V Rusku se rýsuje cosi nepředvídatelného. Historik rozebral protesty v Moskvě

NÁZOR - Minulou neděli došlo v Moskvě k tomu, co se jeví jako největší ruskými úřady nepovolené demonstrace od roku 2012, konstatuje historik a publicista Pavel Aptekar. V komentáři pro server Moscow Times připomíná, že demonstranti vyšli do ulic požadovat férové volby do moskevského městského zastupitelstva a vyjádřit nesouhlas s arbitrárním vyřazením opozičních kandidátů.

Neefektivní represe

Zastrašovací kampaň, kterou vedly moskevské úřady a ruské ministerstvo vnitra, se ukázala jako neúčinná, deklaruje Aptekar. Podotýká, že podle hrubých odhadů vyšlo do ulic zhruba deset tisíc lidí.

Reakce příslušníků policie a národní gardy, rozpálených tím, že museli stát dlouhé hodiny na slunci, byla tvrdá, rekapituluje historik. Připomíná, že došlo k bití demonstrujících a jejich horečnému zatýkání.

Aptekar odkazuje na závěry organizace OVD-Info, která monitoruje policejní zatýkání. Poukazuje, že podle jejích čísel bylo zadrženo 1.373 lidí, což je nejvyšší počet, jaký organizace kdy zaznamenala, ačkoliv moskevská policie uvádí o něco nižší údaj – 1.074 zatčených.

„Akce bezpečnostních složek však nemůže být označena jako efektivní,“ pokračuje publicista. Vysvětluje, že demonstranti sice byli vytlačeni od sídla moskevského starosty a uposlechli policejní výzvu k rozchodu, to ale vedlo k rozšíření spontánních demonstrací do centra ruské metropole.

Za pokřiku „Pryč s čekistickou silou!“ demonstranti prošli kolem sídla tajné služby FSB a uspořádali další protest na Náměstí Trubanaja, uvádí Aptekar. Domnívá se, že úřady nečekaly, že Moskvané vyjdou do ulic v takovém počtu, doufaly, že se nechají zastrašit hrozbami a že během prázdnin bude ve městě jen málo lidí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Odhad moskevských úřadů se projevil jak v denním plánu ruského prezidenta Vladimira Putina, tak ve způsobu, jakým o protestech informovala média, soudí historik. Připomíná, že Putinův sestup v batyskafu k vraku ponorky na dně Finského zálivu byl sice plánován předem, ale skutečnost, že se uskutečnil v den, kdy centrem Moskvy otřásaly nepokoje, ukázala prezidenta jako člověka, který je odtržen od problémů běžných Rusů.

Hrozba radikalizace

 „Nyní probíhají pokusy protest zdiskreditovat,“ píše Aptekar. Odkazuje na mediální zprávy, podle kterých až šest stovek ze zadržených žije v jiných ruských městech. Dodává, že takový přístup a šíření dané verze událostí ovšem pouze názorně ukazuje, že volby do moskevského městského zastupitelstva nejsou zdaleka záležitostí samotných Moskvanů.

Stoupenci tvrdé linie v Kremlu již vyhodnotili moskevské demonstrace jako skutečnou hrozbu pro úřady, a tak kvitují násilí, které bylo proti protestujícím použito, konstatuje publicista. Zároveň podotýká, že demonstranti ukázali vytrvalost a flexibilitu a protestů uskutečnili hned několik, nikoliv pouze jeden.

Celá situace však podle Aptekara nicméně vypadá mimořádně nebezpečně. „Připomíná to květen 2012, kdy Kreml znepokojený masovými demonstracemi, v zásadě předal kontrolu nad Moskvou státním bezpečnostním složkám,“ uvádí historik.

Nedá se vyloučit, že ti, kteří jsou momentálně v Rusku u moci, znovu vyhodnotili, že loajalita je ceněná víc než legitimita, a tak se rozhodli zavrhnout snahu o kompromis, obává se publicista. Soudí, že místo nastolení zdání legálního postupu tyto kruhy zamýšlejí neutralizovat projevy nesouhlasu pomocí obušků a neuchýlí se k vyjednávání či určení prostředníků jakými jsou předsedkyně volební komise Ella Pamfilovová či prezidentův poradce Michail Fedotov.

„Obušky a násilné zatýkání mohou rychle radikalizovat nálady obyvatel Moskvy a dalších (ruských) měst,“ varuje Aptekar. Dodává, že takový vývoj může spustit cosi nepředvídatelného.

Související

Více souvisejících

Rusko Demonstrace v Rusku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy