Tajemství vraha a kanibala Čikatila odhaleno! Víme, jak si vybíral oběti

Los Angeles - Vědci z Kalifornské univerzity přišli s hypotézou, jak si vybíral oběti Andrej Čikatilo, známý ruský sériový vrah a kanibal. O teorii zveřejněné v elektronické knihovně Cornellovy univerzity informuje v pondělí agentura RIA-Novosti.

Čikatilo poprvé vraždil v roce 1978 a naposledy v roce 1990, kdy byl dopaden. Za tu dobu připravil o život nejméně 53 lidí.Badatelé Michail Simkin a Vwani Roychowdhury analyzovali Čikatilovo chování a zjistili, že odpovídalo matematické funkci zvané Ďábelské schodiště (jinak také Cantorova funkce). Její graf připomíná schodiště s různě dlouhými schody, jejichž délka se postupně zvětšuje při pohybu od nuly k jedničce.Vědci tvrdí, že chronologie Čikatilových vražd tyto schody připomíná. Jejich počet rostl exponenciálně a pauzy mezi nimi se zkracovaly právě podle tohoto principu.Simkin a Roychowdhury předpokládají, že tento fenomén lze vysvětlit přítomností skupiny nervových buněk v Čikatilově mozku, které byly zodpovědné za touhu uskutečnit další zločin. Aktivita těchto neuronů postupně rostla, až dosáhla kritické meze. V tu chvíli se touha vraždit stávala pro Čikatila nepřekonatelná a nutila ho začít hledat další oběť.Po vykonání vraždy se část buněk načas "vypíná" a následně se schéma opakuje.Matematici na základě tohoto předpokladu vypracovali jednoduchý počítačový model popisující nárůst aktivity skupiny nervových buněk v průběhu času. Stejný matematický model podle nich může vysvětlit i intervaly mezi epileptickými záchvaty.Model pozorovali po dobu 12 "virtuálních" let a harmonogram činnosti neuronů porovnávali s dobou vražd. Odpovídal reálným obdobím, kdy se vraždy staly. Simkin a Roychowdhury předpokládají, že přesnost jejich propočtů lze ještě zvýšit, když se zohlední dodatečný faktor "úspěšnosti vraždy".Autoři teorie vysvětlují, že nezdary dokážou zastavit sériové vrahy jen zřídka. Zpravidla se pokoušejí najít novou oběť hned další den po neúspěšném pokusu.Model matematiků kromě toho ukázal na zajímavou zvláštnost sériových vrahů. Šance na další vraždu jsou mnohem vyšší, pokud se k ní pachatel rozhodne krátce po posledním zločinu, a ne po delší přestávce.Čikatilovi bylo dokázáno 53 vražd (21 chlapců ve věku od sedmi do 16 let, 14 dívek od devíti do 17 let a 17 žen), podle vyšetřovacích údajů si ale na konto připsal až 65 obětí. Vraždil především v Rostovské oblasti, proto se mu mimo jiné přezdívalo "Rostovský řezník". Známá je i jeho přezdívka Občan X. Vraždy měly sexuální charakter, části svých obětí jedl.Čikatilo byl zatčen na podzim 1990, o dva roky později odsouzen a v roce 1994 popraven.

Související

Více souvisejících

Rusko kanibalismus

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy