Co čeká Rusko? Profesor identifikoval dva hlavní problémy země

NÁZOR - Protesty, které vypukly v Moskvě a dalších částech Ruska, zvedly ze židle ty, kteří nervózně očekávají, že další veřejné demonstrace spustí "barevnou revoluci" v celé zemi, uvádí profesor Nikolas Gvosdev, politolog, který přednáší na prestižní U.S. Naval War College. V komentáři pro server National Interest konstatuje, že takový krátkodobý pohled sice vyvolává zajímavé spekulace, ale postrádá širší, dlouhodobější perspektivu.

Co s Putinem?

Zda byl protest úspěšný a něco změní, je méně podstatné než dvě hlavní, překrývající se otázky, tvrdí Gvosdev. Označuje za ně nástupnictví po prezidentu Vladimiru Putinovi v roce 2024 a vstup první skutečně postsovětské generace do dospělého věku.   

Rusové jsou naklonění protestům, především proti chabému výkonu ekonomiky, ale to, co podle profesora poslední demonstrace odlišuje, je skutečnost, že proběhly na pozadí prvních pokusů o nastínění podoby vlády po skončení druhé série mandátů současného ruského prezidenta. "Nese to připomínku, že v Rusku panovaly nepokoje a neklid před řešením omezení počtu prezidentských funkčních období z roku 2008 (rozhodnutím, že premiér Dmitrij Medveděv si vymění role s Putinem)," píše odborník.

Tentokrát ale tento proces začal mnohem dříve, částečně kvůli Putinovu pokročilejšímu věku a větší možnosti, že onemocní, ale také tomu, že kremelští političtí technologové za posledních 11 let stále nedokázali přijít se stabilním politickým procesem, který by umožnil hladké předání moci, domnívá se expert. Konstatuje, že není jasné, zda by měl Putin získat doživotní mandát po vzoru čínského vůdce Si Ťin-pchinga, následovat bývalého kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který získal emeritní postavení umožňující mu dohled nad zemí, vytvořit unii s Běloruskem, kterou by vedl jako nadnárodní prezident, nebo zda nastal čas generační obměny a předání vlády mladším.

Uvedené scénáře mají své vítěze a poražené a to, jak bude otázka nástupnictví vyřešena, se dotýká existenčních zájmů jednotlivých kremelských klanů, zdůrazňuje Gvosdev. Vysvětluje, že existence některých z nich zcela závisí na osobních vazbách s Putinem, a tak je z jejich pohledu výměna v prezidentském křesle riskantní, zatímco jiné se více opírají i institucionální mocenský systém, který chrání jejich pozice.

"Existence protestů - a způsob, jakým se k nim přistupuje, s jakou mírou represe a jakou mírou smířlivosti - vytváří také rizika a příležitosti pro různé skupiny," pokračuje profesor. Konstatuje, že například protikorupční tažení Alexeje Navalného ohrožuje některé kremelské insidery, ale jiní ho tiše tolerují v naději, že Navalného zjištění budou moci použít proti svým protivníkům.

Varovný signál

Důležitá je také skladba protestujících, vysvětluje odborník. Připomíná, že tváří moskevských demonstrací byla Ljubov Sobolová narozená v roce 1987, příslušnice "Generace P", která pamatuje Putina jako všudypřítomnou postavu ruské politiky a která podobně jako mnozí další demonstranti nepamatuje Sovětský svaz, má vzpomínky z dětství následný kolaps Ruska a do dospělosti vstoupila v době ekonomického růstu a návratu k prosperitě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

U některých příslušníků "Generace P", kteří zažili obrodu Ruska a jeho opětovné hledání místa ve světě, tak rezonuje Putinův argument, že Západ se snaží sebrat Rusku jeho "spravedlivé místo pod sluncem", uvádí Gvosdev. Dodává, že u jiných však Putinův nekončící mandát vyvolává otázku, proč prezident stále potřebuje čas u moci, aby dokončil práci, kterou údajně začal již v roce 2000.

Putin a jeho poradci v minulém desetiletí zmiňovali hrozbu oligarchů korumpujících vládu a ničících demokracii v zemi jako jeden z hlavních důvodů pro vytváření mocenské vertikály, připomíná profesor. Podotýká, že Rusko má nyní nové oligarchy a jeho ekonomika opět stagnuje, což politické represe nedokážou změnit.

Protesty také podle experta ukazují neúspěch plánů vytvořit udržitelný, dlouhodobý rámec Kremlu. V minulém desetiletí označoval Putinův hlavní poradce pro domácí politiku Vladislav Surkov jako inspiraci pro budoucnost Ruska politiku japonské Liberálně demokratické strany či Indického národního kongresu, tedy stran, které vládly, dokázaly vítězit ve volbách a zároveň se vypořádat s politickou obměnou, uvádí Gvosdev. Dodává, že Jednotné Rusko nemá rozhodně podobnou strukturu, jelikož sice jde o ruskou stranu moci, ale s mnohem diskutabilnějšími úspěchy a schopností dostát svým slibům.

"Navrhované reformy voleb do Státní dumy a snížení počtu křesel obsazovaných stranou a návrat k jednotlivým kandidátům soupeřícím o křesla jsou motivovány zjištěním, že voliči s mnohem menší pravděpodobností budou hlasovat pro oficiální kandidáty Jednotného Ruska na stranické kandidátce, ačkoliv jsou stále ochotni dát mandát proputinovským kandidátům," píše profesor.

Kreml si z toho musí proklestit cestu a obnovit kontrolu nad politickým procesem v zemi, který ostatně nadále čerpá legitimitu z voleb, konstatuje odborník. Současné protesty označuje za varování před problémy, které Rusko čekají.

Související

Více souvisejících

Rusko Demonstrace v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy