Když se ruská televizní moderátorka Xenija Sobčaková rozhodla kandidovat na prezidentku, už dopředu věděla, že její šance na vítězství jsou mizivé. Že klíče od Kremlu zůstanou i dalších šest let v rukou staronového prezidenta Vladimíra Putina bylo navýsost jasné. Ten však ve volbách 2024 nebude moct kandidovat znovu, a tak vyvstává otázka, koho si zvolí za svého nástupce nebo nástupkyni?
Průzkumy veřejného mínění podle informací převzatých z magazínu Newsweek ukazují, že by většina Rusů správu své země raději svěřila do mužských než ženských rukou. Na vině bude s největší pravděpodobností tradičně patriarchální ruská kultura. Na druhou stranu nezapomínejme, že sousední Ukrajina si už ženu ve vrcholné politice vyzkoušela, byť mnozí při pomyšlení na ní skřípou zuby, a že funkci předsedy Rady federace zastává od roku 2011 bývalá petrohradská starostka Valentina Matvijenková.
Navíc je třeba připomenout, že skeptický postoj vůči něžnému pohlaví v Moskevském Kremlu vyjádřila pouze těsná většina Rusů (53 %), kteří pouze uvedli, že si v nadcházejících 10-15 letech nedokážou představit ženu v čele země. Stejný průzkum ovšem ukázal, že by 34 % respondentů představu ruské prezidentky uvítalo.
Ačkoliv mají ženy v ruské politice poměrně malé zastoupení, drtivá většina Rusů (71 %) jejich angažmá fandí. 61 % si dokonce myslí, že by jim měly být svěřovány důležité politické funkce. Zdánlivě konzervativní Rusko je možná liberálnější než by se mohlo na první pohled zdát. Problém však spočívá v tom, že ruští voliči neznají žádnou ženu, která by byla vhodným kandidátem na Putinova nástupce. Matvijenkovou by v případě kandidatury volilo pouhých 6 % respondentů.
První ženou, která se v Rusku účastnila klání o nejvyšší státní funkci, byla v roce 2004 Irina Hakamadová. Sehrála nicméně stejnou roli jako Sobčaková. Volily jí ani ne 4 % Rusů. Nyní se však poměry změnily. Existují neověřené informace, že se Putinův mediální tým poohlíží po případné ženské kandidátce, která by současnou hlavu státu vystřídala v úřadu. Důvody jsou prosté. Rusko se chce světu ukázat jako moderní a otevřená země.
Putin prokázal svojí schopnost využívat ženské pohlaví ve svůj prospěch už v roce 2012, kdy v Moskevském Kremlu vystřídal svojí odcházející pravou ruku Vladimíra Medvěděva. Sobčaková tehdy velmi dobře sehrála roli představitelky anti-putinovských nálad, ačkoliv se vedly spekulace o jejím blízkém vztahu s prezidentem. Otec Sobčakové byl totiž Putinovým politickým mentorem a objevily se dokonce i nepotvrzené informace, že odpůrkyně ruského prezidenta je ve skutečnosti jeho kmotřenkou.
Alexej Navalnyj, přední odpůrce Putinovy neliberální demokracie, nikdy nepovažoval politické angažmá Sobčakové za upřímné a neváhal jí dát nálepku karikatury liberální protikandidátky, jejímž jediným cílem je dodat legitimitu volbám s předem rozhodnutým výsledkem. Sobčaková toto odmítla. Pokud by však Navalnyj měl pravdu, pak by Putinovi nic nebránilo v tom, aby si za svého nástupce zvolil ženu, která nejenže bude pokračovat v jeho stylu politiky, ale dokonce "vylepší" obraz Ruské federace ve světě.
Související

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
Rusko , Ksenija Sobčaková , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 1 hodinou

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 2 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 3 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 5 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
včera
Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
Donald Trump se neúmyslně stal podporovatelem volného obchodu – alespoň v Evropě. Americký prezident svým „America First“ tarifním režimem vyvolal vlnu snahy ostatních zemí posílit vzájemné obchodní vztahy a čelit dopadům na své exporty.
Zdroj: Libor Novák