V Rusku se rýsuje cosi nepředvídatelného. Historik rozebral protesty v Moskvě

NÁZOR - Minulou neděli došlo v Moskvě k tomu, co se jeví jako největší ruskými úřady nepovolené demonstrace od roku 2012, konstatuje historik a publicista Pavel Aptekar. V komentáři pro server Moscow Times připomíná, že demonstranti vyšli do ulic požadovat férové volby do moskevského městského zastupitelstva a vyjádřit nesouhlas s arbitrárním vyřazením opozičních kandidátů.

Neefektivní represe

Zastrašovací kampaň, kterou vedly moskevské úřady a ruské ministerstvo vnitra, se ukázala jako neúčinná, deklaruje Aptekar. Podotýká, že podle hrubých odhadů vyšlo do ulic zhruba deset tisíc lidí.

Reakce příslušníků policie a národní gardy, rozpálených tím, že museli stát dlouhé hodiny na slunci, byla tvrdá, rekapituluje historik. Připomíná, že došlo k bití demonstrujících a jejich horečnému zatýkání.

Aptekar odkazuje na závěry organizace OVD-Info, která monitoruje policejní zatýkání. Poukazuje, že podle jejích čísel bylo zadrženo 1.373 lidí, což je nejvyšší počet, jaký organizace kdy zaznamenala, ačkoliv moskevská policie uvádí o něco nižší údaj – 1.074 zatčených.

„Akce bezpečnostních složek však nemůže být označena jako efektivní,“ pokračuje publicista. Vysvětluje, že demonstranti sice byli vytlačeni od sídla moskevského starosty a uposlechli policejní výzvu k rozchodu, to ale vedlo k rozšíření spontánních demonstrací do centra ruské metropole.

Za pokřiku „Pryč s čekistickou silou!“ demonstranti prošli kolem sídla tajné služby FSB a uspořádali další protest na Náměstí Trubanaja, uvádí Aptekar. Domnívá se, že úřady nečekaly, že Moskvané vyjdou do ulic v takovém počtu, doufaly, že se nechají zastrašit hrozbami a že během prázdnin bude ve městě jen málo lidí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Odhad moskevských úřadů se projevil jak v denním plánu ruského prezidenta Vladimira Putina, tak ve způsobu, jakým o protestech informovala média, soudí historik. Připomíná, že Putinův sestup v batyskafu k vraku ponorky na dně Finského zálivu byl sice plánován předem, ale skutečnost, že se uskutečnil v den, kdy centrem Moskvy otřásaly nepokoje, ukázala prezidenta jako člověka, který je odtržen od problémů běžných Rusů.

Hrozba radikalizace

 „Nyní probíhají pokusy protest zdiskreditovat,“ píše Aptekar. Odkazuje na mediální zprávy, podle kterých až šest stovek ze zadržených žije v jiných ruských městech. Dodává, že takový přístup a šíření dané verze událostí ovšem pouze názorně ukazuje, že volby do moskevského městského zastupitelstva nejsou zdaleka záležitostí samotných Moskvanů.

Stoupenci tvrdé linie v Kremlu již vyhodnotili moskevské demonstrace jako skutečnou hrozbu pro úřady, a tak kvitují násilí, které bylo proti protestujícím použito, konstatuje publicista. Zároveň podotýká, že demonstranti ukázali vytrvalost a flexibilitu a protestů uskutečnili hned několik, nikoliv pouze jeden.

Celá situace však podle Aptekara nicméně vypadá mimořádně nebezpečně. „Připomíná to květen 2012, kdy Kreml znepokojený masovými demonstracemi, v zásadě předal kontrolu nad Moskvou státním bezpečnostním složkám,“ uvádí historik.

Nedá se vyloučit, že ti, kteří jsou momentálně v Rusku u moci, znovu vyhodnotili, že loajalita je ceněná víc než legitimita, a tak se rozhodli zavrhnout snahu o kompromis, obává se publicista. Soudí, že místo nastolení zdání legálního postupu tyto kruhy zamýšlejí neutralizovat projevy nesouhlasu pomocí obušků a neuchýlí se k vyjednávání či určení prostředníků jakými jsou předsedkyně volební komise Ella Pamfilovová či prezidentův poradce Michail Fedotov.

„Obušky a násilné zatýkání mohou rychle radikalizovat nálady obyvatel Moskvy a dalších (ruských) měst,“ varuje Aptekar. Dodává, že takový vývoj může spustit cosi nepředvídatelného.

Související

Více souvisejících

Rusko Demonstrace v Rusku

Aktuálně se děje

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

24. prosince 2024 21:57

24. prosince 2024 20:30

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

24. prosince 2024 19:45

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06

Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili

Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy