Bratislava - Roberta Fica, šéfa Směru - vítězné strany parlamentních voleb na Slovensku, ve čtvrtek pověří prezident úkolem sestavit vládu. Webový portál deníku Sme ve středu představil první seznam členů Ficovy vlády.
To jsou jména a funkce, které Sme označuje za jisté nebo téměř jisté:• Robert Fico, premiér• Miroslav Lajčák, ministr zahraničí• Dušan Čaplovič, vicepremiér• Robert Kaliňák, ministr vnitra• Peter Kažimír, ministr financí• Ján Valko, ministr hospodářství• Ján Počiatek, ministr dopravy• Marek Maďarič, ministr kulturyZa "nejjistějšího" z ministrů je pokládán šéf diplomacie Lajčák."Mluvili jsme telefonicky a dohodli jsme se, že se brzy setkáme," odpověděl Lajčák na otázku Sme, zda mu Fico nabídl místo ministra zahraničí. Deník připomíná, že Lajčák během volební noci navštívil centrálu Směru.Směr je suverénním vítězem sobotních předčasných voleb. Tato sociálnědemokratická strana dostala 44,4 procenta hlasů, volilo ji 1,1 milionu Slováků. Směru to vyneslo pohodlnou většinu 83 křesel ve stopadesátičlenné Národní radě (slovenském parlamentu).Tak přesvědčivé volební vítězství dosud žádná strana v historii samostatného Slovenska nezaznamenala.Pětiprocentní hranici hlasů potřebnou pro vstup do parlamentu překročilo pět dalších stran, které se řadí na pravici. Skončily však s propastným odstupem za Směrem.Slovenští analytici předpokládají, že Fico složí vládu ze členů Směru a přizve do ní několik nestraníků.Agentura SITA píše, že Fico ve středu v bratislavské centrále Směru jednal místopředsedy strany i některými kandidáty na ministry.Podle nejmenovaných zdrojů ze Směru budou nominace známy koncem tohoto týdne. Předsednictví strany by je mělo formálně schválit příští týden, informuje SITA
Související
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
před 2 hodinami
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
před 3 hodinami
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
před 4 hodinami
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
před 5 hodinami
Námořníci opět váhají s cestami přes Hormuzský průliv, potvrzují data
před 6 hodinami
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
před 7 hodinami
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
před 8 hodinami
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
před 8 hodinami
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
před 9 hodinami
Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem
před 10 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Tropické hodnoty se ale nečekají
Aktualizováno před 11 hodinami
Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler
před 11 hodinami
V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný
před 12 hodinami
Velký požár ve Zlíně. Hoří v areálu Svitu, platí třetí stupeň poplachu
před 13 hodinami
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
před 14 hodinami
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
před 14 hodinami
Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu
před 16 hodinami
Počasí se oteplí, ubyde srážek. Jeden problém se tak prohloubí
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
Česká fotbalová sága, která započala prakticky koncem března letošního roku, kdy vyšla najevo obří sázkařská aféra, do níž byly namočeny především kluby z Moravy včetně prvoligové Karviné. Ta na to po měsících doplatila tím, že byla jednak Evropskou fotbalovou unií UEFA vyloučena z evropských pohárů, které mohla původně hrát, a poté také z první ligy a spadla tak do druhé. Proti se nejprve chtěla odvolat k Etické komisi Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale toto odvolání nakonec stáhla. Zachránila tím tak nejvyšší soutěž pro příští ročník, která bude mít opět sudý počet týmů, tedy tradičních 16. Podle soutěžního řádu Ligové fotbalové asociace (LFA) byl postup do první ligy nejprve nabídnut Táborsku, to však nabídku nepřijalo. Na řadu tak přišel klub Artis Brno. Ten se v pátek naopak rozhodl, že nabídku přijme. Stále to ale nemusí být konečná celého příběhu. Dukla Praha se ale hodlá proti postupu LFA bránit soudní cestou.
Zdroj: David Holub