Průzkum provedený v Rusku tento týden zjistil, že důvěra ruské veřejnosti v tamního prezidenta Vladimira Putina dosahuje nejnižší úrovně za posledních 13 let, poukazuje Anders Aslund v komentáři pro server Washington Post. Ekonom působící v think tanku Atlantic Council připouští, že existují dobré důvody pro ostražitost vůči výsledkům ruských průzkumů, ale považuje za bezpečné tvrdit, že Putinova podpora klesá.
Obtížný úkol
Příčin je podle odborníka mnoho a jsou komplexní. "Jedna z nich ale nepochybně má co do činění se všudypřítomnou korupcí v zemi - týkající se i samotného prezidenta," deklaruje Aslund. Připomíná, že část amerických kongresmanů nedávno zaúkolovala americké tajné služby, aby vyčíslily Putinovo osobní bohatství, ačkoliv jde o obtížný úkol.
Ruský prezident je bývalý zpravodajský důstojník a ví, jak skrýt to, co nechce, aby bylo odhaleno, tvrdí expert. Konstatuje, že prvním důkazem o Putinovu bohatství byl pamflet "Putin a Gazprom" publikovaný v roce 2008 bývalým náměstkem ministra energetiky Vladimirem Milovem a bývalý vicepremiérem Borisem Němcovem, který byl v roce 2017 zavražděn.
Milov s Němcovem naznačovali, že čtyři Putinovi blízcí byznysmeni a přátelé z Petrohradu - Jurij Kovalčuk, Gennadij Timčenko a bratři Arkadij a Boris Rotenbergové - v letech 2004-2007 vyvedli z ruského plynařského gigantu Gazprom nejméně 60 miliard dolarů, vysvětluje ekonom. Dodává, že se tak mělo stát skrze neprůhledné veřejné zakázky, likvidaci majetku a manipulace s akciemi.
Americká vláda uvedenou čtveřici zařadila v roce 2014 na sankční seznam, což vyvolalo hlasité protesty Kremlu, uvádí Aslund. Připomíná, že tržní hodnota Gazpromu, který je zaregistrován na londýnské burze, vyšplhala v květnu 2008 na 369 miliard dolarů, aby investoři nyní zjistili, že z firmy mají prospěch spíše její subdodavatelé a likvidátoři než akcionáři, protože současná hodnota Gazpromu se pohybuje okolo 60 miliard dolarů, což znamená, vedení společnosti snížilo její hodnotu o 310 miliard dolarů.
To lze klasifikovat jako neuvěřitelně špatné řízení, nebo jednu z největších loupeží všech dob, zdůrazňuje ekonom. Doplňuje, že ředitelem firmy je od roku 2001 Alexej Miller, bývalý Putinův asistent, a Putin tedy musí být s jeho výkonem spokojen.
Další pozoruhodná zmínka o Putinovu bohatství pochází od Sergeje Kolesnikova, bývalého obchodního partnera oligarchy Nikolaje Šamalova, poukazuje odborník. Vysvětluje, že Kolesnikov, který z Ruska uprchl ve strachu o život, poskytl v roce 2012 obšírný rozhovor přední ruské novinářce Jevgenii Albatsové, v němž tvrdil, že Putin si za státní peníze staví obří palác nedaleko černomořského resortu Soči, a naznačoval, že Putinovi jde zpravidla až polovina výnosu z obchodů jeho kumpánů.
Peníze znamenají moc
"Je ironií, že Putin oslabuje veškerá vlastnická práva v Rusku. Proto Putin a jeho kumpáni potřebují převádět své bohatství do zahraničních přístavů. V opačném případě, kdyby v Rusku přišli o moc, budou okamžitě vyvlastněni," píše ekonom. Připomíná, že Putin tvrdě odsoudil tzv. Panama Papers, které nabídly další pohled na věc, jelikož podle těchto zveřejněných dokumentů se jeden z Putinových dlouholetých přátel, violoncellista Sergej Roldugin, stal milionářem, aniž by o tom věděl.
V Panama Papers lze nalézt dar v hodnotě 259 milionů dolarů, který Roldugin obdržel od ruského byznysmena Sulejmana Kerimova, vysvětluje Aslund. Dodává, že Kerimov se v dubnu 2018 ocitl na sankčním seznamu amerického ministerstva financí, navíc umělec získal i úvěr ve výši 650 milionů dolarů od kyperské dceřiné pobočky ruské státní banky VTB, který zřejmě nemá být nikdy splacen.
"Pokud jsou podezření pravdivá, závěr je jasný: Putin a jeho nejbližší přátelé rozkrádají stát a jeho majetek, především Gazprom, v mimořádné míře," pokračuje expert. Sám odhaduje, že Putinovi přátelé vyvádějí od roku 2006 mezi 15-25 miliardami dolarů ročně, což za posledních 13 let činí mezi 195-325 miliardami dolarů, přičemž polovina této sumy připadla samotnému Putinovi.
To se musí někde projevit, soudí ekonom. Odkazuje na brožuru "Život otroka na galejích" vydanou v roce 2012 Borisem Němcovem a aktivistou Leonidem Martynjukem, která dospěla k závěru, že Putin má 20 paláců, 4 jachty, 58 soukromých letadel a sbírku hodinek v hodnotě 700 tisíc dolarů.
Martynjuk, podobně jako další kritici Putinova režimu, musel z Ruska utéct, zdůrazňuje Aslund. Pokládá také otázku, proč Putin tyto peníze potřebuje. Odpovídá si, že peníze v Rusku znamenají moc, vládnout mohou jen ti nejbohatší, a tak Putin musí mezi nejbohatší patřit.
Je nanejvýš pravděpodobné, že Putin má většinu svého majetku v západních zemích, kde existuje vláda práva a finanční trhy dostatečně hluboké k tomu, aby umožňovaly anonymní vlastnictví společností, domnívá se ekonom. Právě v tom však vidí Putinovi zranitelnost, jelikož případný zákaz anonymního vlastnictví v USA a požadavek rozkrytí vlastnické struktury firem by ruskému prezidentovi značně zkomplikoval život.
Související
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Vladimír Putin , Rusko , oligarchové
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 35 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 57 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek