Putin má nového vlivného nepřítele. Ruského Hawkinga

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyrostl na sociálních sítích nový, vlivný nepřítel. 27letý Alexander Gorbunov na svůj twitterový účet provokativně nazvaný StalinGulag (Stalinův gulag) vůči Kremlu velmi kritické příspěvky. Gorbunova upoutaného na kolečkové křeslo, kterého proto magazín Politico nazývá „ruskou disidentskou verzí Stephena Hawkinga“ sleduje více než 1 milion lidí na Twitteru a skoro půl milionu lidí na jeho soukromém účtu na ruské sociální síti Telegram.

Zřejmě nejznámější ruský opoziční politik, Alexej Navalnyj, nazval Gorbunova „nejvýznamnějším politickým publicistou v Rusku.“ Gorbunov se ostře strefuje do Kremlu i navzdory tomu, že podle březnové ruského zákona je kritika veřejných představitelů státní moci zločinem.

Gorbun kritizoval Kreml např. za jeho pokusy omezit internet. Velmi vášnivě se věnoval případu novináře opozičního serveru Meduza, Ivana Golunova, který byl úřady zadržen kvůli údajnému držení drog. Ve vězení měl být i bit. 

Za Golunova, který se věnoval korupci ruských lokálních politiků, se postavil nezvykle velký počet lidí, včetně státních médií. Ruské úřady jej nakonec propustili.

„Bylo to malé vítězství pro občanskou společnost,“ uznává Gorbun. Poukazuje však na to, že demonstrace po propuštění novináře se setkaly s policejní brutalitou. „„Typický svátek v Rusku - vězeňské dodávky, policisté, zatčení,“ napsal na svůj twitterový účet. (Demonstrace proběhla 12. června na Den nezávislosti Ruska – poznámka redakce.)

„Systém je stále stejný a mentalita se nezměnila,“ podotýká Gorbun, který sám se stal terčem falešného policejního obvinění. Policie v dubnu navštívila byt jeho matky. Jeho samotného obvinili z „telefonního terorismu“, kdy měl údajně strašit falešnou hrozbou bombového útoku.

Gorbun, který do té doby publikoval anonymně, se rozhodl zveřejnit svou identitu a vystoupit v televizním pořadu. Psaly o něm všechny hlavní ruské noviny. Obvinění proti němu byla náhle stažena.

Ačkoliv je upoután na kolečkovém křesle, není závislý na sociální pomoci státu. Vydělává si prostřednictvím obchodování s finančními deriváty a kryptoměnami.

Rozhodl se přesto utvořit svůj politický blog, protože mu prý není lhostejné, co se děje v zemi. Tvrdí, že patří generaci těch mileniálů, kteří jsou propojení se světem a kteří vidí, že v Rusku je mnohé špatně. „Proto má ruská vláda projekt na kontrolu internetu. Uvědomují si, že jejich propaganda nefunguje proti těm, kteří jsou spojeni s globalizovanými sociálními médii,“ tvrdí. 

Ačkoliv měl nabídky, aby se odstěhoval do zahraničí, odmítl to s tím, že Rusko je země, ve které se narodil on, jeho rodiče i prarodiče a kam tedy patří a odkud nechce odejít. Navíc, pokud by odešel, musel by přestat se svým blogem. „Pak bych přestal kritizovat Rusko. Nemyslím si, že je čestné být kritický vůči zemi, když žiji jinde.“

Budoucnost Ruska však příliš optimisticky nevidí. „„Každý se obává, co přijde po Putinovi. A nikdo nemá ponětí, zda to bude lepší nebo horší,“ sdělil magazínu Politico. „Naděje umírá poslední,“ dodal.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Ivan Golunov (novinář)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy