Rozděl a panuj? Historik vysvětlil, co se děje v Rusku

NÁZOR - Letošní léto mělo být v Moskvě politicky nudné, protože volby do městského zastupitelstva plánované na 8. září nejsou výrazně důležité, konstatuje Alexander Titov v komentáři pros server The Independent. Historik z Queen's University v Belfastu vysvětluje, že nejde o příliš vlivný orgán, protože reálná moc je v rukou oblíbeného starosty Sergeje Sobjanina, blízkého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina.

Sobjanin se snažil volby depolitizovat, neoblíbená značka strany Jednotné Rusko byla upozaděna a kandidáti byli prezentováni jako nezávislí, vysvětluje akademik. Dodává, že se zaměřovali na místní témata jako občanská vybavenost, doprava či bezpečnost, kde se situace - jak Moskvané obecně soudí - za současného starosty spíše zlepšila.

Díky tomu, že kandidovali jako nezávislí, museli provládní kandidáti sbírat podpisy na podporu své kandidatury, což je dostalo do stejného postavení s opozičními kandidáty, uvádí Titov. Dodává, že v tu chvíli přestalo být moskevské léto nudné, protože se zjistilo, že 67 převážně opozičních nezávislých kandidátů má v nasbíraných podpisech nesrovnalosti, tudíž jim byla odmítnuta registrace.

"To není překvapivé s ohledem na silně striktní volební zákony sepsané tak, aby filtrovaly nepohodlné kandidáty," pokračuje historik. Podotýká, že provládní kandidáti naopak bývají registrováni automaticky díky svému spojení s oficiálními stranami. Opoziční lídři proto požadovali, aby došlo k registraci všech kandidátů, a když úřady odmítly, vyzvali své příznivce, aby vyšli do ulic, doplňuje Titov.

Odpověď úřadů

Úřady se v posledních letech snaží posílit důvěru v ruský volební systém a ačkoliv se nevzdávají kontroly nad volebním procesem, umožňují příležitostná vítězství opozičních kandidátů, vysvětluje odborník. Zdůrazňuje, že tito kandidáti nadále působí v nepřátelském prostředí, vedení represivních složek je posedlé zamezením uskutečnění revoluce ve styly Majdanu v Rusku, a tak musí být dle jeho pohledu ke všem nepovoleným masovém protestům přistupováno rázně a rozhodně.

"Přesto, moskevské protesty byly zatím pozoruhodně poklidné, protestující jednoduše zabírali veřejný prostor a příležitostně blokovali dopravu," píše expert. Podotýká, že se neobjevily pokusy zapalovat auta a ničit obchody jako při protestech Žlutých vesty v Paříži, ani obsazovat vládní budovy jako v Hongkongu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Masivní použití síly proti protestům z minulého víkendu mělo za cíl odstrašit další lidi, aby se nepřidali, deklaruje Titov. Vysvětluje, že ruské úřady se nezajímají o radikální opozici, která dokáže zmobilizovat pár tisíc osob k protestním pochodům v Moskvě a Petrohradu, ale nechtějí, aby toto jádro opozice přitáhlo širší pozornost a v tomto směru jejich taktika zatím funguje.

Veřejnost

Po letech poklesu reálných mezd a fiskálním utahování státních prostředků podpora veřejnosti ruské vládě slábne, připomíná historik. Domnívá se, že to by mělo posílit přitažlivost radikální opozice, ale v praxi se tak zatím nestalo.

Část problému spočívá v neschopnosti opozice zabývat se starostmi širší veřejnosti, například nízkou životní úrovní či nepopulární penzijní reformou, soudí akademik. Dodává, že opozice se místo toho zaměřuje na slogany oslovující její jádro, jako "Rusko bez Putina", ačkoliv ten zůstává stále relativně oblíbený.

"To, že se opozice zaměřuje na nepovolené pouliční protesty, znamená, že její vůdci již nechovají žádnou naději na účast v nadcházejících volbách," míní Titov. Vysvětluje, že místo toho se snaží destabilizovat moskevskou předvolební kampaň masovými protesty a v tomto směru může policejní brutalita zafungovat ve prospěch opozice, jelikož poskytne další důkaz o nelegitimitě režimu.   

Veřejnost je ve své reakci zatím rozdělená, uvádí historik. Odkazuje na průzkumy, podle kterých protesty podporuje zhruba třetina Moskvanů, 40 % s nimi nesouhlasí a zbytek se o problém nezajímá.

Rozděl a panuj

Ruské úřady se opět uchýlily k taktice rozděl a panuj, deklaruje odborník. Připomíná, že nepovolené demonstrace byly potlačeny s překvapivou brutalitou a zadrženo bylo na 1.300 lidí, přičemž nejméně deseti z nim hrozí soud, ale zároveň proběhly schůzky a jednání mezi volebními úředníky a nezaregistrovanými kandidáty, kterým bylo doporučeno, aby se odvolali a bylo by překvapivé, pokud by nakonec alespoň část z nich nemohla kandidovat.   

Moskevský starosta také povolil opoziční demonstraci dne 10. srpna, aby snížil atraktivitu nepovolené manifestace plánované na 3. srpna, poukazuje Titov. Vysvětluje, že povolené demonstrace zpravidla v Rusku přitahují více lidí, jelikož odpadá strach z policejního zásahu, a tak bude zajímavé sledovat, zda přijde výrazně více lidí než 20. července, kdy počet demonstrantů dosáhl 20 tisíc.

"Veškeré toto manévrování má za cíl rozdělit opozici v naději, že volby v září proběhnou dle plánu," uvádí expert. Dodává, že se tím snižuje prostor pro nepovolenou opozici, která nemá žádnou důvěru ve volby v Rusku, tudíž lze během zbytku léta a na podzim očekávat další protesty.

Úřady nepochybně nařídí policii ještě tvrdší postup proti takovým demonstracím, obává se Titov. To, zda akce vyšumí do ztracena jako v minulosti, nebo budou pokračovat a přerostou v širší odpor, bude podle jeho názoru záležet na tom, jak úspěšná bude opozice v získávání nových příznivců, což se jí zatím příliš nedařilo.

Související

Více souvisejících

Rusko Demonstrace v Rusku Sergej Sobjanin (moskevský starosta) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 2 hodinami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 3 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 6 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 6 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy