Bratislava - Slovenská vláda v pondělí schválila návrh úpravy zákona, který zvyšuje platy lékařům, informuje portál deníku Sme. Platy lékařů však neporostou tak, jak jejich odbory požadovaly.
Zákon počítá s tím, že platy lékařů vzrostou k 1. lednu 2012 a znovu o půl roku později. Memorandum, na němž se vláda dohodla s lékařskými odbory v sobotu, ale stanovuje ještě třetí fází zvyšování platů k 1. lednu 2013.
Na začátku příštího roku se platy lékařů bez atestace zvednou na 1,05 násobek průměrného platu v roce 2009, lékaři s atestací si přijdou na 1,6násobek. V červenci bude následovat růst na 1,2 a 1,9 násobek. V poslední fázi měly platy vzrůst na 1,25násobek a 1,9 násobek průměrného platu. To v návrhu chybí.
Zákon, jež vypracoval parlamentní výbor pro zdravotnictví, také nezahrnuje některá další ustanovení z memoranda. Například neruší privatizaci nemocnic.
Slovenský Lékařský odborový svaz proto už v sobotu vyhlásil stávkovou pohotovost a premiérku Ivetu Radičovou vyzval, aby návrh odmítla a předložila vlastní, který bude v souladu s dohodou, jež ukončila protest lékařů.
V první polovině letošního roku pracovalo na Slovensku v ústavních zdravotnických zařízeních 7428 lékařů. Jejich průměrná mzda byla 1001 eur (25 500 korun). Po úpravě by minimální základní plat lékaře bez atestace vzrostl od 1. ledna na 807 (20 560 korun) a od 1. července na 923 eur (23 500 korun). Lékař s atestací by si přišel na 1230 eur (31 300 korun) a posléze na 1461 eur (37 tisíc korun).
Lékařské odbory po českém vzoru v září vybídly k podávání hromadných výpovědí. Do akce, jejíž cílem bylo prosadit zvýšení platů, se zapojilo 2400 lékařů, polovina z nich ještě před vypršením zákonné lhůty koncem listopadu výpověď odvolala. Na 1200 lékařů k 1. prosinci z nemocnic skutečně odešlo.
Vláda vyhlásila nouzový stav pro 16 nemocnic, aby bylo možné doktorům uložit . pracovní povinnost. Ani to ale poskytování zdravotní péče nezajistilo, protože mnoho lékařů odešlo na pracovní neschopnost nebo se vyhýbalo převzetí rozhodnutí o pracovní povinnosti.
Memorandum mezi lékaři a vládou podepsala premiérka Iveta Radičová a zástupci lékařských odborů v sobotu 2. prosince.
Související
Světový řád se rozpadl, tvrdí slovenský premiér Fico
Babiš odhalil plány na příští týden. Pojede i na jednání koalice ochotných
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Trump lže světu do očí. Sliboval konec válek, jenže teď by se ho měla bát i Evropa
před 1 hodinou
"Měli štěstí, snad nezapomenou." Trump tvrdí, že Venezuela už propouští politické vězně
před 2 hodinami
Macinka obvinil prezidenta z kádrování. Motoristé trvají na Turkovi
před 2 hodinami
Historie amerických speciálních sil. Zajetí Madura připomíná chvíle slávy i selhání
před 3 hodinami
První průzkum od voleb potvrzuje hegemonii ANO. Motoristé by skončili mimo Sněmovnu
před 4 hodinami
Zimní počasí bude nebezpečné. Pondělní ledovka může způsobit nejrůznější potíže
před 5 hodinami
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
před 6 hodinami
Světový řád se rozpadl, tvrdí slovenský premiér Fico
před 7 hodinami
Záchrana, jaká nemá v Česku obdoby. Zraněný muž je konečně venku z jeskyně
před 7 hodinami
Praha se těší na nový most. Tramvaje čekají výluky na obou březích Vltavy
před 8 hodinami
Trump sliboval miliardové investice do Venezuely. Ropné firmy se ale zdráhají
před 9 hodinami
Počasí o příštím víkendu. Silný mráz ustoupí, ukazuje výhled
včera
Zdravá a o rok starší. Britská princezna Kate je vděčná přírodě
včera
Další překvapivá trenérská změna v extralize. Pokorný končí na vlastní žádost v Brně
včera
Velká záchranná akce v Moravském krasu. V jeskyni se zranil muž
včera
Venus Williamsová se v 45 letech vrací na kurty. Chce hrát Australian Open
včera
Česko nechá prověřit požární riziko v nočních podnicích, oznámil Metnar
včera
Je to vzhůru nohama, říká Kupka na Turkův úmysl žalovat prezidenta
včera
Trump odpovídal na dotaz, zda Američané náhodou neunesou i Putina
včera
Američané operací ve Venezuele dali Evropanům šanci ukázat odvahu
Spojené státy zahájily ozbrojenou operaci proti Venezuele a krok obhajují bojem proti narkoterorismu. Washington přitom obviňuje prezidenta Nicoláse Madura z vedení drogového kartelu, což je de facto účelová záminka. O to problematičtější je tento zásah ve světle toho, jak tvrdě USA odsuzují ruskou agresi proti Ukrajině a samy současně zasahují do suverenity jiného státu.
Zdroj: Jakub Jurek