NÁZOR - Krátce poté, co minulý čtvrtek raketovou testovací základně Něnoksa v severním Rusku otřásla exploze a došlo ke krátkému zvýšení radiace v oblasti, přešel Kreml do krizového módu, konstatuje editorial serveru New York Times. Americký deník tvrdí, že ten znamená zatajování informací, ujišťování, že se nic závažného nestalo, že takové věci se stávají všude a že vláda má vše pod kontrolou.
Vážná rána pro Putina
Situace podle editorialu připomíná situaci bezprostředně po havárii jaderné elektrárny Černobyl. Tentokrát se naštěstí zdá, že únik radiace neohrožuje obyvatele oblasti a zvýšené hodnoty nebyly naměřeny ani v sousedním Finsku a Norsku, přiznává newyorský server. Konstatuje však, že patetická, okamžitá vyhýbavost ruských úřadů znovu ukázala, že Kremlu jde mnohem víc o utajování než o informování vlastních občanů a světa, co se stalo a jaké je riziko.
Poté, co stanice nedaleko města Severodvinsk po explozi ohlásily prudký nárůst radiace a lidé se v panice snažili získat jód, který brání štítné žláze vstřebávat radiaci, Moskva reagovala tak, že nechala odstranit informaci z městského webu, poukazuje renomovaný deník. Připomíná, že původní zprávy hovořily pouze o výbuchu raketového motoru na kapalné palivo a ujišťovaly, že takové nehody jsou běžným rizikem při důležitých výzkumech a udály se také v Japonsku a Spojených státech.
"Pět vědců, kteří zahynuli, rusové hrdě označili za velké hrdiny, kteří dostanou vysoká vyznamenání a jejich rodiny mnoho rublů," píše prestižní server. Dodává, že o dva dny později již úřady přiznaly, že vědci se podíleli na údržbě isotopového zdroje v motoru na kapalné palivo, načež následoval silný vědecký žargon bez konkrétních informací, na čem tito nešťastní vědci - které podle některých zpráv výbuch odmrštil do Bílého moře - pracovali.
Po utřídění stop, které šlo z ruského prohlášení vyčíst, americké tajné služby oznámily, že jeden z projektů, který mohl výbuch způsobit, ze zabývá vývojem střely s plochou dráhou letu na jaderný pohon schopné překonat po dlouhém letu americkou protiraketovou obranu, uvádí New York Times. Dodává, že NATO označuje střelu jako Skyfall, Rusové jako Burevestnik, a ruský prezident Vladimir Putin se jí vychloubal v loňském projevu o stavu země.
Pokud je informace správná, zpoždění programu bude vážnou ranou pro Putina, a to v době, kdy čelí pravidelným demonstracím v Moskvě, kterých se účastní desítky tisíc Rusů pobouřených vyloučením opozičních kandidátů z voleb do moskevského zastupitelstva a obecně poklesem životní úrovně, deklaruje americký server. Doplňuje, že jaderná havárie v nákladném zbrojním programu, který Putin veřejně vychvaloval, není to, co prezident potřebuje.
Instinktivní lži
"Pošetilá akcelerace postsovětské studené války je velký problém sám o sobě, stejně jako Putinova iluze, pocházející ze Sovětského svazu, že vojenská moc, jakkoliv neúměrně nákladná a zbytečná, značí velikost země," pokračuje newyorský deník. Dodává, že z tohoto pohledu je utajování zásadní pro každý zbrojní program, aby byl protivník vyveden z míry, a Moskva je vždy posedlá tím, aby své vojenské programy zakryla před nepovolanými zraky.
Kreml by však měl po Černobylu naprosto jasně chápat, že ohledně jaderných havárií nelze nic utajovat, bez ohledu na jejich rozsah a zdroj, tvrdí renomovaný server. Tvrdí, že pokud by po černobylské havárii bylo vydáno včasné varování, zachráněny mohly být tisíce životů.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Havárie v Bílém moři neštěstí není Černobyl a s největší pravděpodobností nebude dále ohrožovat lidské životy, přiznává americký deník. Dodává, že skutečnou hrozbou pro Putina není selhání raketového testu a to, do jakého světla staví ruský jaderný program, kterým se prezident tak veřejně chlubí.
"Největším nebezpečím je, že instinktivní lži a zapírání vlády učiní ruskou a světovou veřejnost ještě nedůvěřivější vůči všemu, co Putin či jeho přisluhovači řeknou nebo udělají, až udeří další krize," uzavírá New York Times.
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Rusko , Jaderné zbraně , raketa 9M730 Burevestnik (SSC-X-9 Skyfall) , Vladimír Putin , Rakety
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek