Budapešť - Vedení Semmelweisovy univerzity ve čtvrtek odebralo doktorský titul maďarskému prezidentovi Pálu Schmittovi. Informuje o tom portál deníku Népszava.
"Vědecká práce bývalého doktoranda nesplňovala profesionální a etická kritéria, proto vedení univerzity rozhodlo titul odebrat," sdělil rektor univerzity Tulassay Theodore.Návrh vzít prezidentovi titul podpořilo 33 členů senátu univerzity, proti byli čtyři.Pál Schmitt se k rozhodnutí univerzity ještě nevyjádřil. Už dříve ale vzkázal, že z prezidentské funkce neodstoupí.Maďarský týdeník HGV v lednu obvinil Schmitta, že v roce 1992 ve své dizertaci o letních olympijských hrách opsal francouzsky psanou doktorskou práci bulharského odborníka Nikolaje Georgjeva s názvem Analyse du programme olympique (des Jeux d'Olympiade) z roku 1987.Prezidentská kancelář to odmítla. Oznámila, že obě dizertační práce se opíraly o protokoly Mezinárodního olympijského výboru a analýzu olympijských dokumentů.HGV zdůrazňuje, že Schmitt sice uvádí studii bulharského experta jako zdroj, ale v poznámkách neříká, jaké části citoval. Podle časopisu je plagiátem 180 stran z celkových 215.Devětašedesátiletý Schmitt byl v mládí špičkový šermíř a v letech 1968 a 1972 získal zlaté olympijské medaile. Později se stal členem Mezinárodního olympijského výboru. V letech 1999 a 2007 byl prezidentem Světové olympijské asociace.V roce 2010 ho parlament zvolil maďarským prezidentem.Pál Schmitt podporuje vládu Viktora Orbána.
Související
Magyar zastaví vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu. Vyslovil se pro zatčení Netanjahua
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
včera
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
včera
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
včera
První detektivka vyšla před 185 lety. Vrahem v ní nebyl člověk
včera
Magyar zastaví vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu. Vyslovil se pro zatčení Netanjahua
včera
Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice
včera
Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem
včera
Pohonné hmoty v úterý zdraží. Vláda zvýšila strop
včera
EU by mohla schválit 90miliardovou půjčku Ukrajině už ve středu
včera
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
včera
Aplikace na ověřování věku stála EU sto milionů. Za dvě minuty byla prolomena
včera
Už nejsou spolehlivý spojenec. Ukrajina definitivně odepsala USA, Zelenskyj zásadně mění rétoriku
včera
EU se raduje. Po odstranění maďarské překážky nic nebrání v masivní půjčce Ukrajině
včera
Kuba tajně jedná s USA. Zmítá se v hluboké krizi
včera
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
včera
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
Spojené státy a Írán byly o víkendu blízko dohodě, která by ukončila sedmitýdenní konflikt. Situaci však podle CNN zkomplikoval prezident USA Donald Trump, který začal o vyjednávání veřejně psát na sociálních sítích. Navzdory varováním svého týmu tak zahájil komunikaci prostřednictvím médií, zatímco jej pákistánští prostředníci informovali o probíhajících rozhovorech v Teheránu.
Zdroj: Libor Novák