čtyři Putinovi blízcí byznysmeni a přátelé z Petrohradu - Jurij Kovalčuk, Gennadij Timčenko a bratři Arkadij a Boris Rotenbergové - v letech 2004-2007 vyvedli z ruského plynařského gigantu Gazprom nejméně 60 miliard dolarů, vysvětluje ekonom. Dodává, že se tak mělo stát skrze neprůhledné veřejné zakázky, likvidaci majetku a manipulace s akciemi.
Americká vláda uvedenou čtveřici zařadila v roce 2014 na sankční seznam, což vyvolalo hlasité protesty Kremlu, uvádí Aslund. Připomíná, že tržní hodnota Gazpromu, který je zaregistrován na londýnské burze, vyšplhala v květnu 2008 na 369 miliard dolarů, aby investoři nyní zjistili, že z firmy mají prospěch spíše její subdodavatelé a likvidátoři než akcionáři, protože současná hodnota Gazpromu se pohybuje okolo 60 miliard dolarů, což znamená, vedení společnosti snížilo její hodnotu o 310 miliard dolarů.
To lze klasifikovat jako neuvěřitelně špatné řízení, nebo jednu z největších loupeží všech dob, zdůrazňuje ekonom. Doplňuje, že ředitelem firmy je od roku 2001 Alexej Miller, bývalý Putinův asistent, a Putin tedy musí být s jeho výkonem spokojen.
Další pozoruhodná zmínka o Putinovu bohatství pochází od Sergeje Kolesnikova, bývalého obchodního partnera oligarchy Nikolaje Šamalova, poukazuje odborník. Vysvětluje, že Kolesnikov, který z Ruska uprchl ve strachu o život, poskytl v roce 2012 obšírný rozhovor přední ruské novinářce Jevgenii Albatsové, v němž tvrdil, že Putin si za státní peníze staví obří palác nedaleko černomořského resortu Soči, a naznačoval, že Putinovi jde zpravidla až polovina výnosu z obchodů jeho kumpánů.
Peníze znamenají moc
"Je ironií, že Putin oslabuje veškerá vlastnická práva v Rusku. Proto Putin a jeho kumpáni potřebují převádět své bohatství do zahraničních přístavů. V opačném případě, kdyby v Rusku přišli o moc, budou okamžitě vyvlastněni," píše ekonom. Připomíná, že Putin tvrdě odsoudil tzv. Panama Papers, které nabídly další pohled na věc, jelikož podle těchto zveřejněných dokumentů se jeden z Putinových dlouholetých přátel, violoncellista Sergej Roldugin, stal milionářem, aniž by o tom věděl.
V Panama Papers lze nalézt dar v hodnotě 259 milionů dolarů, který Roldugin obdržel od ruského byznysmena Sulejmana Kerimova, vysvětluje Aslund. Dodává, že Kerimov se v dubnu 2018 ocitl na sankčním seznamu amerického ministerstva financí, navíc umělec získal i úvěr ve výši 650 milionů dolarů od kyperské dceřiné pobočky ruské státní banky VTB, který zřejmě nemá být nikdy splacen.
"Pokud jsou podezření pravdivá, závěr je jasný: Putin a jeho nejbližší přátelé rozkrádají stát a jeho majetek, především Gazprom, v mimořádné míře," pokračuje expert. Sám odhaduje, že Putinovi přátelé vyvádějí od roku 2006 mezi 15-25 miliardami dolarů ročně, což za posledních 13 let činí mezi 195-325 miliardami dolarů, přičemž polovina této sumy připadla samotnému Putinovi.
To se musí někde projevit, soudí ekonom. Odkazuje na brožuru "Život otroka na galejích" vydanou v roce 2012 Borisem Němcovem a aktivistou Leonidem Martynjukem, která dospěla k závěru, že Putin má 20 paláců, 4 jachty, 58 soukromých letadel a sbírku hodinek v hodnotě 700 tisíc dolarů.
Martynjuk, podobně jako další kritici Putinova režimu, musel z Ruska utéct, zdůrazňuje Aslund. Pokládá také otázku, proč Putin tyto peníze potřebuje. Odpovídá si, že peníze v Rusku znamenají moc, vládnout mohou jen ti nejbohatší, a tak Putin musí mezi nejbohatší patřit.
Je nanejvýš pravděpodobné, že Putin má většinu svého majetku v západních zemích, kde existuje vláda práva a finanční trhy dostatečně hluboké k tomu, aby umožňovaly anonymní vlastnictví společností, domnívá se ekonom. Právě v tom však vidí Putinovi zranitelnost, jelikož případný zákaz anonymního vlastnictví v USA a požadavek rozkrytí vlastnické struktury firem by ruskému prezidentovi značně zkomplikoval život.
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
Vladimír Putin , Rusko , oligarchové
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek