Trnava - Auto s nákladem kyseliny dusičné shořelo ve středu odpoledne ve městě, píše portál deníku Sme. Hasiči evakuovali nádraží, železniční doprava byla přerušena.
Ulice před nádražím byla uzavřena, stejně jako několik dalších komunikací. To ve městě způsobilo dopravní kolaps. "Evakuovali jsme lidi v okruhu 300 metrů, zavřená je železniční stanice i pošta," řekl policejní mluvčí Michal Hanus.Před nádražím stály stovky evakuovaných lidí, kteří hledali náhradní spoje za zrušené vlaky. Budova byla obehnána páskami a hlídali jí policisté. "Osobní vlaková přeprava je přerušena od 14.30, spojení je odkloněno," řekla mluvčí slovenských drah Jana Grešnerová a doplnila, že vlaky mají asi hodinové zpoždění.Mluvčí krajských hasičů Marián Hruška řekl, že "se rozlily tři sudy 65procentní kyseliny o celkové hmotnosti 250 kilogramů. Řidič je převážel ve voze typu kombi". Web deníku Nový čas píše, že vůz byl značky Seat.Rozlitá kyselina se smísila s dalšími chemikáliemi a vznítila se. "Celé auto shořelo. Hasiči byli na místě hned, ale naše kapacity jsou omezené. Kyselinu dusičnou nelze hasit vodou, museli jsme použít písek a hlínu," popsal situaci Hruška.Hasiči zředili neshořenou kyselinu. "Nyní již nebezpečí nehrozí. Látka se vypařila i do ovzduší, ale nikoli v nebezpečné koncentraci," dodal Hruška.Hasiči v ulici kolem nádraží zasahovali v protichemických oblecích, policisté na místě měli roušky.Jediným zraněným podle portálu topky.sk je majitel auta. Ošetřili ho v nemocnici.Na místě je trnavský krajský policejní ředitel Imrich Puha.Policie zahájila trestní stíhání pro obecné ohrožení. Bude zjišťovat, jestli měl řidič povolení k převozu nebezpečné látky.Kyselina dusičná je silná minerální kyselina. Poškozuje pokožku a sliznice, nebezpečné jsou i její výpary. Používá se například k výrobě výbušnin, dusíkatých hnojiv, barviv a laků, léků a různých organických sloučenin.
Související
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
Aktuálně se děje
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
včera
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
včera
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
včera
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
včera
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
včera
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
27. června 2026 21:58
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
27. června 2026 20:21
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
27. června 2026 19:04
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
27. června 2026 17:38
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno.
Zdroj: Jan Hrabě